MojAndroid

V seriáli 8 dní s Galaxy S8 vám do detailov predstavíme novinky Samsung Galaxy S8,  Samsung Galaxy S8+ a všetky funkcie a vlastnosti, ktoré ponúkajú. Mnohí hovoria, že ide o najlepšie vybavené Android smartfóny súčasnosti, a tak vám ich chceme priblížiť touto sériou článkov. V minulej časti sme predstavili Infinity displej a jeho funkcie. Dnes vám priblížime výkon a pamäť noviniek od Samsungu.

Seriál 8 dní s Galaxy S8:

  1. časť: 8 dní s Galaxy S8: Konštrukcia a snímače. Čo všetko ponúka novinka od Samsungu?
  2. časť: 8 dní s Galaxy S8: Infinity displej a jeho funkcie – opäť najlepší na trhu

Najnovší procesor Exynos vyrobený 10 nm FinFet procesom

Spoločnosť Samsung vybavila svoje najnovšie vlajkové modely najnovším procesorom z vlastných radov. Reč je o modeli Exynos 8895 Octa, ktorý ponúka 8-jadrovú architektúru. Mobilný čip sa skladá zo 4 jadier s taktovacou frekvenciou 2,3 GHz a 4 jadier s taktom 1,7 GHz. Do činnosti sú zapojené podľa náročnosti operácie, ktorú používateľ zadá. Samsung pri výrobe tohto čipu využil 10 nm FinFET proces, ktorý pri vyššom výkone čipu spotrebúva menej energie z batérie. Oproti 14 nm FinFet čipom to je presnejšie 27% nárast výkonu pri 40% úrovni ušetrenej energie. A to je už rozdiel, ktorý je jednoducho rozpoznateľný.

Súčasťou čipu Exynos 8895 je aj grafická jednotka Mali-G71 MP20 od ARM. Tá je založená na architektúre Bifrost GPU a aktuálne patrí k tomu najlepšiemu, čo grafické čipy v smartfónoch ponúkajú. ARM sa chváli až 60% vylepšením oproti predošlej generácii svojho grafického čipu, čo znamená, že Samsung Galaxy S8 ani Galaxy S8+ nebudú mať ešte dlhú dobu problém so spustením aj tej najnáročnejšej hry z obchodu Play.

Výsledky benchmarkov

O tom, že Samsung Galaxy S8 a S8+ patria k aktuálne najlepšie vybaveným smartfónom na trhu, vás presvedčia aj výsledky benchmarkov. Zariadenia sme podrobili viacerým benchmarkom a ich výsledky si môžete prezrieť nižšie. Nakoľko obe zariadenia ponúkajú rovnaký procesor, operačnú pamäť RAM a dokonca vykresľujú obraz na displej s rovnakým rozlíšením, vo výsledkoch benchmarkov sa veľmi nelíšia.

Operačná pamäť

Nové zariadenia Samsungu prinášajú vďaka procesoru Exynos 8895 podporu pre LPDD4x RAM. Tá spotrebúva o 20% menej energie ako LPDDR4 pamäť, a to najmä vďaka 45% redukcii napätia (z 1,1V na 0,6V). V prípade oboch zariadení má operačná pamäť kapacitu 4 GB. Z praxe vieme, že hoci je nadstavba Samsungu náročnejšia na efekty a funkcie, tak obe zariadenia vykazovali počas používania vždy 600 – 800 MB voľnej operačnej pamäte. To je dostatočná hodnota na rýchle spustenie aplikácií, ako aj na prácu s aplikáciami na pozadí.

Vnútornosti nového Samsungu Galaxy S8

Novinkou v systéme nového Samsungu je aj Inteligentný čistič, ktorý vychádza z aplikácie Clean Master. Ten dokáže zabiť procesy na pozadí a vymazať zo zariadenia nepotrebné súbory, aby “optimalizoval výkon”. Táto funkcia je súčasťou sekcie Údržba zariadenia priamo v nastaveniach oboch modelov. Používateľ si tak nemusí inštalovať žiadne ďalšie “čističe”, či iné podobné aplikácie z obchodu Play a svoje zariadenie tak môže ľahko zbaviť nepotrebných súborov.

Vnútorné úložisko

Čo sa pamäte týka, Samsung Galaxy S8 ponúka, rovnako ako jeho väčšie dvojča, 64 GB úložisko, z ktorého je takmer 50 GB dostupných pre dáta samotného používateľa. Konkrétne ide o eMMC 5.1 pamäť so špecifikáciou UFS 2.1, ktorá ponúka rýchle prenosové rýchlosti. Okrem aplikácií tak môže používateľ veľmi rýchlo pristupovať aj ku dátam, ktoré sú uložené vo vnútornej pamäti zariadenia. Samozrejmosťou je aj schopnosť v reálnom čase ukladať 4K video výstup z fotoaparátu priamo do pamäte zariadenia.

Pokiaľ vám nebude stačiť kapacita vnútornej pamäte, môžete si pamäť tohto zariadenia rozšíriť o kapacitu pamäťovej karty do veľkosti 256 GB, ktorú môžete vložiť do slotu hneď vedľa nanoSIM karty. Ak neviete, ako si vybrať správne pamäťovú kartu, tak vám v tom radi poradíme.

Mobilné siete novej generácie

Vďaka použitiu procesora Exynos 8895 podporujú Samsung Galaxy S8 a Samsung Galaxy S8+ aj rýchle mobilné siete, konkrétne LTE Cat16 s 5-násobnou agregáciou operátorov a rýchlosťou až 1 Gbps pri sťahovaní. Ide o zatiaľ najrýchlejšie LTE pripojenie v mobilných zariadeniach. Len pre prirovnanie, pri plnej rýchlosti mobilnej siete si dokážete stiahnuť film o veľkosti 2 GB za približne 16 sekúnd. Viac vám o mobilnom pripojení povieme v ďalšej časti seriálu 8 dní s Galaxy S8.

Ďalšie možnosti Exynosu 8895

Vďaka svojmu vysokému výkonu dokážu Samsung Galaxy S8 a S8+ prehrávať aj 4K UHD video so snímkovaním až 120 FPS. Možnosti tohto mobilného čipu však umožňujú na displeji nových S8-čiek prehrávať aj virtuálnu realitu v 4K rozlíšení, čo ocení každý fanúšik tohto technologického odvetvia. Čo sa multimédií týka, Exynos 8895 má toľko výkonu, že zvládne obsluhovať aj dva 28 Mpix senzory fotoaparátu. S 12 Mpix DualPixel snímačom výrobcu tak zariadenie nemá akýkoľvek problém.

Samsung do nových vlajkových lodí integroval aj virtuálneho asistenta Bixby. Hoci má zatiaľ obmedzené možnosti, v budúcnosti môže byť naozaj nápomocným. Vďaka možnostiam procesoru Exynos 8895 totižto dokáže na fotografii rozoznať napríklad jednotlivé postavy, cudzie mu nie je ani hĺbkové učenie a správanie používateľa vie dokonca dať aj do kontextu s úkonmi smartfónu. Už čoskoro tak zariadenia Samsungu možno ponúknu úplne nové funkcie a možnosti ako tie, na ktoré sme zvyknutí. Celkovo je výkon týchto zariadení postačujúci a splní podmienky aj veľmi náročných používateľov. Vďaka vysokému výkonu a dobrej optimalizácii systému tak s týmto zariadením nebudete mať problém fungovať aj niekoľko rokov.

V ďalšej časti tohto seriálu vám predstavíme operačný systém a predinštalované aplikácie tohto zariadenia. 

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Samsung.

17.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+