MojAndroid

Súčasné elektromobily sú často najlepšími predstaviteľmi moderných technológií. Dokážu vás prepraviť desiatky či stovky kilometrov na jedno nabitie prakticky bez emisií a bez toho, aby ste využívali neustále ubúdajúce ropné zásoby Zeme. Minimum nabíjacích staníc a stále neporovnateľne nižší dojazd oproti klasickým automobilom sú úskalia, ktoré ešte musia elektromobily na svojej ceste prekonať. Pomôcť by im k tomu mohlo aj zaujímavé riešenie nabíjacích jazdných pruhov, ktoré začínajú testovať vo Veľkej Británii.

Zatiaľ ale nebude technológia uvedená priamo do prevádzky. Čaká ju 18-mesačné testovanie, počas ktorých budú skúšobné automobily vybavené špeciálnym príslušenstvom, vďaka ktorému budú schopné zbierať elektromagnetické pulzy zo špeciálnych káblov umiestnených pod povrchom vozovky.

DWPT-isometric-illustration-640x563

Britská vláda je z novej technológie nadšená a plánuje do nej investovať 500 miliónov libier v priebehu najbližších piatich rokov. Vďaka tomu by sa podarilo udržať kvalitu britských ciest na najvyššej úrovni. Hoci ide o skutočne zaujímavé riešenie, nie je jediné svojho druhu vo svete. V Južnej Kórei už teraz existuje 12 km dlhý úsek cesty, ktorý ponúka podobnú nabíjaciu technológiu pre elektrické autobusy. Tie sa tiež dokážu nabiť priamo počas jazdy na tomto úseku. V Anglicku zasa existujú cesty so špeciálnymi platňami v ceste, ktoré nabijú elektrický autobus, no ten musí prerušiť jazdu a nad touto platňou zastať. Hoci nová technológia bude extrémne finančne náročná, jej využitie bude určite skvelé. Zatiaľ nie je zrejmé, koľko energie dokážu elektromobily zo špeciálnej vozovky načerpať, no dojazd na jedno nabitie by sa mal výrazne predĺžiť.

Zdroj: gov.uk via mashable

MojAndroid.sk spustil nový portál o elektromobiloch a hybridoch – www.eAutoPortal.sk
20.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+