MojAndroid

Chrome OS a Chromebooky oslavujú 10. výročie svojej existencie. Google ho uviedol na trh v roku 2011 v partnerstve s Acer-om a Samsungom. Google si dal vtedy za cieľ vytvoriť niečo nové, rýchle, bezpečné a stabilné, niečo, čo bude vždy aktuálne. Tak vznikol nový operačný systém pre notebooky od Google. Okrem osláv, Google spúšťa verziu 89, ktorá prináša množstvo noviniek, spomína XDA.

Chrome OS vylepšuje schránku, pridáva Phone Hub a ďalšie novinky

Schránka si po novom bude pamätať až 5 položiek, ktoré ste skopírovali. Novinkou je aj lepší prístup k nahrávaniu obrazovky a snímkam obrazovky. Tie po novom môžete uložiť do vrchného panelu pre rýchlejší prístup kedykoľvek a kdekoľvek. Najväčšou novinkou je však jednoznačne Phone Hub.

Phone Hub vám umožní zobrazovať informácie o vašom telefóne. Budete si môcť skontrolovať výdrž batérie, silu signálu, vypnúť/zapnúť hotspot a lokalizovať zariadenie. Taktiež odpovedať na správy a prezrieť si vaše posledné karty z prehliadača Chrome.

Chrome OS Phone Hub
Zdroj: Google.com

Tento nástroj je vo svete systému Chrome veľmi dôležitý. Konečne umožní synergiu medzi počítačom a mobilom, po ktorej používatelia operačných systémov od Google túžili. Chromebooky sa už môžu tešiť aj z Wi-Fi Sync, teda synchronizácie hesiel a dôveryhodných sietí, ktoré poznáme z Androidu. Google pripravuje aj Zdieľanie nablízku pre Chrome OS, ktoré sa nedávno rozšírilo s príchodom Androidu 11.

Google pridal aj tlačidlá na ovládanie prehrávania médií do panelu Rýchlych nastavení. Pripravuje sa funkcia Rýchle odpovede, ktorá po kliknutí pravým tlačidlom na nejaké slovo poskytne preklad, definíciu alebo prevod mien.

Poslednou novinkou bude vylepšenie funkcionality Plôch (Desks). Pri reštarte zariadenia sa všetky okná vrátia do svojich pôvodných plôch. Budete môcť medzi nimi prechádzať gestom posunutia štyrmi prstami po touchpade.

Google uľahčil aj spôsob, akými zdieľame obrázky a dokumenty, po novom urobíme menej krokov. Pri čítaní textu počítačom budeme môcť zmeniť rýchlosť reči alebo ju prerušiť. Nakoniec, Google tvrdí, že nainštalované aplikácie pre Chromebooky majú po novom nové ikonky, ktoré ich dokážu odčleniť od bežných aplikácií.

Google spomína na míľniky svojho operačného systému pre notebooky

Napríklad na to, že v 2011 vyšli prvé Chromebook od Aceru a Samsungu, že v 2013 už urobil aj svoj vlastný Chromebook Pixel a pár ďalších zaujímavostí. Ak vás tieto míľniky zaujali, navštívte blogový prípsevok Googlu.

Náš tip
Google pracuje na pridaní hernej služby Steam do Chrome OS

10.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+