MojAndroid

Pandémia koronavírusu Covid-19 sa stala pre veľa softvérových firiem príležitosťou na vytvorenie aplikácií, ktoré slúžia pre boj s chorobou alebo monitorovanie jej šírenia. Na Slovensku sú príkladom aplikácia Zostaň Zdravý alebo projekt spoločnosti Sygic. Tým najočakávanejším je ale spoločný projekt amerických spoločnosti Google a Apple, ktorý by mal byť najpokročilejším v monitorovaní nakazených. Portál 9to5Google teraz ukázal, ako bude fungovať.

Google a Apple poskytnú základ a štátne inštitúcie aplikácie

Google a Apple chcú vytvoriť softvérový základ pre zdravotnícke inštitúcie, ktorý prepojí smartfóny so systémom Android a iOS. V nich s pomocou rozhrania bluetooth umožní vymieňať anonymné identifikátory, ktoré slúžia na označenie pacientov s pozitívnym testovaním ochorenia COVID-19. Samotnú aplikáciu, ktorá bude tento softvérový základ využívať, musia vytvoriť jednotlivé štáty a ich zdravotnícke inštitúcie.

Google Covid-19 notifikácie

Len s povolením používateľa

Z vydaného zdrojové kódu na platforme GitHub už môžu inštitúcie vidieť, ako by ich aplikácie mali fungovať. Aplikácie budú musieť najprv upozorniť a vypýtať si od používateľa povolenie na sledovanie nakazených osôb v okolí cez rozhranie bluetooth. Grafické rozhranie aplikácie bude na samotných inštitúciach. Samotný softvérový základ bude prítomný v Nastaveniach Google služieb smartfónov so systémom Android 6.0 a vyšším, kde bude potrebné sledovane odsúhlasiť.

Google Covid-19 povolenia

Používateľ bude mať prijímanie aj odosielanie informácií pod kontrolou

V samotnom rozhraní nájde používateľ históriu stretnutí s nakazenými spolu s tlačidlom pre spustenie notifikácií(Exposure notifications), ktoré upozornia na podobné stretnutia. Ďalej tu bude sekcia Upozorniť ostatných(Notify others), kde povolíte zdieľane vašich výsledkov testov na Covid-19 do globálnej databázy. V poslednej sekcii(Settings) si nastavíte vlastné preferencie alebo vypnutie celej platformy. Samotné aplikácie vytvorené štátnymi zdravotnými inštitúciami ale nebudú mať prístup k vašej polohe.

Nákupný poradca a porovnanie mobilov

Pokiaľ hľadáte nový mobil, tak by vám mohol pomôcť náš nákupný poradca. Nájdete v ňom aj výber najlepších smartfónov značky Samsung, Xiaomi alebo Huawei. Pokiaľ sa rozhodujete podľa ceny, tak sme pre vás vybrali najlepšie smartfóny s cenou do 100 eur, s cenou do 250 eur a za cenu do 300 eur. Tiež sme v ňom vybrali najlepšie bluetooth slúchadla dostupné na našom trhu.

Náš tip
LG Velvet oficiálne: Výbava ide bokom, vysoká cena, atraktívny dizajn
8.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+