MojAndroid

V seriáli 8 dní s Galaxy S8 vám do detailov predstavíme novinky Samsung Galaxy S8,  Samsung Galaxy S8+ a všetky funkcie a vlastnosti, ktoré ponúkajú. Mnohí hovoria, že ide o najlepšie vybavené Android smartfóny súčasnosti, a tak vám ich chceme priblížiť touto sériou článkov. Dnes vám predstavíme konštrukciu a senzory týchto zariadení.

Sklo, kov a certifikát odolnosti

Samsung Galaxy S8 aj Galaxy S8+ ponúkajú konštrukciu vyrobenú z naozaj prémiových materiálov. Rám konštrukcie je vyrobený z kovu, ktorý je v prednej aj zadnej strane doplnený o odolné sklo Corning Gorilla Glass 5. To je zárukou toho, že na vašom zariadení ešte dlho neuvidíte žiadne škrabance a zvládne aj hrubšie zaobchádzanie.

Veľmi vítanou vlastnosťou je aj odolnosť voči vode a prachu. Aj napriek konštrukcii s nezaslepenými konektormi ponúka Samsung Galaxy S8 a S8+ odolnosť zaručenú certifikátom IP68, čo znamená, že by tieto zariadenia mali zvládnuť aj ponorenie až 1,5 metra pod hladinu vody po dobu 30 minút. Samozrejmosťou je odolnosť voči každodenným neduhom pri používaní – Galaxy S8 si hravo poradí s dažďom, mokrými rukami, či vlhkosťou pri športovaní.

Čo sa ovládacích prvkov týka, okrem klasického tlačidla vypínania v pravej hrane zariadenia a ovládania hlasitosti naľavo nájdete na konštrukcii tejto smartfónovej novinky aj dedikované tlačidlo hlasového asistenta Bixby. Jedným stlačením tak máte k dispozícii personalizované informácie o počasí, udalostiach v kalendári, či o všetkom dôležitom, čo si zaznamenávate do svojho smartfónu.

Tlačidlo Domov? Už len virtuálne!

Najväčšou zmenou, ktorú prináša Samsung Galaxy S8 a S8+ oproti svojim predchodcom, je absencia hardvérového tlačidla Domov. To sa Samsung rozhodol nahradiť virtuálnou formou a niektoré jeho funkcie presunul do inej časti konštrukcie. Napríklad snímač odtlačkov zmenil svoje umiestnenie a po novom ho nájdete na zadnej strane, kde sa okrem toho nachádza aj snímač pre meranie tepu a 12 Mpix fotoaparát.

Softvérové tlačidlo Domov však prináša možnosti, na ktoré sú používatelia Samsung smartfónov už zvyknutí. Jeho dlhším podržaním prebudíte displej zo spánku a zariadenie je pripravené na prácu. Navyše, vďaka použitiu softvérových tlačidiel mohol Samsung zmenšiť okraje displeja, a ten tak vypĺňa v prípade modelu Samsung Galaxy S8 až 83,6% prednej strany. Menší z modelov tak pri rozmeroch iba 148,9 x 68,1 x 8 mm ponúka až 5,8″ SuperAMOLED displej. Väčší z modelov ponúka pomer displeja k telu na úrovni až 84% (6,2″ displej v tele s rozmermi 159,5 x 73,4 x 8,1 mm).

Snímač odtlačkov a merač tepu

Ako sme už spomínali, snímač odtlačkov sa presťahoval na zadnú stranu zariadenia. Nájdete ho hneď vedľa šošovky fotoaparátu a merača tepu. Rýchlosť reakcií je aj v prípade najnovšej vlajkovej lode Samsungu vynikajúca, tak ako sme na to zvyknutí z predošlých modelov výrobcu. Výhodou je aj možnosť nastaviť si gesto otvárania a zatvárania notifikačnej lišty po potiahnutí prstu po snímači odtlačkov smerom nadol alebo nahor.

Merač tepu ponúka rovnakú technológiu, akú Samsung používal vo svojich zariadeniach doteraz. Tep sníma na základe optického snímača s pomerne dobrou presnosťou. Okrem toho, že si môžete v aplikácii Samsung S Health odmerať tep, môžete tento snímač využiť aj pri fyzickej aktivite, kedy si napríklad počas behu môžete sledovať úroveň činnosti srdca.

Zabezpečte si smartfón dúhovkou alebo tvárou!

Novinkou v konštrukcii Samsungu Galaxy S8 a S8+ je aj skener očnej dúhovky. Ten sa nachádza nad displejom a ponúka nový spôsob zabezpečenia vášho zariadenia. Najčastejšie ho môžete použiť na klasické odomknutie displeja, pri ktorom stačí, aby ste sa na zariadenie pozreli pod správnym uhlom. Samotné oskenovanie a rozpoznanie dúhovky s následným odomknutím displeja pritom trvá menej ako 1 sekundu.

Samsung Galaxy S8+ skener duhovky

Jednou z možností, ako si môžete zabezpečiť vaše zariadenie, je aj skener tváre. Ten funguje v spolupráci s prednou kamerou a hoci nepatrí medzi najbezpečnejšie spôsoby ochrany vášho zariadenia, môžete ho využiť napríklad pri odomykaní obrazovky. Samozrejmosťou je možnosť odomykať obrazovku aj PIN kódom, heslom alebo vzorom, prípadne kombináciou spomínaných možností.

V ďalšej časti tohto seriálu vám predstavíme Infinity displej a jeho funkcie. 

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Samsung.

15.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+