MojAndroid

BlackBerry oficiálne predstavil a odhalil všetky parametre svojho nového smartfónu KEYone – predtým známeho aj pod kódovým označením Mercury. Ide o najnovší smartfón spoločnosti, ktorý ako jeden z mála na trhu prináša hardvérovú QWERTY klávesnicu. Zároveň to je prvý smartfón, ktorý priamo nevyrába, a to aj napriek tomu, že jeho návrh a vývoj bol vedený práve touto firmou. V podstate ide o jeden z posledných skutočných BlackBerry smartfónov predtým, ako celú iniciatívu preberie spoločnosť TCL Communications.

Náš tip
Čínska spoločnosť TLC odkúpila práva na výrobu Blackberry smartfónov

BlackBerry-KEYone

Samotný BlackBerry KEYone sa opäť chváli zvýšeným zabezpečením. Vylepšený bol operačný systém, ktorý dopĺňa aj aplikácia DTEK. Tá umožňuje používateľovi nastaviť vlastný bezpečnostný štandard. Zvoliť môže nastavenia, ktoré sú vhodné pre ľudí, ktorí stále používajú sociálne siete a radi zdieľajú útržky zo svojho života s ostatnými. Naopak, k dispozícii je tiež striktný zabezpečený režim, ktorý zabráni akémukoľvek úniku osobných údajov. Po softvérovej stránke vyniká KEYone aj aplikáciou BlackBerry Hub, ktorá spája správy, e-maily a sociálne médiá z rôznych účtov, pod jednou strechou. To všetko pod hlavičkou najnovšieho operačného systému Android 7.1 Nougat.

BlackBerry-KEYone (11)

Smartfón určite nesklame ani svojim dizajnovým a konštrukčným prevedením. Okrem kovovej konštrukcie, poteší aj zadná strana, ktorá je pokrytá na dotyk príjemným soft-touch materiálom. Čo sa týka hardvérových špecifikácie, nejde úplne o high-end výbavu. Nájdete tu ale kvalitný 4,5 palcový IPS displej s rozlíšením 1620 x 1080 px s pomerom strán 3:2, dostatočne výkonný procesor Snapdragon 625, 3GB RAM, či 32GB internú pamäť. Telo má rozmery 149,3 x 72,5 x 9,4 mm a hmotnosť 180 gramov. To je už aj vrátane 3505mAh batérie s podporou rýchleho nabíjania QuickCharge 3.0.

BlackBerry-KEYone (3)

Čo vás pri prvom pohľade na tento smartfón zaujme ale najviac, je jeho hardvérová klávesnica. Tá samozrejme prichádza v najvyššej možnej kvalite, ktorou sa BlackBerry za posledné roky preslávilo. V tomto prípade však ide o krôčik ďalej. Klávesnica je totižto podsvietená a reaguje aj na dotyky a gestá. Celý jej povrch teda funguje ako akýsi touchpad, pomocou ktorého je možné ovládať niektoré funkcie zariadenia. Bonusom je potom snímač odtlačkov prstov, ktorý výrobca integroval priamo do klávesy medzerníku.

BlackBerry-KEYone (4)

S BlackBerry KEYone by si na svoje mali prísť aj používatelia, ktorý vyžadujú čo najlepšiu kvalitu fotografií. Novinka disponuje 12Mpix fotoaparátom s výborným senzorom Sony IMX378, ktorý sa nachádza napríklad aj v smartfónoch Google Pixel. Tie dnes patria k tým najlepším fotomobilom na trhu.

KEYone sa má začať predávať už v apríli, a to aj v Európe, kde je cenovka stanovená na 599 eur. Nie je to málo, no vzhľadom na benefity, v podobe zvýšenej bezpečnosti, hardvérovej klávesnice, netuctového dizajnu a naozaj kvalitného fotoaparátu, by to mohla byť suma, ktorú sa oplatí zaplatiť. Či to tak naozaj bude uvidíme ale až po reálnych testoch.

26.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+