MojAndroid

Samsung Galaxy S21 FE prišiel síce neskoro, no je tu. Za 749 eur v základnej verzii ponúka procesor Qualcomm Snapragon 888, 6 GB RAM a najmä veľmi slušné fotoaparáty. Vzadu sa nachádzajú konkrétne tri snímače – hlavný, ultra-širokouhlý a teleobjektív.

Samsung Galaxy S21 FE: Parametre fotoaparátu

Hlavný snímač 12 MP, f/1.8, OIS, optická stabilizácia obrazu
Ultra-širokouhlý snímač 12 MP, f/2.2, uhol záberu 123˚, bez zaostrovania
Teleobjektív 8 MP, f/2.4, PDAF, optická stabilizácia obrazu, 3x optický zoom
Selfie snímač 32 MP, f/2.2
Video 4K@60fps, 720p@960fps
Samsung Galaxy S21 FE: Cena 749 € (6 + 128 GB)
819 € /8 + 256 GB)

Dovolím si tvrdiť, že Samsung Galaxy S21 FE fotí minimálne rovnako, ak nie lepšie, ako jeho drahší súrodenci z radu Galaxy S21. Jednou z jeho výhod je klasický teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením, zatiaľ čo minuloročné modely majú namiesto neho snímač s vyšším rozlíšením, no prakticky žiadnym optickým zoomom. Približovanie je tak riešené len digitálne.

Samsung Galaxy S21 FE fotoaparat
Samsung Galaxy S21 FE | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Niekoľko záberov sa mi podarilo urobiť aj v Prahe, kde som mal so sebou aj svoj OnePlus 9 Pro. Ten mimochodom považujem za jedného z najväčších konkurentov, pretože jeho cena je na úrovni nového Samsungu. V porovnaní s ním fotí S21 FE lepšie. Má lepší dynamický rozsah a lepšie si vie poradiť s náročnejšími podmienkami, ako napríklad protisvetlo. Taktiež jeho fotoaparát vytvára detailnejšie snímky. Samozrejme, bavíme sa len o hlavnom snímači, ďalšie som neporovnával.

Cez deň dostanete z Galaxy S21 FE špičkové zábery, ktoré sa môžu porovnávať aj s tými najlepšími. Fotografovanie s dostatkom svetla ale dnes už zvládajú aj lacnejšie modely, na tom nie je nič prekvapujúce. Ultra-širokouhlý objektív ponúka uhol záberu až 123 stupňov, takže do záberu sa toho vojde veľa. V porovnaní s hlavným snímačom je samozrejme slabší a nedokáže zaostrovať. To znamená, že si neužijete žiadne makro. Avšak cez deň z neho dostanete veľmi dobré širokouhlé zábery, na ktoré sa dá pozerať.

V noci by som radšej zvolil hlavný snímač, ktorý je väčší a má lepšiu svetelnosť. Ak veľmi chcete širokouhlú nočnú fotku, odporúčam nočný režim, ktorý v niektorých prípadoch naozaj dokáže divy a z nekvalitného záberu sa rázom stane použiteľná fotografia.

Ak je nejaká kategória, v ktorej S21 FE vedie nad klasickou S21, tak je to jednoznačne približovanie. A to najmä z dôvodu, že obsahuje plnohodnotný teleobjektív. Ten má síce optické priblíženie “len” na úrovni 3x, takže žiadny 100-násobný zoom nečakajte. Tu nejde o hru s číslami. Fotografie, ktoré sú priblížené 3x, sú veľmi podarené a ostré. S ubúdajúcim svetlom sa ich kvalita zhoršuje, v noci by som radšej volil hlavný snímač a digitálny zoom. Keďže rozlíšenie teleobjektívu je “len” 8 megapixelov, s ďalším digitálnym približovaním už kvalita fotografií trpí výraznejšie a strácajú sa detaily. Poteší však veľmi dobrá stabilizácia obrazu, ktorú má na svedomí elektronika v spolupráci s optickou stabilizáciou.

Video

Nočné video určite odporúčam natáčať výhradne hlavným snímačom, z ktorého vychádzajú najlepšie zábery. Celkovo to ale stále nie je ono. Stabilizácia obrazu sa snaží a obraz je stabilný, no je to na úkor kvality. Počas chôdze je viditeľné trhanie obrazu a množstvo detailov sa zlieva. Prepínanie medzi objektívmi je možné len pri natáčaní s 30 snímkami za sekundu. V režime 60 fps je možné využiť len hlavný snímač. Video natočené počas dňa je veľmi pekné, plynulé a detailné. Som s ním maximálne spokojný.

Pochváľte sa svojimi fotografiami

Vlastníte aj vy tento smartfón? Podeľte sa s fotografiami zhotovenými vaším smartfónom vo FOTOmánii a ukážte svetu vaše výtvory. Okrem toho takýmto spôsobom môžete pomôcť každému, kto uvažuje o kúpe telefónu, no ešte predtým si chce overiť ako telefón fotí za bežných podmienok.

Nie ste majiteľom smartfónu Samsung Galaxy S21 FE? Nevadí, aj tak sa môžete podeliť o fotografie z vášho telefónu a pomôcť tak ostatným používateľom pri výbere nového smartfónu. Prejdite na stránku FOTOmánia a pridajte fotky priamo z vášho mobilu a podeľte sa o vaše zábery s ostatnými čitateľmi.

Ako fotí konkurencia?

5.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+