MojAndroid

V seriáli 8 dní s Galaxy S8 vám do detailov predstavíme novinky Samsung Galaxy S8,  Samsung Galaxy S8+ a všetky funkcie a vlastnosti, ktoré ponúkajú. Mnohí hovoria, že ide o najlepšie vybavené Android smartfóny súčasnosti, a tak vám ich chceme priblížiť touto sériou článkov. V minulej časti sme predstavili konštrukciu a senzory týchto zariadení. Dnes si povieme viac o Infinity displeji a jeho funkciách.

Seriál 8 dní s Galaxy S8:

  1. časť: 8 dní s Galaxy S8: Konštrukcia a snímače. Čo všetko ponúka novinka od Samsungu?

SuperAMOLED ako záruka kvality

Obe verzie novej vlajkovej lode Samsungu ponúkajú SuperAMOLED displej najnovšej generácie. Zatiaľ čo menší Samsung Galaxy S8 ponúka uhlopriečku 5,8″ s rozlíšením 1440 x 2960 pixelov (570 PPI), väčší z dvojice smartfónov ponúka pri rovnakom rozlíšení až 6,2″ uhlopriečku (529 PPI). Displej je pritom v oboch prípadoch zahnutý po stranách, čo používateľovi navodzuje naozaj pocit nekonečného zobrazenia. Aj preto tento displej Samsung nazval Infinity Display. 

Samotný displej má netradičný pomer – 18,5:9, zatiaľ čo väčšina smartfónov ponúka pomer 16:9. V konečnom dôsledku tak človek môže mať pocit, že zobrazovaný obsah je na displeji viac natiahnutý vo vertikálnom smere, na čo sa však dá veľmi rýchlo zvyknúť. Na displeji totižto vidíte reálne viac obsahu a jeho nový pomer nie je v nijakom smere limitujúcim. Pokiaľ si prezeráte obsah s tradičným pomerom 16:9 (napríklad video na YouTube), zariadenie ho zobrazí s čiernymi pásmi po bokoch, prípadne vám ponúkne možnosť roztiahnuť obraz na celú obrazovku (aj za cenu menšieho orezania).

Jednou z noviniek, ktorú Samsung použil pri výrobe novej vlajkovej lode, je aj podpora pre tzv. sub-pixel rendering. Na tvorbe obrazu sa tak podieľa každý jeden subpixel, ktorý je adresovaný ako samostatný element obrazu. Vďaka tomu sa výsledný obraz javí, ako keby mal trikrát vyššie rozlíšenie ako bez použitia tejto technológie. Navyše, veľkosť sub-pixelov je rozdielna pre každú farbu – najväčší je modrý subpixel (na modrú farbu je ľudské oko najmenej citlivé), zatiaľ čo zelený je najmenší. Okrem toho, červený a modrý sub-pixel má tvar diamantu, vďaka čomu sú vertikálne, horizontálne a čiastočne aj diagonálne línie vykresľované s redukovaným aliasing-om a artefaktami.

Nočný režim a ďalšie zaujímavé funkcie

Samsung svoje najnovšie zariadenia vybavil samozrejme aj rôznymi softvérovými vychytávkami, ktoré sú spojené s displejom. Okrem automatického jasu to je napríklad aj niekoľko režimov zobrazovania, či dokonca možnosť zmeniť si rozlíšenie displeja. Tí, ktorí si nepotrpia na najjemnejšie zobrazenie, si môžu rozlíšenie displeja zmeniť na HD+, čím ušetria denne niekoľko percent batérie. K dispozícii sú však aj funkcie, na ktoré sú používatelia Samsung zariadení už zvyknutí – napríklad možnosť ponechať displej zapnutý počas doby, kedy sa naň pozeráte.

Samsung Galaxy S8+ screen-shot 1 Samsung Galaxy S8+ screen-shot 2

Novinkou je možnosť vytvoriť zoznam aplikácií, ktoré sa na obrazovke budú zobrazovať vo full screen režime (bez softvérových tlačidiel). Používateľ má k dispozícii aj možnosť zmeniť veľkosť písma alebo ovládacích prvkov a v prípade modelu Samsung Galaxy S8+ oceníte aj možnosť zmeniť zobrazenie pre ovládanie jednou rukou. Vtedy sa obsah displeja zmenší na časť plochy a vy môžete displej ovládať len palcom ľavej alebo pravej ruky. Večer zas oceníte prítomnosť filtra modrého svetla, vďaka ktorému vám displej nebude ťahať oči a jednoduchšie zaspíte.

Vlastný navigačný panel

Cool funkciou je aj personalizovaný navigačný panel so softvérovými tlačidlami. Okrem zmeny rozloženia jednotlivých tlačidiel je k dispozícii aj možnosť vybrať si vlastnú farbu pozadia navigačného panelu. Okrem toho môže používateľ povoliť aj prebudenie displeja dlhším podržaním softvérového tlačidla Domov, na ktorého mieste je špeciálny senzor tlaku. Vy si môžete nastaviť aj to, akým silným stlačením sa displej prebudí a namiesto hardvérového tlačidla Domov, na ktoré ste boli zvyknutí, tak na prebudenie displeja môžete používať aj jeho softvérový ekvivalent.

Samsung Galaxy S8+ screenshot 67 Samsung Galaxy S8+ screenshot 68

Opäť najlepší na trhu

O tom, že Samsung Galaxy S8,  Samsung Galaxy S8+ ponúkajú naozaj najlepší displej na trhu, nás presvedčil aj test renomovaného portálu DisplayMate. Ten ocenil najmä samotnú technológiu výroby, 100% DCI-P3 farebný gamut, ako aj o 5% až 19% vyšší jas displeja, ktorý v najvyššej hodnote prekročil 1000 nitov. Za zmienku rozhodne stojí aj nový senzor pre automartickú reguláciu jasu, ktorý pracoval naozaj presvedčivo, za čo môžeme vďačiť tomu, že sa nachádza na prednej aj zadnej strane. Odborníci tiež ocenili prítomnosť podpory pre HDR zobrazenie obrazu. Pre objektívnosť ale musíme povedať, že niektoré kusy Samsungu Galaxy S8 a S8+ mali problém so začervenaním displeja. Samsung však tento nedostatok odstránil rýchlou softvérovou aktualizáciou.

Náš tip
Samsung Galaxy S8 má opäť najlepší displej na trhu

O ochranu displeja sa v prípade Samsungu Galaxy S8 a Galaxy S8+ stará odolné sklo Corning Gorilla Glass 5. generácie. Toto sklo je zatiaľ najodolnejším, aké priniesla spoločnosť Corning, a tak vás ochráni pred menšími škrabancami aj pádmi zariadenia na hladký povrch z menšej výšky. Výmena odolného skla je ale z technologického hľadiska nemožná, a tak je pri jeho poškodení nutné vymeniť celý displej. Nakoľko ide o najdrahšiu súčiastku celého zariadenia, tak vám rozhodne odporúčame zakúpiť si aj odolné sklo alebo ochrannú fóliu ako ďalšiu vrstvu ochrany vášho displeja.

V ďalšej časti tohto seriálu vám predstavíme výkon a pamäť týchto zariadení. 

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Samsung.

16.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+