MojAndroid

Spoločnosť Google nedávno oznámila ukončenie podpory neobmedzeného bezplatného úložiska v rámci služby Google Photos. Dôjde k tomu od 1.6.2021. Po tomto dátume sa všetky fotky počítajú do kapacity 15 GB v rámci základného balíka služieb Google, kam sa ale súčasne započítava aj kapacita s Gmail a Google Drive.

Platená verzia služby Google Photos môže pri používateľoch s množstvom gigabajtov fotiek viesť k ročným poplatkom na úrovni takmer 100 eur. Preto je pre mnohých vhodné poohliadnuť sa po iných možnostiach ako vyriešiť situáciu so zálohou fotiek. Jednou z nich je Synology NAS. Atraktívna a cenovo dostupnejšia alternatíva s obrovskou úložnou kapacitou.

Synology ponúka nekonečne bezplatné ukladanie fotografií v ich plnom rozlíšení v rámci aplikácie Moments bežiacej na vašom vlastnom NAS zariadení v domácnosti. Prináša to so sebou ďalšiu výhodu – vy ste plnohodnotným vlastníkom fotografií a vaše cenné snímky tak neležia kdesi v dátovom centre ďaleko za hranicami.

Možností je viacero, no všetky sú limitované

Podľa odhadov sa nové opatrenie zo strany spoločnosti Google dotkne viac ako miliardy používateľov. Na trhu je síce viacero alternatívnych služieb na ukladanie multimédií (OneDrive, Amazon Drive, Dropbox, iCloud a ďalšie), no žiadna z nich neponúka v základnom bezplatnom balíku viac ako 15 GB priestoru.

A používatelia, ktorí aktívne pracujú s fotografiami vedia, že 15 GB je v dnešnej dobe pramálo priestoru – veď priemerný smartfón dnes ponúka vyššiu úložnú kapacitu.

Ako možné riešenie preto do popredia vstupuje domáce sieťové úložisko Synology NAS (Network Attached Storage), ktoré vám umožní spravovať hneď niekoľko terabajtov fotografií, multimédií či pracovných súborov priamo vo vašej domácnosti.

Synology NAS ponúka hneď niekoľko neoceniteľných výhod:

  • Svoje dáta máte bezpečne uložené u vás doma
  • Okrem úložného priestoru ponúka NAS aj služby automatického zálohovania, mediálneho, webového či emailového serveru, zdieľania (aplikácia Drive) a streamovanie obsahu, vlastného fotoalbumu (aplikácia Moments) či dostupnosť kdekoľvek na svete
  • Nízke celkové náklady na vlastníctvo

Dôležitá je perspektíva

Na prvý pohľad sa môže zdať, že niekoľkoeurový mesačný poplatok za desiatky či stovky gigabajtov v službách ako je Google Photos nemusí predstavovať žiaden dramatický výdavok.

Ak sa však pozrieme na problematiku z inej perspektívy, zistíme, že celkové náklady na vlastníctvo (nákup Synology NAS, pevných diskov a prevádzka) nám vychádzajú omnoho lepšie.

Pozrieme sa na to prakticky a vypočítajme si náklady pri 2 TB úložného priestoru. Google si za takýto úložný priestor pýta 99 eur ročne. Pri piatich rokoch teda zaplatíte približne 500 eur za to, že svoje fotky môžete mať uložené online.

Synology-alternativa-ku-Google-Photos

Oproti tomu cena 2-šachtového modelu Synology DS218play je 222 eur. Ak sa k tomu rozhodneme pre 2x 2 TB pevný disk WD Red v cene 99 eur za kus, pre potreby zrkadlenej prevádzky v režime RAID 1, dostaneme sa na celkové náklady 420 eur.

A zrazu máte za celkovo nižšie náklady k dispozícii omnoho viac funkcionalít ako ponúka bežné online cloudové úložisko. Nehovoriac o možnosti neveľkého príplatku za väčšie disky (+cca 15 eur za 4 TB), kde je celkový náklad na prevádzku ešte viac v prospech Synology NAS.

Aplikácia Moments – všetky fotky automaticky pretriedené

Synology Moments

Synology ponúka aplikáciu Moments, ktorá vám ukáže portfólio vašich fotografií v novom svetle a ponúkne vám aj ich automatickú organizáciu. Fotografie si môžete triediť vďaka umelej inteligencii podľa tvárí, miest či dokonca objektov na fotografiách.

Fotografie si viete radiť do albumov, zároveň ich zobrazovať chronologicky. Synology Moments podporuje Live Photos z iPhonu, vie automaticky vyrovnať zle natočené fotografie a nijak vás neobmedzuje v kvalite fotiek, čo mnoho online služieb robí.

V spolupráci so spoločnosťou Synology GmbH

27.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+