MojAndroid

Android tablety sú často spomínané najmä v súvislosti s poklesom predajov či akýmsi aktuálnym neúspechom. Ich začiatok však siaha pomerne ďaleko. Reálny štart bol tiež systém Android Honeycomp, po prvý krát optimalizovaný aj pre tablety. Aký bol ich vývoj a ktoré modely sú populárne v súčasnosti?

Náš tip
Lenovo TAB4 10 Plus: Na prácu aj zábavu za rozumný peniaz | RECENZIA
Náš tip
Lenovo Yoga Tab 3 Plus: Osvedčená kvalita | RECENZIA

Android Honeycomb

Áno, práve tento systém bol už optimalizovaný aj pre zariadenia s väčšou obrazovkou, ktoré vynikali zaujímavým zážitkom v prípade konzumácie obsahu. Množstvo tabletov tiež nasledovalo trend a prichádzalo na trh aj s ďalším systémom vo verzii Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Mohli sme tak byť svedkami mnohých tabletov vrátane cenovo dostupných zariadení, vlajkových modelov, ale aj šikovných konvertibilných zariadení.

Google v hlavnej úlohe

Úspech tabletov nenechal chladnú ani spoločnosť Google, ktorá sa okrem svojej série Nexus smartfónov rozhodla priniesť aj tablet. Ten prišiel hneď v podaní dvoch generácií 7″ modelov Nexus 7. Tieto tablety sa vyznačovali najmä dobrým pomerom cena/výkon, avšak pre Google ich vyrábal výrobca tretej strany. Nechýbala špičková podpora po stránke softvéru a dobrá optimalizácia. Google pokračuje aj v súčasnosti a po tablete Nexus 9 (pozn. red. – vyrábala spoločnosť HTC) prichádza Pixel C, konvertibilné zariadenie s klávesnicou.

Náš tip
Predaj tabletov naďalej klesá, hovoria prieskumy IDC

Do hry prichádza ChromeOS

Trh tabletov je aktuálne obohacuje ďalší systém, ktorým je ChromeOS. Práve tento systém bol pôvodne cielený na cenovo dostupné notebooky, príchod dotykovej obrazovky a podpory Android aplikácií z Obchodu Play však robí zo systému ChromeOS omnoho viac multifunkčnú platformu. Netrvalo dlho a svoj prvý tablet prináša spoločnosť Acer. Nesie názov Acer Chromebook Tab 10.

Náš tip
Acer Chromebook Tab 10 oficiálne: Prvý ChromeOS tablet ponúkne aj stylus!

Aká je situácia v súčasnosti?

Rozmach smartfónov s čoraz väčšou uhlopriečkou displeja prakticky eliminoval tablety menších rozmerov okolo 7-8.” Trh tabletov dlhodobo stagnoval, avšak momentálne po stránke podielu na trhu vládne konkurenčný systém iOS spolu s tabletmi série iPad od spoločnosti Apple. Množstvo používateľov vyčíta Android tabletom menej aplikácií prispôsobených priamo pre tablet. V tejto úlohe vyniká práve systém iOS.

Populárnym segmentom sú v súčasnosti konvertibilné zariadenia, čo sa odráža aj na výsledných predajoch. Ide o zariadenia, ktoré ponúknu pridanú hodnotu ako stojan, stylus či klávesnicu a dokážu tak čiastočne, alebo aj plnohodnotne nahradiť počítač ako taký.

Náš tip
Samsung Galaxy Tab S3: Tenké telo a stylus S Pen | RECENZIA
Náš tip
Samsung Galaxy Tab Active 2: Vodeodolný pracant so stylusom | RECENZIA

Toho sa chopili aj Android tablety, kde sa vyskytli aj zaujímavé alternatívy v podobe tabletov Lenovo Yoga Tab 3 Plus či Samsung Galaxy Tab S3. Novinkou je tiež séria tabletov Huawei MediaPad M5. V rámci únikov nechýbajú informácie o pripravovanom tablete Samsung Galaxy Tab S4. Ako ste na tom vy? Používate tablet na konzumáciu alebo tvorbu obsahu? Uvažovali by ste o kúpe tabletu aj v súčasnosti? Napíšte nám do komentárov.

Používate tablet aj v súčasnosti? | ANKETA

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+