MojAndroid

Ak sa vám stalo, že máte problém s nejakou aplikáciou, ktorá nefunguje správne, prípadne vám po aktualizácii nevyhovuje jej používateľské rozhranie, nezúfajte. Máme pre vás riešenie. Mnohí z vás to už určite poznajú (hlavne tí technicky zameraní), no pre niektorých to bude úplná novinka a možno im pomôžeme vyriešiť problém, ktorý nevedia vyriešiť sami.

Odinštalovanie aktuálnej verzie

Na začiatok je potrebné odinštalovať aktuálnu verziu aplikácie. Tie aplikácie, ktoré ste si nainštalovali z Obchodu Play, bez problémov odinštalujete. Horšie je to s tými, ktoré boli v systéme predinštalované. Najuniverzálnejším spôsobom, ako konkrétnu aplikáciu odinštalovať, je ísť do nastavení.

  1. otvoríme nastavenia
  2. vyberieme položku aplikácie
  3. klikneme na konkrétnu aplikáciu
  4. vyberieme možnosť odinštalovať
  5. hotovo, aplikácia je odinštalovaná
Náš tip
Obchod Play zarába na jedno zariadenie desaťnásobne menej ako App Store

Nie všetky aplikácie sa odinštalovať dajú. Niektoré systémové nie je možné odinštalovať, no je možné ich aspoň vypnúť. Postup pre vypnutie vybranej aplikácie je rovnaký, aký platí pre jej odinštalovanie. Systém vám v tomto prípade neponúkne možnosť odinštalovať, ale len vypnúť aplikáciu. Pre vypnutie takýchto aplikácií odporúčame najskôr vybrať možnosť “vynútiť zastavenie”, potom ju môžete bezpečne vypnúť. Potom sa odinštalujú všetky aktualizácie, ktoré aplikácia dostala a vypne sa.

Nainštalujte si verziu, ktorú chcete

Aplikáciu máme teda odinštalovanú a ideme si nainštalovať takú verziu, ktorú chceme. Existuje stránka APK Mirror, kde sa nachádzajú všetky verzie aplikácií, ktoré boli vydané. Tam si jednoducho nájdete sú svoju. Stačí sa jednoducho dostať na tú stránku a vyhľadať aplikáciu. A už vidíte množstvo verzií aplikácie aj s dátumom vydania. Vy si jednoducho nájdete sú svoju. Kľudne aj dva roky starú.

Teraz už len stačí stiahnuť a dostať ju do vášho telefónu. Stiahnuť aplikáciu je možné priamo z telefónu, prípadne z počítača. Pokiaľ sťahujete cez počítač, je potrebné potom pripojiť telefón a skopírovať stiahnutý súbor.

Náš tip
Najlepšie slovenské Android aplikácie za mesiac (04/2018) + ANKETA

Inštalácia je teraz už otázkou pár sekúnd. V súborovom manažéri v telefóne vyberieme aplikáciu, ktorú sme stiahli, klikneme na ňu a ona sa sama nainštaluje. Bude ešte potrebné udeliť povolenie na inštaláciu a rovnako umožniť inštalovanie aplikácií z cudzích zdrojov (keďže sa nejedná o inštaláciu priamo z Google Play). Toto nastavenie nemusíte hľadať, inštalátor vás na to vyzve sám.

Vypnúť automatické aktualizácie

Celý tento návod by nemal svoje opodstatnenie, ak by sa aplikácia aktualizovala. Tým by sme dostali verziu, ktorú sme mali predtým, čo my nechceme, keďže chceme používať staršiu verziu. Toto nastavenie je veľmi jednoduché. Otvoríme si Obchod Play, nájdeme aplikáciu a hore vpravo klikneme na tri bodky. Tu nám vyskočí možnosť povoliť automatické aktualizácie. Odškrtneme a máme hotovo.

4.6.2018
Zdroj: Android Police

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+