MojAndroid

Už nejaký ten rok sa môžete pri zdieľaní súboru stretnúť s funkciou Zdieľanie nablízku. Tá sa snaží zrýchliť a zároveň aj zjednodušiť zdieľanie súborov s ľuďmi vo vašom okolí. Ponúka aj miernu dávku ochrany súkromia a to tak, aby ste neboli stále viditeľný.

Už keď sme pri tom súkromí, doteraz ste mohli zdieľať súbory len pomocou správcov súborov tretích strán. Tým ste museli dať všetky možné povolenia, aby mohli svoju prácu vykonávať. Súviselo to so slušnou dávkou odvahy a dôvery voči danej aplikácii. Sem-tam sa potom stalo, že daná aplikácia obsahovala malvér a mala prístup ku všetkým vašim dátam.

Takto funguje Zdieľanie nablízku

Zvolíte si svoj súbor, ktorý chcete zdieľať a ťuknete na tlačidlo Zdieľať. Okrem klasických možností zdieľania cez aplikácie by ste tam mali vidieť aj možnosť Zdieľania nablízku (Nearby share). Následne systém skontroluje, či máte zapnuté Bluetooh, Wi-Fi a polohu (tá sa používa na detekciu Bluetooth zariadení v okolí). Ak je všetko v poriadku, prebehne vyhľadávanie zariadení v okolí.

Následne by sa tam malo zobraziť to zariadenie, ktoré chcete súbor poslať. Ak sa tam nezobrazí, je možné, že jeho viditeľnosť zariadenia je prepnutá na Skryté alebo nemáte jeho e-mailovú adresu v Kontaktoch. To viete skontrolovať po kliknutí na ozubené koliesko (Nastavenie zdieľania nablízku). Viete si nastaviť aj Zobrazenie pre niektoré kontakty – vyberiete si zopár kontaktov, pre ktoré si želáte byť viditeľný.

Následne potvrďte odoslanie a príjemca obdrží správu o tom, že s ním chcete zdieľať nejaký súbor. Následne je na ňom, či ten súbor prijme. Ak áno, začne sa prenos pomocou Bluetooth, Bluetooth Low Energy, WebRTC alebo pomocou Peer-to-peer protokolu (priamo cez Wi-Fi) a to aj napriek tomu, že ste možno bez pripojenia na internet, spomína Gizmodo.

Viac menej ako AirDrop

Akurát, že Zdieľanie nablízku nepodporuje zariadenia značky Apple, ale to ani AirDrop nepodporuje Androidy. Je tu ešte jeden zásadný rozdiel a to ten, že AirDrop umožňuje vidieť každému s Apple zariadením vaše zariadenie (ak máte zapnuté Wi-Fi, Bluetooth a polohu). Z hľadiska ochrany súkromia je to mierne horšia vec než pri Androide. Ale koniec koncov, aj tak budete musieť vy sám potvrdiť prenos, ak chcete súbor obdržať.

Obe riešenia sú spoľahlivé, majú stabilné rýchlosti a sú jednoduché na používanie. Zdieľanie nablízku má ešte jednu výhodu – ak niekto vo vašom okolí ho práve používa, dostanete notifikáciu, aby ste si ho zapli, ak ho náhodou nemáte zapnuté. To sa hodí v prípade, že ste na to zabudli alebo príjemca o tejto možnosti ešte nevie. Je to taká malá pozvánka k tomu, aby ste túto funkciu objavili.

Náš tip
Android aplikácie už nemusíte sťahovať. Môžete si ich posielať

 

25.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+