MojAndroid

Najnovšia verzia systému Android 11 priniesla po dlhých rokoch podporu zobrazenia dvoch aplikácií na jednej obrazovke. Funkciu, ktorú už napríklad smartfóny spoločnosti Samsung mali vďaka nadstavbe niekoľko rokov. Spoločnosť Google má túto funkciu v ďalšej verzii svojho operačného systému Android 12 podľa portálu AndroidCentral ešte vylepšiť.

Nový režim spáruje vybrané aplikácie

Funkcia dvoch aplikácii na rozdelenej obrazovke v Androide 11 umožňuje otvoriť na displeji dve aplikácie súčasne. Je však smutné, že aktivácia tejto funkcie nie je používateľsky pohodlná a ani optimalizovaná pre skladacie smartfóny. V Androide 12 by malo dôjsť k jej vylepšeniu a pridaniu režimu App Pairs. Podľa jeho popisu si bude môcť používateľ zoskupiť dve aplikácie pod skratku a následne ich jednoduchým kliknutím automaticky spúšťať vedľa seba v režime rozdelenej obrazovky.

Android 12 App pairs

Výbornou správou je aj to, že sa budú takto spárované aplikácie zobrazovať v zozname naposledy spustených aplikácií. Samozrejmosťou má byť rozdeľovač alebo priamka, ktorej posunutím meníte veľkosť aplikácií na obrazovke. Dvojitým klepnutím na rozdeľovač budete môcť dokonca meniť polohy dvoch spárovaných aplikácií. Nová funkcia bude určite používateľmi kladne privítaná, ale najbližšie mesiace si ju budú môcť používať len testeri preview verzie Androidu 12 pre developerov..

Google v zobrazení viacerých aplikácií naďalej dobieha bezkonkurenčný Samsung

Pretože vstavaná funkcia rozdelenej obrazovky systému Android zatiaľ nemá dokonalú funkčnosť, niekoľko výrobcov vytvorilo svoje vlastné alternatívy rozdelenej obrazovky. Microsoft Surface Duo ponúka „skupiny aplikácií“ a umožňuje používateľom otvárať dve aplikácie súčasne pomocou skratiek jedným klepnutím. Spoločnosť LG má podobnú funkciu v otočnom smartfóne LG Wing a pri duálnych displejov pre vlajkové smartfóny ako je LG V60 ThinQ.

Samsung Galaxy Note 4

Najďalej je v zobrazovaní viacerých aplikácií na jednej obrazovke juhokórejská spoločnosť. Možnosť zobraziť dve aplikácie na jednej obrazovke mala už v roku 2012 v prelomovom smartfóne Samsung Galaxy Note 2 v rámci nadstavby TouchWiz, S ďalšími generáciami tejto vlajkovej série s perom S Pen pridala v novej nadstavbe One UI možnosť zobrazovať viaceré aplikácie aj v klasických oknách. Ich veľkosť môžete jednoducho upravovať, tak ako ste na to zvyknutý z desktopového systému Windows.

Náš tip
Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G | Video
22.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+