MojAndroid

Najnovšie vlajkové lode od všetkých výrobcov už využívajú technológiu bezdrôtového nabíjania. Technológia Qi2 bezdrôtového nabíjania od Wireless Power Consortium dostane magnety a bude tak konkurovať Applu, píše Androidpolice.

Novinku chystajú predstaviť na evente CES 2023 v Las Vegas, ktorý patrí mimochodom medzi najväčších technologických eventov na svete. Klasické bezdrôtové nabíjanie vzniklo v roku 2010, no dnes je už zastarané, a najmä Apple v tomto predbehol všetky Android zariadenia. Spoločnosti sa snažili prísť s vlastným riešením, no vždy narazili na problém.

Najväčším problémom bolo to, že keď chceli nabíjať zariadenie bezdrôtovo, muselo byť správne zarovnané na nabíjacej stanici. Preto sa WPC rozhodlo, že jednoducho odkopírujú technológiu od Applu, a predstavili Qi2.

Klasické bezdrôtové nabíjanie dostane vylepšenie | Zdroj: Xiaomi

Rovnako ako MagSafe, aj Qi2 bude fungovať na princípe magnetov. To zabezpečí bezproblémové zarovnanie s nabíjacou podložkou, a taktiež umožní energeticky efektívnejšie a rýchlejšie nabitie zariadení. Technológia Qi2 umožňuje zachovať dlhšiu životnosť batérie, pretože počas nabíjania nebude generovať toľko tepla ako pri verzii Qi(1).

WPC potvrdilo, že technológia umožní spoločnostiam pridať bezdrôtové nabíjanie k svojim zariadeniam, ktoré nie je možné nabíjať pomocou súčasných plochých nabíjačiek. Viac sa k tomuto zatiaľ nevyjadrili a koncom roka upresnia konkrétne špecifikácie.

Qi2 celkovo posilní ekosystém Androidu

Aj keď MagSafe spoločnosť Apple využíva už od roku 2020 (séria iPhone 12), Android zariadenia sa mu zatiaľ veľmi nepriblížili. Využívanie magnetického úchopu spoločnosťou WPC výrazne posilní ekosystém, ktorý doteraz v tomto smere výrazne zaostával.

Marketingový riaditeľ spoločnosti Wireless Power Consortium, Paul Golden, potvrdil, že Qi2 dostane na začiatok 15 W rýchlosť nabíjania. Časom sa má postupne rýchlosť zvyšovať, no najprv chcú priviesť technológiu k dokonalosti. Príchod prvých telefónov a nabíjačiek s podporou Qi2 na globálny trh plánujú na leto roku 2023.

Náš tip
Zaujímavá kombinácia. Samsung má displeje, ktoré sa skladajú aj rolujú

4.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+