MojAndroid

Výrez v displeji, nazývaný tiež “notch”, je prvok moderných smartfónov, ktorý naberá na popularite, hoci si stále nájde svojich odporcov. Prvýkrát sa objavil ako súčasť Essential Phone, ktorý v ňom zakomponoval prednú kameru. Následne prišiel Apple iPhone X, ktorý spustil vlnu trendu menom notch ešte rýchlejšie. Stále nové a nové telefóny prichádzajú s týmto prvkom, napríklad aj Asus Zenfone 5 či Huawei P20 Pro. Nový operačný systém Android P mal priniesť softvérovú podporu výrezu. Teraz však verejnosť prekvapila správa, že softvérové výrezy budú hneď dva.

Prečo dva výrezy, keď aj jeden vadí?

Je pravdou, že tento čoraz populárnejší trend má stále pomerne dosť svojich odporcov. Prináša podľa výrobcov praktickejšie riešenie umiestnenia senzorov a kamier, než akým je “brada telefónu”. Tá je typická pre novšie modely radu Galaxy S od Samsungu. Trend je však neúprosný a žiada čo najlepší pomer plochy displeja ku prednej strane smartfónu. Majstrami kategórie sú Xiaomi Mi Mix alebo aj telefón od spoločnosti Lenovo, ktorý bol predstavený len nedávno.

Xiaomi Mi Mix svojho času držalo rekord za najlepší pomer displeja ku prednej stene
Xiaomi Mi Mix svojho času držalo rekord za najlepší pomer displeja ku prednej stene

Množstvo výrobcov preto vyrába moderné displeje s pomerom strán 18:9 a komponuje do nich notch, ktorý zvyčajne ukrýva všetky potrebné senzory a selfie kameru. Ten sa zvykne nachádzať v hornej časti displeja. Preto nad novou možnosťou dvoch softvérových výrezov visí otáznik: prečo?

Test pre budúcnosť

Odpoveďou pre tých, ktorí hľadajú zmysel notchov v Androide P by mohlo byť aj oficiálne vysvetlenie od Googlu. Možnosť aktivácie výrezov v nastaveniach by mohla byť užitočná pre vývojárov aplikácií.

Android P bude podporovať dva softvérové výrezy
Android P bude podporovať dva softvérové výrezy

S výrezom si totiž momentálne nerozumie každá z radov aplikácií. Množstvo z nich, napríklad aj Instagram, ešte stále zobrazuje svoj obsah aj v mieste, kde je už prekrývaný. Nová funkcia tak môže zabezpečiť vývojárom možnosť vyskúšať si dopredu, ako si bude ich výtvor rozumieť s notchom. Ale načo výrez v dolnej časti obrazovky?

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Notch už dlho nebude sám

Patenty a niektoré uniknuté informácie ohľadom vývoja smartfónov naznačujú fakt, že by sa čoskoro mal objaviť výrez aj v dolnej časti displeja. Okrem spoločnosti ZTE sa takáto možnosť z budúcnosti skloňuje aj pri očakávanej vlajkovej lodi od Googlu, Google Pixel 3.

Aký názor máte na dva výrezy vy? Zanechajte nám svoj názor v diskusii pod článkom. A pokiaľ už vlastníte nejaký smartfón s výrezom, podeľte sa s nami so skúsenosťami ohľadom kompatibility tohto trendu s aplikáciami.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+