MojAndroid

Na predstavenie novej Tesly sme čakali už dlhšiu dobu a dnes sme sa ho konečne dočkali. Elon Musk v dizajnovom štúdiu v Hawthorne, v štáte California, ukázal svetu svoju Teslu, ktorá nesie označenie Model 3. Nejde ale len o ďalší z predražených elektromobilov, ktoré sa na trhu začínajú objavovať ako huby po daždi. Konkrétne tento model je totižto vďaka svojej cenovke len 35-tisíc dolárov určený doslova pre masy. Už teraz si ho predobjednalo viac ako 130-tisíc záujemcov, ktorí za privelégium mať novinku ako prví, zaplatili dopredu 1000 dolárov. K prvým zákazníkom sa ale prvé kusy Tesla Model 3 dostanú až koncom budúceho roka.

Náš tip
Tesla Model S 85: Vyskúšali sme elektromobil Elona Muska | TEST

tesla model 3_6

Pomalé autá nevyrábame,” povedal Elon Musk na predstavení novej Tesly. A dokazujú to aj papierové špecifikácie, v ktorých výrobca udáva zrýchlenie z 0 na 100 km/h len za 6 sekúnd. Tento údaj ale platí len pre základný a najlacnejší model, ktorý sa bude predávať za uvádzaných 35-tisíc dolárov. Dojazd bude 345 km. Podobne ako v automobile Tesla Model S, aj tu budete mať na výber medzi pohonom zadných kolies alebo pohonom všetkých kolies. Chýbať nebude ani veľký, 15-palcový dotykový displej, ktorý je oproti svojim predchodcom menší o 2-palce. Samozrejmosťou má byť aj autopilot a všetky bezpečnostné funkcie z Tesla Model S, ktoré budú štandardnou výbavou všetkých vozidiel spoločnosti.

tesla model 3_3

Čo sa týka interiéru, tak ten je podľa Muska veľmi priestranný. Päť dospelých osôb sa do auta má vojsť úplne pohodlne – “pohodlie je v tomto prípade veľmi dôležitá časť,” hovorí Musk. Podobne ako aj v iných elektromobiloch, aj tu nájdete predný a zadný kufor, ktoré spolu dávajú “viac úložného priestoru, ako ktorékoľvek palivom poháňané auto týchto rozmerov“. Zaujímavosťou je aj fakt, že strechu automobilu tvorí jeden kus skla, a to od kapoty až po zadný kufor. Trochu prekvapením sú aj chýbajúce budíky, ktoré nahradil veľký displej uprostred palubovky.

tesla model 3_5

Musk v rámci rozširovania svojej výroby do ďalších krajín plánuje aj zvýšenie počtu svojich supernabíjačiek. Tých má byť v čase oficiálneho spustenia predaja viac ako 7200, čo je dvakrát viac ako dnes. Elon Musk predstavením Modelu 3 tak postupne napĺňa svoju víziu, ktorá má v budúcnosti priniesť elektromobil do každej domácnosti. Budúcnosť začína už dnes.

Foto: theverge

MojAndroid.sk spustil nový portál o elektromobiloch a hybridoch – www.eAutoPortal.sk
1.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+