MojAndroid

Elektromobily dnes zažívajú veľký boom, a hoci ich rozšírenie medzi masy je stále limitujúce pomerne vysokou cenou a nepostačujúcou infraštruktúrou, v budúcnosti by sa to mohlo zmeniť. Dokazuje to napríklad aj elektromobil Elona Muska, nový Tesla Model 3, ktorý sa bude predávať za 35-tisíc amerických dolárov. Už dnes prejavilo oň záujem viac ako 232-tisíc zákazníkov, čo len dosvedčuje to, že po elektromobiloch je skutočne dopyt. Kúpa elektromobilu však dnes stojí za zváženie najmä v prípade, že vo svojom okolí nemáte prístup k rýchlonabíjačke a cez noc auto neviete pripojiť ani na klasickú 220 resp. 380V zásuvku. Problém, s ktorým sa bude potýkať väčšina obyvateľov miest. Riešením by ale mohli byť špeciálne parkoviská s nabíjacími stanicami alebo indukčnými plochami, ktoré by dokázali auto nabiť bezdrôtovo.

ornl-wireless-ev-charging

Vedci z Oak Ridge National Laboratory vytvorili systém bezdrôtového nabíjania s výkonom až 20kW a efektivitou 90%. Takéto nabíjanie okrem toho, že je veľmi praktické (stačí zaparkovať a nabíjanie začne automaticky), je aj bezpečné, keďže výkon elektromagnetického poľa sa v okolí nabíjačky znižuje veľmi rýchlo. Ako to už ale býva, aj v tomto prípade ide momentálne iba o prototyp, ktorý sa aspoň zatiaľ nedá ešte kúpiť. Vedci však už teraz plánujú, že súčasný systém nahradia ešte výkonnejšou variantou s výkonom až 50kW, čím by sa bezdrôtové nabíjanie vyrovnalo už aj rýchlonabíjačkám v nákupných centrách. Okrem toho, v pláne je aj technológia, ktorá by umožňovala dobíjanie automobilov, autobusov a iných dopravných prostriedkov pri jazde. Kedy sa však dostane do reálu môžeme dnes len s ťažkosťou predpovedať. Niečo podobné však už testujú vo Veľkej Británii.

Náš tip
Veľká Británia testuje technológiu nabíjania elektrických áut za jazdy

Zdroj: engadget
MojAndroid.sk spustil nový portál o elektromobiloch a hybridoch – www.eAutoPortal.sk
4.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+