MojAndroid

Stalo sa vám, že ste po pripojení na Wi-Fi sieť videli 5G alebo 5 GHz? Boli ste zmätení, že ako je to možné, ak váš mobil nepodporuje 5G? Odpoveď sa skrýva v 5 GHz sieti vo Wi-Fi.

5 GHz Wi-Fi nie je 5G mobilná sieť

Je možné, že váš router podporuje 5 GHz frekvenciu spolu s 2,4 GHz frekvenciou. Štandardne všetky routre podporujú aspoň 2,4 GHz, ale nové routre posledných pár rokov podporujú aj 5 GHz frekvenciu. Avšak 5 GHz frekvencia vášho routera sa nerovná 5G sieti, ktorá sa na Slovensku bude v najbližších rokoch budovať. Presne tak, 5G sieť na Slovensku prakticky neexistuje. V Banskej Bystrici na jednom mieste ju síce 4ka spustila, ale ani to nepokrýva celé mesto.

5 GHz Wi-Fi sa označuje aj ako 802.11n a vzniklo ako potreba dostať Wi-Fi na inú frekvenciu než len 2,4 GHz. Prečo vlastne? Pretože 2,4 GHz je preplnená frekvencia, na ktorej beží vaša mikrovlnka, Bluetooth, diaľkové ovládače a navyše v paneláku aj kopa zariadení z okolitých bytov. 2,4 GHz frekvencia sa však stále hojne používa na Wi-Fi pretože hlavne staršie zariadenia podporujú len túto frekvenciu. Novšie zariadenia (tak 3 až 5 rokov staré) by mali podporovať aj 5 GHz štandard. Ten zabezpečuje vyššiu rýchlosť, ale na kratšiu vzdialenosť od routera ako 2,4 GHz.

Niektorí ľudia chybne nazývajú 5 GHz Wi-Fi ako 5G tak preto ten zmätok. Môžete sa s tým stretnúť aj v názve Wi-Fi siete.

Mobilné 5G nie je 5 GHz

Písmeno G vo svete mobilnej sieti znamená generácia. Teda 5G siete sú siete 5. generácie. Dodnes je bežná 4G sieť, teda sieť 4. generácia. Prípadne ak idete do lesa alebo sa nachádzate mimo civilizácie, tak sa aj dnes môžete stretnúť so sieťami starších generácií – 3G a 2G.

Pri 5 GHz Wi-Fi hovoríme o frekvencii a pri 5G sieti (mobilnej) hovoríme o generácii. V tom je rozdiel, ďalej je rozdiel samozrejme aj vo frekvenciách. Kým 5 GHz Wi-Fi beží na frekvencii 5 GHz, 5G sieť bude u nás bežať na inej frekvencii.

5G sieť vznikla z dôvodu neustále narastajúceho počtu zariadení, ktoré 4G sieť už nedokázala tak spoľahlivo obhospodarovať. To znamená, že ak sa v istých časoch napojí príliš veľa smartfónov alebo iných zariadení do dátovej prevádzky, 4G vysielače budú preťažené a nebudú schopné zabezpečiť plnú rýchlosť. 5G sieť prinesie vyššie rýchlosti, nižšiu latenciu a schopnosť udržiavať rýchlosť pri oveľa vyššom počte súčasne pripojených zariadení.

5G 5 GHz
Výhody 5G v takejto malej infografike.

Pre zaujímavosť Američania majú aj 5G E, čo má znamenať 5G Evolution. Je to názov, ktorý si americký operátor AT&T vymyslel ako marketingový trik pre pokročilejšiu technológiu LTE Advanced. To je technológia, ktorú využívajú vo veľkých mestách aj naši operátori a zabezpečuje vyššie rýchlosti než 4G, ale nie dostatočné na to, aby sa nazývala 5G.

Podobná zákernosť sa u nich udiala aj 10 rokov dozadu pri prechode na 4G, píše PCmag. Vtedy T-Mobile a AT&T premenovali HSPA+ (niečo ako 3G+) na 4G. Je to z toho dôvodu, že Verizon a Sprint, iní americkí operátori, už dávno prešli na skutočné 4G, kým T-Mobile a AT&T, stále chceli využívať 3G.

5G nie je škodlivé

Hlavne vo svete sa rozšírili hoaxy o tom, že 5G škodí ľuďom. Je dokázané, že 5G nemá škodlivejšie žiarenie ako napríklad 4G sieť. Vo svete to zašlo až tak ďaleko, že ľudia začali podpaľovať vysielače, o ktorých si mysleli, že šíria 5G sieť. Nedávno sme písali aj o mýte, že 5G šíri koronavírus, čo je absolútny nezmysel (ako by mohla sieť cez frekvencie šíriť vírus?).

Faktom je, že 5G nie je až tak preskúmané, preto s určitosťou nevieme povedať, ako je to reálne so zdravím a aký dopad naň bude mať. Ale určite sa z neho nebude zomierať a ani nič podobné. A tiež nešíri koronavírus.

23.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+