MojAndroid

Spoločnosť Google sa už dlhšie snaží donútiť Apple k tomu, aby prešiel na RCS správy, ktoré Android už používa dlhšie. Ide o alternatívu k iMessage, ktorá je dostupná exkluzívne pre Apple zariadenia a medzi používateľmi je mimoriadne populárna.

iMessage aj na Androide?

Google teraz hľadá pomoc v Európskej únii. Chce, aby iMessage klasifikovala ako monopol a aby prístup k službe získali aj zariadenia mimo Apple, informuje portál 9to5google. Európska komisia v súčasnosti skúma, či by mala aj služba iMessage spadať pod Zákon o digitálnych službách, pod ktorý patria najväčšie technologické spoločnosti.

iPhone 15 Pro Max
Apple iPhone 15 Pro Max | Zdroj: Apple.com

Google poslal regulačným úradom v EÚ list, ktorý hovorí, že iMessage by sa mala považovať za základnú službu a mala by byť otvorená pre všetky zariadenia. Apple ešte v tomto roku argumentoval, že v EÚ nie je dostatočne veľký na to, aby spadal pod spomínaný zákon. Na to je potrebné, aby služba mala viac ako 45 miliónov aktívnych používateľov, čo údajne nemá.

Najväčší európski mobilní operátori, ako Vodafone, Deutsche Telekom, Telefónica či Orange tiež hovoria, že iMessage by mal byť otvorený pre všetky platformy. Pre spotrebiteľov by to prinieslo len výhody.

Klasické SMS správy už nestačia

Ak chcú používatelia Androidov komunikovať správami s používateľmi iPhonov, momentálne je to možné len prostredníctvom klasických SMS. Teda ak nepočítame četovacie služby, ktoré je možné nainštalovať na oba systémy. Google tiež požaduje, aby Apple podporoval aj štandard RCS, čo by používateľom oboch platforiem umožnilo nielen posielať klasické SMS správy, ale aj súbory, obrázky vyššej kvality a podobne. Taktiež by pribudla informácia o prečítaní správy a ďalšie funkcie, ktoré RCS správy majú.

Prečítajte si aj:

Ak by bol Apple nútený zo strany EÚ nakoniec podvoliť sa, pravidlá by platili len na území EÚ. Otázkou teda zostáva, ako by sa s tým vysporiadal v ostatných krajinách. Ako príklad môžeme uviesť nový zákon EÚ, ktorý nariaďuje technologickým spoločnostiam vo svojich zariadeniach využívať USB-C štandard, ktorému sa Apple podvolil a najnovšie iPhony majú USB-C na celom svete, nie len v Európe.

Náš tip
Čo sú RCS správy, ako fungujú a koľko Androiďákov ich používa?

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+