MojAndroid

Aj napriek neustále sa zlepšujúcej kontrole sa do obchodu Google Play často dostávajú aplikácie, ktoré sú potenciálne nebezpečné. O malvéri v obľúbenom aplikačnom obchode píšeme pravidelne. Teraz sa objavili ďalšie aplikácie, ktoré by ste mali radšej rýchlo odinštalovať, informuje drweb.

nebezpecne aplikacie google play
Nebezpečné aplikácie v Google Play | Foto: drweb

Analýza malvéru objavila škodlivé aplikácie, ktoré kradli používateľské mená a heslá zo sociálnej siete Facebook. Alarmujúce je číslo, ktoré udáva počet celkových inštalácií týchto nebezpečných aplikácií. Nainštalované boli takmer 6 miliónov krát. Konkrétne ide o 10 aplikácií, z ktorých 9 sa dostalo aj do Google Play.

Aplikácia Vývojár Počet stiahnutí
PIP Photo Lillians 5 000 000+
Processing Photo chikumburahamilton 500 000+
Rubbish Cleaner STN.rbcl 100 000+
Horocsope Daily HscopeDaily momo 100 000+
Inwell Fitness Reuben Germaine 100 000+
App Lock Keep Sheralaw Rence 50 000+
Lockit Master Enali mchicolo 5 000+
Horocsope Pi Tallyer Shauna 1 000+
App Lock Manager Implumment col 10+

Ako môžete vidieť v tabuľke vyššie, väčšinou išlo rôzne nástroje. Čističe, aplikácie, ktoré slúžia na zamknutie iných aplikácií, nástroje na úpravu fotografií a horoskopy.

Drweb na toto nebezpečenstvo upozornil spoločnosť Google, ktorá aplikácie z obchodu odstránila. Ak ste si nejakú z nich stihli nainštalovať aj vy, mali by ste sa jej čo najskôr zbaviť. Odporúčame tiež zmeniť heslo na Facebooku a aktivovať dvojfaktorovú autentifikáciu, ak ju ešte nemáte.

Náš tip
Google priznal, že Asistent nahráva používateľov aj v pohotovostnom režime
6.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+