MojAndroid

Ak sa nad tým s nadhľadom zamyslíte, tak Wi-Fi sa vlastne stala neoddeliteľnou súčasťou našich životov a nechcem povedať, že si život bez nej už nevieme predstaviť, ale rozhodne by bol oveľa menej praktickejší a v niečom náročnejší. Vedeli ste o tom, že Wi-Fi vynašiel Vic Hayes zo spoločnosti NCR Corporation/AT&T ešte v roku 1991? Teoretické rýchlosti tohto prenosu (vtedy označovaného ako WaveLAN) už vtedy predstavovali 1-2 Mbps, čo bol nadštandard. Verejnosť si však Wi-Fi mohla plnými dúškami vychutnať až v roku 1999. Vtedy bol predstavený štandard 802.11a, ktorý pracoval na 5 GHz frekvencii (neskôr bola pridaná podpora pre 3,7 GHz). Prenos v tomto pásme bol však finančne náročný, a tak ho rýchlo vymenil štandard 802.11b operujúci na 2,4 GHz. Ten bol ideálnym riešením bezdrôtového prenosu po ďalších 5 rokov. A potom prišiel Bluetooth.

Bluetooth bol obrovskou novinkou. Ľuďom sľuboval vytvorenie vlastnej lokálnej siete v ich bezprostrednom okolí a rýchle vzájomné prepojenie viacerých zariadení. Táto technológia však na prenos rovnako využíva 2,4 GHz pásmo, ktoré sa tak časom rýchlejšie plnilo a vznikali rôzne interferencie. Samozrejmosťou bolo čoraz viac zariadení, ktoré sa mohli pripojiť k Wi-Fi, a tak nastal v bezdrôtovom svete pomerne slušný chaos. Dnes to je s Wi-Fi pripojením ešte horšie. V meste už nenájdete dom alebo byt, kde by nebol Wi-Fi router a do internetu sa nepripájajú už iba počítače, ale aj smartfóny, tablety, tlačiarne, televízory a ďalšie domáce spotrebiče. Dovolím si odvážne tvrdiť, že 95% ľudí nevie, že Wi-Fi sieť môže operovať na rôznych kanáloch a tie treba, najmä v husto obývaných bytových domoch, využívať všetky, aby bol signál vašej Wi-Fi siete čo najmenej rušený inou Wi-Fi sieťou. Alebo si kúpte router s podporou vysielania štandardu Wi-Fi 802.11 ac, ktorý problém so slabším signálom siete dokáže aspoň čiastočne odstrániť. Ale pekne po poriadku. Čo je vlastne Wi-Fi 802.11 ac?

Wi-Fi 802.11 ac (5 GHz)

Január 2014 bol mesiacom, kedy po dvoch rokoch testovania Asociácia IEEE štandardov vydala a schválila Wi-Fi 802.11 ac. Tá pracuje na 5 GHz frekvencii a ponúka niekoľko výhod voči štandardom fungujúcim na nižších frekvenciách. Okrem toho má však aj jeden vážnejší nedostatok – menší dosah a horšiu penetráciu cez prekážky. V reále to znamená asi toľko, že vo väčšom byte alebo dome budete potrebovať viac routerov s podporou 5 GHz Wi-Fi, prípadne ich skombinujete so zariadením, ktoré vysiela na 2,4 Ghz.

Výhody Wi-Fi 802.11 ac (5 GHz)

  • Rýchlosť – Štandard Wi-Fi 802.11 ac ponúka teoretické rýchlosti až na úrovni 3,47 Gbps (tvrdí Cisco), zatiaľ čo (dnes veľmi používaný) štandard 802.11n pracujúci na 2,4 GHz frekvencii ponúka teoretické maximum na úrovni 600 Mbps.
  • Menej interferencií – Ako som už v úvode spomínal, na frekvencii 2,4 GHz dnes pracuje nielen väčšina Wi-Fi routerov, ale aj Bluetooth zariadenia. Sieť v pásme 5 GHz je preto menej náchylnejšia na interferencie s inými Wi-Fi sieťami. Čím menej šumu na prenášanej frekvencii vzniká, tým sú prenosové rýchlosti vyššie a prenos stabilnejší.
  • Viac kanálov – 5 GHz pásmo umožňuje routerom pracovať na viacerých pásmach ako v prípade 2,4 GHz sietí, čo znamená opäť menší šum na danej frekvencii a stabilnejší prenos.
  • Lepší manažment a jednoduchšia obsluha – V úvode som rovnako spomínal, že väčšina používateľov nevie, ako si správne nastaviť svoju Wi-Fi sieť. Pri 5 GHz sieti to je pre menej zdatných používateľov jednoduchšie. Množstvo routerov totižto podporuje DFS (dynamickú voľbu frekvencie), čo znamená, že si router sám vyberie, ktorý kanál je najmenej zahltený a ten bude používať. DFS môže fungovať aj priebežne, takže si kanály dokáže router prepínať vždy, keď nájde vhodnejšiu frekvenciu na prenos s menším šumom.
  • Automatická regulácia žiarenia – Jednou z výborných vlastností pokročilejších routerov s podporou 5 GHz Wi-Fi siete je aj funkcia TPC (Transmitting Power Control), ktorá dokáže automaticky regulovať energiu vysielajúceho signálu. Jednoducho povedané, ak máte router priamo na stole, Wi-Fi router vysiela signál len s takou energiou, aká je potrebná na plnohodnotný prenos s vašim počítačom a zbytočne nežiari na všetky okolité zariadenia. To má význam nielen v otázke znižovania šumu na iných sieťach, ale aj zo zdravotného hľadiska (s prižmúrením oka).
  • Vysoká kvalita signálu na kratšie vzdialenosti – Fyzika nepustí – signál s vyššou frekvenciou kmitá rýchlejšie, a tak dokáže cez prekážky prejsť kratšiu cestu ako signál s nižšou frekvenciou. Na kratšie vzdialenosti je ale 5 GHz signál kvalitnejší (rýchlejší, stabilnejší, …).

Záver

5 GHz Wi-Fi sieť je niečo, po čom túži každý fanúšik techniky a rýchleho pripojenia. Okrem vyšších rýchlostí a lepšej stability ponúka štandard 802.11 ac aj jednoduchšiu správu a nastavenia, pričom väčšina z dôležitých vlastností siete sa nastaví sama (v pokročilejšom routeri). Menšou nevýhodou je menší dosah a cena. Pri väčšom byte alebo dome je na absolútne najlepšie pokrytie lepšie použiť viac routerov, no ak na ne nemáte financie, môžete to “oklamať” duálnym vysielaním. Moderné routre dokážu vysielať naraz Wi-Fi v režime 802.11 ac aj 802.11 n, takže v blízkosti routera môžete využívať rýchly 5 GHz internet a vo väčšej vzdialenosti stále solídnu Wi-Fi na 2,4 GHz frekvencii. Pozor si tiež treba dať na to, aby vaše mobilné zariadenie podporovalo 5 GHz Wi-Fi siete. Ak ich nepodporuje, režim duálneho vysielania je pre vás takmer nutnosťou. Akú Wi-Fi doma používate vy?

6.12.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+