MojAndroid

Spoločnosť Samsung urobila prieskum medzi slovenskými školákmi. Tí sa pred viac ako dvoma mesiacmi usadili do pohodlia domovov, z dôvodu pandémie nového koronavírusu. Po uplynutí doby dlhšej, ako celé letné prázdniny, sa deti doslova chcú vrátiť to školských lavíc.

Niektoré deti by sa chceli vrátiť do škôl

Z prieskumu vyplynulo, že sa u detí markantným spôsobom zvýšil čas, strávený s mobilným telefónom alebo tabletom v ruke. Vedeli ste, že až pätina žiakov v týchto dňoch trávi hraním sa na smartfóne cez štyri hodiny denne? Aj tieto čísla naznačujú, že vrátenie sa do škôl bude nielen pre rodičov, ale aj pre dieťa vykúpením.

samsung prieskum

Samsung vo svojej tlačovej správe tvrdí, že 59 % detí by sa veľmi rado vrátilo naspäť do škôl. Na druhú stranu, opýtanej štvrtine slovenských žiakov škola ani trošičku nechýba. So zvýšenými obmedzeniami pohybu tak výrazne stúpla aj aktivita mladých ľudí na sociálnych sieťach, v hrách a vo všeobecnosti ich používanie smart prístrojov.

samsung prieskum

Platí to aj pre prípady, kedy je dieťa povinné vzdelávať sa výhradne prostredníctvom online médií. Riaditeľ divízie mobilných zariadení pre spoločnosť Samsung, Tomáš Balík, tvrdí:

„Deti sa kvôli vládnym opatreniam dostali do zaujímavej situácie, kedy buď ony alebo ich rodičia museli komunikovať so školami a učiteľmi takmer výhradne elektronicky. Či už ide o zasielanie úloh e-mailom alebo vyučovanie a konzultácie formou hromadných videokonferencií. Na začiatku celoštátnej karantény sme zaznamenali zvýšený záujem o nákup elektroniky, či už išlo o mobilné telefóny, monitory, pamäťové média alebo televízory.“

Zvýšená aktivita na internete

Kvôli online vyučovaniu sa pre 78 % opýtaných žiakov stal notebook, respektíve osobný počítač, nevyhnutným prostriedkom na komunikáciu so spolužiakmi a učiteľmi. 56 % z nich pritom využíva ako pomôcku na plnenie zadaných úloh aj smartfón, tablet či dokonca televízor.

samsung prieskum

Z prieskumu výrobcu elektroniky ďalej vyplýva, že pre polovicu rodičov je problémom skombinovať svoje pracovné povinnosti so zabezpečením plnohodnotnej starostlivosti o deti, ktoré teraz trávia všetok svoj čas v domácom prostredí. Na druhú stranu sa približne pre štvrtinu slovenských rodičov absolútne nič nemení a ich každodenné fungovanie ostáva rovnaké, ako tomu bolo pred výnimočným stavom.

Kombinácia práce a starostlivosti o deti

Za zmienku potom stojí aj fakt, že cez tri štvrtiny rodičov sú povinní sa o deti starať sami, no každý štrnásty žiak je doma strážený svojim starším súrodencom počas toho, keď sú rodičia preč. Na zníženie nudy u detí rodičia v 68 % prípadoch dávajú svojim ratolestiam rôzne domáce úlohy a ďalších 63 % opýtaných im dovolí hranie hier na smartfónoch, tabletoch či herných konzolách.

samsung prieskum

Zaujímavou štatistikou je aj využívanie učebných platforiem. Vedeli ste, že webové lokality školy a aplikácie sú hlavnou učebnou pomôckou pre 64 % žiakov z prieskumu? 62 % detí dostáva domáce úlohy aj ako e-maily a 44 % sa dočká aj videokonferencií, ktoré sa dokážu azda najviac priblížiť reálnej výučbe v škole.

Deti sledujú taktiež aj televíziu

V televízii sa program Dvojka venuje žiakom a vysiela reláciu Školský klub. Tú sleduje približne štvrtina opýtaných. 67 % školákov potom radšej uprednostní sledovanie rozprávok a animovaných seriálov.

samsung prieskum

Slovenskí rodičia najčastejšie dovoľujú svojim deťom hranie sa na mobile po dobu dvoch až troch hodín za deň. Táto informácia sa vyskytla v 28 % prípadov. Jedna pätina školákov však presedí za internetom a hrami cez štyri hodiny počas jediného dňa. Rodičovská kontrola na elektronických zariadeniach je vcelku dôležitým faktorom, no využíva ju len zhruba 57,2 % ľudí.

Prieskum bol vykonaný spoločnosťou Samsung Electronics CZ/SK, pričom opýtaných bolo 324 rodičov detí.

16.5.2020
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+