MojAndroid

V seriáli 8 dní s Galaxy S8 vám do detailov predstavíme novinky Samsung Galaxy S8,  Samsung Galaxy S8+ a všetky funkcie a vlastnosti, ktoré ponúkajú. Mnohí hovoria, že ide o najlepšie vybavené Android smartfóny súčasnosti, a tak vám ich chceme priblížiť touto sériou článkov. V minulej časti sme predstavili výkon a pamäť týchto zariadení. Dnes vám priblížime operačný systém a novú nadstavbu Samsung Experience.

Seriál 8 dní s Galaxy S8:

  1. časť: 8 dní s Galaxy S8: Konštrukcia a snímače. Čo všetko ponúka novinka od Samsungu?
  2. časť: 8 dní s Galaxy S8: Infinity displej a jeho funkcie – opäť najlepší na trhu
  3. časť: 8 dní s Galaxy S8: Výkon, ktorý mu môžu závidieť

Nová nadstavba Samsung Experience

Samsung vybavil dvojicu vlajkových lodí pre tento rok najnovším Androidom 7.0 Nougat. Ako obvykle, aj v tomto prípade je používateľom k dispozícii aj nadstavba Samsungu, ktorá však nesie nový názov – Samsung Experience. Juhokórejský výrobca tak definitívne prestal používať pomenovanie Samsung Touchwiz. Okrem názvu sa však zmenili aj funkcie a do systému pribudlo niekoľko nových možností.

Samsung Galaxy S8+ 21

Nadstavba Samsung Experience sa v mnohom podobá na natívny Android. Ponúka jednoduchý dizajn, ktorý je odbremenený od prehnaných animácií, pričom príslušnosť k Androidu používateľ vidí aj napríklad v notifikačnej lište. Tá ponúka jednoduchý dizajn a tlačidlá, pomocou ktorých môžete rýchlo zapnúť alebo vypnúť niektoré funkcie. Zmenou prešlo aj menu s aplikáciami, ktoré sa dá otvárať aj potiahnutím prstu zdola nahor, čo je funkcia, s ktorou prišiel ako prvý rovnako Google v Andoide 7.0 Nougat.

V systéme nových Samsungov i naďalej nájdete gestá a funkcie, na ktoré ste zvyknutí. Ide napríklad o funkciu multi-window, možnosť vytvoriť screenshot potiahnutím dlane po displeji, či napríklad možnosť ponechať zapnutý displej, kým sa naň pozeráte. Nová nadstavba Samsung Experience ponúka naozaj množstvo prvkov personalizácie, a tak si ju okrem iného môžete prispôsobiť úplne podľa seba. Pomôžu vám k tomu aj témy systému, pomocou ktorých si jednoducho môžete zmeniť vzhľad pozadí, ako aj ďalších systémových prvkov.

Vlastný obchod Galaxy Apps

Samsung Galaxy S8 a Samsung Galaxy S8+ obsahujú, rovnako ako ich predchodcovia, vlastný obchod výrobcu s aplikáciami – Galaxy Apps. Nájdete v ňom tituly, ktoré sú navrhnuté presne pre vaše Samsung zariadenie, ale aj napríklad témy systému, ktoré sme vám už spomínali. Okrem toho tu z času na čas Samsung umiestni aj aplikácie, ktoré sú pre používateľov Samsung zariadení v zľave alebo úplne zadarmo. Rozhodne sa tak oplatí do tohto obchodu prihlásiť a využívať jeho možnosti.

Na prihlásenie do obchodu Galaxy Apps budete potrebovať Samsung konto. To vám ale dobre poslúži aj na zálohovanie dát cez Samsung Cloud (používateľ získa 15 GB priestoru zadarmo). Vďaka Samsung Cloudu si ale môžete zálohovať aj dáta zo svojho zariadenia (kontakty, nastavenia, aplikácie), ku ktorým sa neskôr môžete jednoducho dostať pri obnovení zariadenia na výrobné údaje alebo pri kúpe nového modelu Samsung.

Samsung Health

Už tradičnou súčasťou Samsung smartfónov je aj aplikácia Samsung Health. Tá ponúka možnosti pre sledovanie fyzických aktivít a dlhodobé hodnotenie vašej fyzickej kondície. K meraniu aktivít sa využíva tradične GPS poloha, ako aj akcelerometer pre sledovanie počtu krokov, či snímač tepu, ktorý sa nachádza na zadnej strane. Vďaka nemu si môžete nielen zmerať váš tep, ale aj doplniť túto informáciu k niektorej z vašich aktivít. Samsung Health sa tak môže jednoducho stať denníkom vašich športových aktivít. Plusom je aj prehľadný dizajn a jednoduché ovládanie.

Vlastný virtuálny asistent Bixby

Samsung sa tento rok rozhodol, že do vlajkových modelov pre rok 2017 vloží aj vlastného virtuálneho asistenta, ktorého nazval Samsung Bixby. Ten funguje na základe kontinuálneho učenia sa a časom ponúka používateľovi cenné rady a informácie počas dňa. Vďaka výkonnému procesoru Samsung Exynos 8895 je Bixby schopný aj hĺbkového učenia sa, a tak časom ponúka naozaj personalizované odporúčania a užitočné informácie.

Aktuálne tento asistent funguje len v obmedzenom režime. Softvérovou aktualizáciou však Samsung už čoskoro do neho pridá aj možnosť ovládania hlasom. Vašimi príkazmi tak budete môcť spustiť alebo vypnúť niektorú z aplikácií, ale aj napísať SMS, či vykonať iný úkon v systéme. Viac si o asistentovi Bixby môžete prečítať v samostatnom článku.

Bočný displej

Súčasťou softvérovej výbavy noviniek od Samsungu je aj bočný displej. Ide o možnosť prakticky využívať zahnutú hranu displeja na zobrazenie aktuálnych informácií, obľúbených kontaktov, či iných funkcií. Nájdete tu panely s aplikáciami, inteligentným výberom, údržbou zariadenia, úlohami, či s ďalším obsahom. Nové panely si dokonca môžete stiahnuť aj cez samostatný obchod Samsungu. Potešila nás aj prítomnosť funkcie Always On displej, vďaka ktorej máte prehľad o zmeškaných udalostiach, čase a základných informáciách. Samsung Galaxy S8 a Samsung Galaxy S8+ ponúkajú niekoľko možností zobrazenia grafických prvkov na Always On displeji. Výhodou je aj možnosť nastavenia widgetov na zamknutej obrazovke, vďaka ktorým môžete ovládať napríklad prehrávač hudby, či najbližší budík.

Samsung KNOX

Aj najnovšie smartfóny z dielne Samsungu obsahujú systém Samsung Knox. Ten ponúka zvýšené zabezpečenie súborom, či dátam, ktoré si môžete ochrániť v akomsi súkromnom subsystéme. V jednom zariadení si tak môžete oddeliť súkromné veci od pracovných, ktoré zabezpečíte ďalšou vrstvou ochrany. Nejde pritom len o dokumenty či zložky súborov, ale aj aplikácie a ich dáta, ktoré chcete zabezpečiť ďalšou vrstvou ochrany. Samsung Knox je možné zabezpečiť napríklad odtlačkom prsta, takže sa k citlivým súborom viete dostať naozaj v zlomku sekundy.

Samsung Galaxy S8+ knox

Ďalšie aplikácie a možnosti

Okrem spomínaných titulov na vás čaká v menu Samsungu Galaxy S8 a S8+ aj niekoľko ďalších predinštalovaných aplikácií. Je to napríklad vlastný internetový prehliadač s pokročilými možnosťami, hlasový záznamník, ale aj prepracovaná Galéria, v ktorej si môžete prezerať fotografie zachytené vašim smartfónom. Za zmienku stojí aj prítomnosť kalendáru od Samsungu, detailná aplikácia počasia, či dokonca vlastný zvukový ekvalizér, ktorý ponúka naozaj bohaté možnosti vylepšenia zvuku.

V ďalšej časti tohto seriálu vám predstavíme desktopový režim Samsung DeX. 

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Samsung.

 

18.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+