MojAndroid

Nových Android tabletov je na trhu ako šafránu. Ešte menej ich spadá do vyššej kategórie výkonnejších zariadení, ktoré môžu imponovať aj náročnejším používateľom. Lenovo TAB4 10 Plus je atraktívny tablet s prémiovým dizajnom, ale aj skvelou výbavou a množstvom praktických funkcií.

Konštrukcia a dizajn: Tenký, ľahký a pekný

Android tablety v poslednej dobe netestujeme veľmi často. Na trhu jednoducho nie je dostatok zaujímavých modelov, ktoré by ponúkali zaujímavú výbavu alebo akékoľvek inovácie, ktoré by stáli za pozornosť. Lenovo je jedným z posledných výrobcov, ktorí sa snažia vylepšovať svoje línie tabletov aspoň každý rok až rok a pol. Lenovo TAB4 10 Plus patrí do kategórie profesionálnych tabletov, kde teraz prináša luxusné sklenené prevedenie.

Ide o 10″ tablet s rozmermi 47 x 173 x 7 mm a hmotnosťou 475 gramov. To sú celkom rozumné rozmery pre 10″ zariadenie, pričom poteší skutočne minimálna hrúbka. Okrem toho, tablet ponúka konštrukciu zo skla a kovu, ktorá sa v poslednej dobe stáva štandardom vlajkových lodí medzi smartfónmi, no teraz si toto spracovanie môžu užiť aj používatelia tabletov.

Konštrukcia tabletu je spracovaná elegantne a prakticky. Vpredu tak nájdeme pod displejom aj vítaný prvok v podobe čítačky odtlačkov prstov a nad displejom nechýba selfie kamera. Kovový rám ukrýva ovládacie prvky – naľavo je to dvojtlačidlo hlasitosti a špeciálne vzorované tlačidlo napájania. To nahmatáte bez problémov aj v úplnej tme a so žiadnym iným tlačidlom si ho určite nepomýlite.

Dolná strana tabletu je úplne prázdna, hore nájdeme po bokoch iba mriežky reproduktorov. Napravo nechýba 3,5mm jack pre slúchadlá a veľmi chválime aj použitie USB-C konektoru. Vedľa neho potom nájdeme štrbinku mikrofónu a pod plastovým plieškom s logom výrobcu sa ukrýva zásuvka na SIM kartu a microSD kartu. Pre ich výber nepotrebujete žiaden nástroj, stačí vám necht na prste.

Zadná strana je potom absolútne minimalistická a okerm loga v strede a certifikačných informácií na nálepkách tu nájdeme iba šošovku fotoaparátu v pravom hornom rohu spolu s diódou blesku.

Konštrukcii tabletu tak naozaj nechýba elegancia. Sklenená predná a zadná strana sú spojené kovovým rámom, čo vytvára luxusný efekt. Tablet je tiež skutočne tenký, čo v ruke pocítite. Napriek tomu obsahuje všetky potrebné funkčné prvky a aj niečo navyše. Skener odtlačkov či slot na SIM a microSD kartu robia z tabletu Lenovo TAB4 10 Plus flexibilný multimediálny nástroj, ktorý ale využijete aj na prácu. Samotný skener odtlačkov nepatrí medzi tie najlepšie, ale to skôr súvisí s pomerne nemotorným umiestňovaním prsta do stredu spodnej hrany. Pri správnom uchopení a priložení prsta skener pracoval správne, aj keď odomknutie nepatrilo k tým najrýchlejším.

Displej: Ideálny pre multimédiá

Lenovo TAB4 10 Plus ponúka 10,1″ IPS displej s rozlíšením 1200 x 1920 px a pomerom strán 16:10. Okolo displeja sa nachádza pomerne hrubý rámik, no to v tomto prípade nepovažujeme za nevýhodu. Tablet má na svoju triedu štandardné rozmery a vďaka rámu okolo displeja sa s ním pracuje veľmi pohodlne. Veľkosťou displeja je tablet ako stvorený pre prácu s multimédiami či pracovnými dokumentmi. Bezproblémové je sledovanie videa, filmov či seriálov, no na tablete je jednoduchá práca aj s dokumentmi, tabuľkami či prezentáciami.

Samotný displej plní svoju úlohu, aj keď nás kvalitou neohromil. Je dostatočne jemný a jasný a umožní pracovať s tabletom aj v jasnejšom prostredí. Zobrazované farby sú pekné a sýte, no náš kus pomerne tmavé. Svoj účel však plní veľmi dobre a tablet je bez problémov použiteľný na prácu s multimédiami, no s úpravou farebnosti fotiek či videa tu môžete mať problém.

Potešia ale aj veľmi dobré pozorovacie uhly, ako aj celý rad užitočných nastavení. Trošku nám však chýbal nočný režim, ktorý by sme pri večernej práci s tabletom určite ocenili. Ani minimálny jas nie je dostatočne nízky na úplne pohodlné používanie v úplnej tme, no tento problém je možné ľahko vyriešiť softvérovou aktualizáciou.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
24.4.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+