MojAndroid

V seriáli 8 dní s Galaxy S8 vám do detailov predstavíme novinky Samsung Galaxy S8,  Samsung Galaxy S8+ a všetky funkcie a vlastnosti, ktoré ponúkajú. Mnohí hovoria, že ide o najlepšie vybavené Android smartfóny súčasnosti, a tak vám ich chceme priblížiť touto sériou článkov. V minulej časti sme predstavili desktopový režim DeX. Dnes vám predstavíme fotoaparát v Galaxy S8 a S8+.

Seriál 8 dní s Galaxy S8:

  1. časť: 8 dní s Galaxy S8: Konštrukcia a snímače. Čo všetko ponúka novinka od Samsungu?
  2. časť: 8 dní s Galaxy S8: Infinity displej a jeho funkcie – opäť najlepší na trhu
  3. časť: 8 dní s Galaxy S8: Výkon, ktorý mu môžu závidieť
  4. časť: 8 dní s Galaxy S8: Samsung Experience je skutočným zážitkom
  5. časť: 8 dní s Galaxy S8: Desktopový režim Samsung DeX

Počet megapixelov nerozhoduje

Samsung Galaxy S8 aj Galaxy S8+ ponúkajú rovnaký fotoaparát. Jeho základom je DualPixel senzor, ktorý ponúka rozlíšenie 12 Mpix. Je veľký 1/2.5″ a každý jeden pixel má veľkosť až 1,4 µm, čo znamená, že pri fotení dokáže zachytiť viac svetla. Navyše, vďaka technológii DualPixel zabezpečuje tento fotografický snímač aj presné zaostrovanie. Každý z pixelov má totižto možnosť zaostriť na fotený objekt.

Oproti minuloročnej vlajkovej lodi Samsungu nenájdete na fotoaparáte v Galaxy S8 a S8+ mnoho zmien. Jednou z nich je napríklad to, že je zabudovaný do tela samotného zariadenia a nevytŕča z neho. Samotný “objektív” má clonové číslo f/1.7, ktoré dnes patrí medzi najmenšie medzi smartfónmi. V praxi to znamená nielen možnosť zachytávať pekné fotografie pri zhoršenom svetle, ale aj vytvorenie “bokehu” na pozadí. S fotoaparátom tak môžete zachytiť ostré, no pritom štýlové zábery.

Aj napriek tomu, že má fotoaparát “iba” 12 MPix rozlíšenie, dokáže vytvoriť naozaj krásne fotografie. Dôkazom je aj test na renomovanom portáli DxOMark, ktorý zaradil Samsung Galaxy S8 a S8+ medzi TOP fotomobily na trhu. Aktuálne mu patrí tretia zdieľaná priečka s 88 bodmi. Za veľkú výhodu fotoaparátu v týchto zariadeniach považujeme prítomnosť optickej stabilizácie, ktorá vám dobre poslúži nielen pri fotení v zlom svetle, ale aj pri nahrávaní videa. Samozrejmosťou je tiež prítomnosť LED blesku, ktorý vám dobre poslúži pri fotení v noci.

Video? Pre Galaxy S8 žiadny problém!

Ako sme už spomínali, veľkou výhodou fotoaparátu v Samsungu Galaxy S8 a Galaxy S8+ je prítomnosť optickej stabilizácie. Tá dokáže eliminovať trasenie rúk, ale aj redukovať rôzne druhy deformácie obrazu pri pohybujúcom sa objekte. Jednoducho tak zachytíte záber z vášho obľúbeného športu, a to aj v situáciách, kedy zariadenie napríklad nemôžete držať v jednej ruke.

Maximálne rozlíšenie videa, ktoré je schopný nahrať Samsung Galaxy S8 a Samsung Galaxy S8+, je 2160p video pri 30 snímkoch za sekundu. Snímač ale dokáže zaznamenať aj Full HD video pri 60 FPS. Videozáznam podporuje aj HDR a nahrávanie zvuku z viacerých mikrofónov na tele smartfónu. Fanúšikov akčných záberov poteší aj prítomnosť režimu pre snímanie spomalených záberov, či hyperčasozberné znímanie.

Prepracovaná aplikácia

Medzi najväčšie prednosti fotoaparátu v Galaxy S8 a S8+ patrí už tradične výborná aplikácia fotoaparátu. Dovolíme si tvrdiť, že Samsung má jeden z najlepších automatických režimov snímania. K dispozícii ale máte aj manuálny režim, v ktorom vás čakajú bohaté možnosti úprav a nastavení snímania. Patrí medzi ne napríklad možnosť nastavenia expozície, vyváženie bielej, zaostrenie, efekt, uzávierka (1/24000 až 10 sekúnd!) a ISO (50 až 800). Okrem toho si môžete zvoliť aj rozdielne meranie expozície (maticové, bodové a na stred), či oblasť zaostrovania.

V aplikácii fotoaparátu okrem iného nájdete aj praktické režimy snímania. Spomenieme napríklad panorámu, selektívne zaostrenie (všetky objekty na fotke budú ostré), špeciálny režim na fotenie jedla, či virtuálnu snímku. Ďalšie režimy fotoaparátu je ale možné stiahnuť priamo z obchodu Samsung Apps. Každý z používateľov si tak príde na svoje. Nám sa najviac pozdáva režim selektívneho zaostrenia, ktorý dokáže fotografiu zaostriť na blízky predmet aj pozadie, pričom si používateľ následne vyberie, kde má byť záber zaostrený – na popredie, pozadie, alebo na obe úrovne naraz.

Predná kamera pre kvalitné selfie

Za veľmi kvalitnú považujeme aj prednú kameru v Galaxy S8 a S8+. Tá ponúka rozlíšenie 8 Mpix, clonu F/1.7 a samozrejmosťou je aj podpora automatického zaostrovania. Pre fanúšikov selfie je tu dostupný aj špeciálny selfie režim, ktorý dokáže zachytiť “svojky” v panoramatickom režime. Na fotku sa tak zmestíte vy, aj všetci vaši kamaráti či známi. Čo sa nahrávania videa týka, predná kamera Galaxy S8 podporuje nahrávanie záznamu v kvalite 1440p pri 30 FPS. Fotografie aj video zachytené prednou kamerou navyše automaticky podporuje HDR.

Ukážky fotografií videa

Najlepšie vystihnú kvality fotoaparátu ukážky fotografií a videa. Nižšie sme preto vybrali niekoľko zaujímavých záberov, ktoré sme zhotovili Samsungom Galaxy S8 a S8+. Pozrite si ich a posúďte kvalitu fotoaparátu podľa svojho zváženia.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Za menšiu nevýhodu fotoaparátu v Galaxy S8 považujeme formát fotografií. V maximálnom rozlíšení totižto fotoaparát sníma vo formáte 4:3. Pokiaľ chce používateľ fotiť v používanejšom formáte 16:9, bude sa musieť uspokojiť s 9 MPix rozlíšením. Aj to je však pre drvivú väčšinu bežných používateľov postačujúce.

V ďalšej časti tohto seriálu vám predstavíme možnosti pripojenia a mobilnej siete Samsungu Galaxy S8 a S8+. 

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Samsung.

20.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+