MojAndroid

Pred nedávnom sme vám priniesli recenziu na pomerne lacný smartfón strednej triedy, konkrétne Samsung Galaxy A31. Počas testu sme od tohto smartfónu neočakávali zázraky, no v ideálnych podmienkach jednoznačne prekvapil. Smartfón ponúkne jeden selfie fotoaparát a štvoricu zadných objektívov, ktoré na danú cenovú kategóriu produkujú veľmi dobré výsledné fotografie.

Samsung Galaxy A31 – zadný fotoaparát

Parametre zadného fotoaparátu

  • hlavný – 48 MP, f/2.0, PDAF
  • ultraširokouhlý – 8 MP, f/2.2, 123˚
  • makro – 5 MP, f/2.4
  • hĺbkový snímač – 5 MP, f/2.4

Ak by som mal zhodnotiť fotografický výkon modelu Galaxy A31 na škále od 1 do 10, dlho by som nad jeho hodnotením rozmýšľal. Zadný fotoaparát mal jednoznačne svoje silné chvíľky, kedy ma výslednou fotografiou prekvapil, no niekedy som sa zas čudoval, čo to za mobil v ruke držím.

Samsung Galaxy A31

Hlavný snímač má rozlíšenie 48 megapixelov a svetelnosť f/2.0. Výsledné fotografie zodpovedajú cene smartfónu a hlavne preto som s ním bol nad mieru spokojný. Fotografie boli dostatočne ostré, no s postupným úbytkom svetla ubúdalo aj z detailov. Farby mi, žiaľ neprišli až tak živé, no to nie je nič, čo by sa nedalo vyriešiť. Myslím si, že to bolo skôr počasím, počas ktorého som smartfón testoval. Vzhľadom na podmienky som sa nestretol ani so zbytočne preexponovanou oblohou či inými časťami fotografie.

Samsung Galaxy A31

Ultraširokouhlý snímač má rozlíšenie 8 megapixelov, svetelnosť f/2.2 a zorný uhol 123 stupňov. Za  dobrého svetla si robí svoju robotu bravúrne. Fotky sú za dobrého svetla ostré, no v tme je to už až tak dobré nie je a ak nechcete byť sklamaní, ultraširokouhlý snímač v tme a za slabého osvetlenia určite nepoužívajte. Ale zasa sa opakujem, toto je smartfón za 230€ a na túto cenu patria fotky medzi tie lepšie.

Samsung Galaxy A31

5 megapixelový makro snímač so svetelnosťou f/2.4 je tu skôr na parádu. Ak vám ide o to, vytvoriť  zaujímavú makro fotku a pochváliť sa ňou rodine, prípadne na sociálnych sieťach, malo by to stačiť. Žiadne zázraky tu nečakajte, keďže po priblížení fotky zistíte, že nie je až taká kvalitná, ako by ste čakali. Za mňa si teda tento objektív svoj účel rozhodne plní.

Hĺbkový 5 megapixelový snímač so svetelnosťou f/2.4 slúži pre rozmazanie pozadia pri portrétoch. V spolupráci so systémom funguje výborne a vždy je zaostrené to, čo potrebujete.

Testovacie fotografie (hlavný/ultraširokouhlý/hlavný/ultraširokouhlý)

Testovacie fotografie (makro)

Portrét

Nočné fotografie

Vyjadriť sa je určite potrebné aj k nočným fotografiám. Ešte raz pripomínam, že Samsung Galaxy A31 patrí medzi lacné smartfóny, preto sa ho snažím porovnať s výsledkami v jeho cenovej kategórii. V prípade tohto smartfónu, rovnako ako aj v prípade iných smartfónov robí veľa systém a post-processing fotografií.

Na obrázkoch vyššie je vidieť, ako veľmi od softvéru závisí. Aj keď Samsungu Galaxy A31 nočný režim chýba, dokáže si softvér s nedostatkom svetla ako tak poradiť. Samozrejme, na fotografiách je vidieť zvýšenú koncentráciu šumu a úbytok kvality a detailov.

Čo sa týka vytvárania nočných fotografií ultraširokouhlým objektívom, jediným plusom je široký zorný uhol. Inak sú fotografie samé o sebe nekvalitné, no od väčšiny ultraširokouhlých snímačov v tejto cenovej kategórii sa žiaľ lepších výsledkov nedočkáme.

Nočné testovacie fotografie (hlavný/ultraširkouhlý)

Testovacie video

Samsung Galaxy A31 – predný fotoaparát

Parametre predného fotoaparátu

  • 20 MP, f/2.2

Samsung Galaxy A31

Od predného fotoaparátu s rozlíšením 20 megapixelov som čakal oveľa menej, ako som dostal. Vysoké rozlíšenie je v prípade fotografií vidieť. Fotky radím v danej kategórii nad stanovený priemer, keďže sa v nich nachádzalo množstvo detailov, dobre vyvážené farby a taktiež sa málokedy stalo, že by bola nejaká časť fotky zbytočne veľmi preexponovaná. Rovnako, ako v prípade ostatných objektívov je selfie fotoaparát plne použiteľný len za dobrých svetelných podmienok, v opačnom prípade fotografie strácali na kvalite a bolo na nich vidieť pomerne dosť šumu.

Testovacie fotografie

Aplikácia

Aplikácia fotoaparátu je pochopiteľne rovnaká, ako na všetkých Samsung smartfónoch s nadstavbou One UI, avšak tu nájdeme oveľa menej funkcií a režimov. Pri spustení aplikácie sú dostupné skratky pre tri režimy, medzi ktoré patrí DYNAMICKÉ ZAOSTROVANIE, FOTOGRAFIA, VIDEO a skratka ĎALŠIE. V možnosti ĎALŠIE následne nájdeme štyri funkcie, medzi ktoré patrí PRO režim, JEDLO, PANORÁMA a MAKRO. Taktiež sú tu vo vrchnej časti tlačidlá pre  funkcie Emoji AR a Bixby Vision.

V nastaveniach si môžete nastaviť napríklad maximálne rozlíšenie fotografií a videa, vypnúť a zapnúť optimalizátor scén. Okrem spomenutých nastavení ponúka aplikácia ešte ďalšie, ktoré sú takmer zhodné so všetkými Samsung smartfónmi, no ako som povedal, je ich tam v porovnaní s drahšími modelmi menej.

Pochváľte sa vašimi fotografiami

Vlastníte aj vy tento smartfón? Podeľte sa s fotografiami zhotovenými vaším smartfónom vo FOTOmánii a ukážte svetu vaše výtvory. Okrem toho takýmto spôsobom môžete pomôcť každému, kto uvažuje o kúpe telefónu, no ešte predtým si chce overiť ako telefón fotí za bežných podmienok.

Nie ste majiteľom smartfónu Samsung Galaxy S20? Nevadí, aj tak sa môžete podeliť o fotografie z vášho telefónu a pomôcť tak ostatným používateľom pri výbere nového smartfónu. Prejdite na stránku FOTOmánia a pridajte fotky priamo z vášho mobilu a podeľte sa o vaše zábery s ostatnými čitateľmi.

26.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+