MojAndroid

Všetky telefóny, vrátane tých s Androidom, fungovali na architektúre čipsetu ARM. Ten sa však ukázal ako menej spoľahlivý partner, a preto sa Google rozhodol investovať do úplne inej čipovej technológie, píše portál AndroidPolice.

Majiteľ čipov ARM, Softbank, zvažuje možnosť predaja spoločnosti. Google sa preto obzeral po náhrade, a teraz informuje o investovaní do architektúry RISC-V. Ide o open-source alternatívu k uzatvoreným architektúram CPU, akými sú ARMv8 či x86 od Intelu. Týmto dvom spoločnostiam musia výrobcovia smartfónov platiť nemalé peniaze za licenčné poplatky.

chip cip
Open-source riešenie otvorí vývojárom nové možnosti | Zdroj: Pexels

Architektúra RISC-V existuje už od roku 2010, a preto nejde o žiadnu novinku vo svete technológií. Riaditeľ inžinierstva Googlu, Lars Berstrom, sa zúčastnil na samite RISC-V, kde oznámil nadviazanie spolupráce s Googlom. Android bude považovať RISC-V za architektúru s vysokou prioritou, ktorá sa má dostať na úroveň súčasného štandardu. Taktiež poznamenal, že Android Open Source Project (AOSP) bude len v 64-bitovej verzii.

Proces zavedenia do prvých zariadení má pred sebou ešte stále dlhú cestu. Google však chce ponúknuť vývojárom skoršiu podporu emulátora, aby mohli nastaviť celú architektúru a prekladať aplikácie, ktoré sú momentálne vo väčšine napísané v jazyku Java. To by mohlo spoločnosti poskytnúť náskok, a postupne umožniť základným operačným aplikáciám fungovať na systéme RISC-V.

Zatiaľ nevieme, ktoré produkty dostanú novú architektúru ako prvé

Lars Berstrom tiež oznámil, že Google nemá zatiaľ žiadne produktové oznámenia, ktoré by sa týkali RISC-V. Zatiaľ necháva voľné ruky vývojárom, aby mohli postupne prichádzať so svojimi vlastnými produktami.

Celkové zavedenie architektúry vytvorí tlak na už existujúcu ARM, v ktorej si tak nebudú môcť zbytočne navyšovať ceny a poplatky. Vytvorí sa zdravá konkurencia a všetci výrobcovia sa budú snažiť prísť s najlepším možným produktom za najlepšiu cenu. Pre bežných používateľov by to tiež mohlo znamenať lacnejšie zariadenia.

Náš tip
Technológia MagSafe bude konečne dostupná aj na Android zariadenia

5.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+