MojAndroid

Ak si chcete do svojho Android zariadenia nainštalovať akúkoľvek aplikáciu alebo hru, nepotrebujete k tomu obchod Google Play či iný obchod s aplikáciami. Stačí, ak si stiahnete inštalačný súbor APK. Google však plánuje skoncovať s týmto typom súborov a pomaly ich začne nahrádzať formátom AAB. O téme informoval portál 9to5Google.

Spoločnosť Google predstavila formát Android App Bundle (AAB) ešte v máji 2018 na konferencii I / O. Tento formát je lepšie optimalizovaný a AAB súbory potrebujú v priemere o 15 % menej ukladacieho priestoru v porovnaní so súbormi APK. Pre používateľov to znamená, že aplikácie sa vďaka tomu budú rýchlejšie inštalovať a budú zaberať menej miesta v telefóne.

Na formát AAB musia zatiaľ prejsť len nové aplikácie

Google tvrdí, že AAB formát momentálne používa viac ako 1 milión aplikácií a patria k ním aj populárne tituly ako Twitter, Netflix, Gameloft, Adobe a Duolingo.

Tento rok v auguste však nahradí starý dobrý formát APK a AAB budú musieť používať všetky nové aplikácie, ktoré budú pridané do obchodu Google Play. Zmení sa aj to, akým spôsobom budú vývojári publikovať väčšie aplikácie. V súčasnosti Google neumožňuje nahrať do obchodu Play APK súbory väčšie ako 100 MB. V prípade, že aplikácia má viac ako 100 MB, musia vývojári nahrať ostatné súbory dodatočne vo formáte OBB. Odteraz tento formát nebudú môcť používať a ostatné súbory budú musieť nahrať pomocou služieb Play Asset alebo Feature Delivery.

Už existujúcich aplikácii sa to netýka a môžu naďalej používať formát APK, no je pravdepodobné, že v budúcnosti ich Google donúti prejsť na nový formát.

Náš tip
S aplikáciou GreenPass máte svoj COVID preukaz vždy so sebou

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+