MojAndroid

Na to, aby Google Asistent vedel zareagovať na príkazy „Hey Google” alebo „Ok Google”, vás musí takmer neustále odpočúvať. Predstavitelia spoločnosti údajne priznali, že Asistent vás v pohotovostnom režime aj nahráva a tieto záznamy odosiela na servery, aby si ich zamestnanci Googlu mohli vypočuť. Toto tvrdenie je však pravdivé len z časti.

Google Asistent vás nahráva stále, no záznam uloží a odošle na servery len v jednom prípade

Portál Android Authority požiadal spoločnosť o vysvetlenie a tá ho nasmerovala na stránku Centrum bezpečnosti pre Google Asistenta. V ňom Google uvádza, že Asistent v pohotovostnom režime nahráva niekoľko sekundové audiozáznamy, aby zistilo, či sa ho používateľ snaží aktivovať. V prípade, že ho neaktivuje, Asistent záznam neuloží a neodošle na servery spoločnosti. Ak ho však používateľ aktivuje, nahrávka bude odoslaná Googlu. Navyše môže obsahovať aj zvuky zaznamenané niekoľko sekúnd pred tým, ako používateľ aktivoval Asistenta príkazom.

Môže sa však stať, že Asistent vyhodnotí okolité zvuky nesprávne a aktivuje sa aj v prípade, že ste sa o to nepokúšali. Pravidlá ochrany osobných údajov spoločnosti Google uvádzajú, že v takejto situácii stačí povedať „Hey Google, that wasn’t for you” a odoslaná nahrávka sa vymaže. Ak tak však neurobíte, nahrávka sa pravdepodobne odošle a uloží na servery spoločnosti.

Ak nechcete, aby Google mal uložené vaše konverzácie s Asistentom, môžete ho požiadať o ich vymazanie. Bez vašej žiadosti ich však nevymaže asi nikdy.

Google v zmluvných podmienkach neuviedol nič o tom, že jeho zamestnanci môžu počúvať nahrávky z Asistenta

A čo zamestnanci Googlu, ktorí počúvajú vaše nahrávky? K tomu spoločnosť uviedla, že jej zamestnanci počúvajú len časť nahrávky a že nepočúvajú citlivé rozhovory. Neexistujú však žiadne informácie o tom, ako Google rozlišuje medzi citlivými a bežnými konverzáciami.

„Spoločnosť Google vo svojich zmluvných podmienkach jasne uvádza, že nahráva a ukladá rozhovory medzi používateľom a Asistentom. Podmienky ale nezmieňujú nič o tom, že jej zamestnanci môžu počúvať časti týchto nahrávok. Spoločnosť vo svojich zásadách ochrany osobných údajov taktiež uvádza, že môže zdieľať osobné informácie používateľov s inými spoločnosťami, ak na to má ich súhlas. Toto je vážne porušenie súkromia používateľov,“ uviedol člen indickej vlády, ktorí vyšetruje spoločnosť Google.

Náš tip
Google končí s .apk inštalačkami. Prichádzajú .aab

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+