MojAndroid

Koronavírus je problém, ktorému momentálne čelí takmer celý svet. Potvrdené prípady každým dňom pribúdajú a v snahe zamedziť šíreniu bola štátom vyhlásená karanténa. Sú však ľudia, ktorí stále musia chodiť do práce a denne sú vystavení riziku nákazy.

Aj preto tím vývojárov zo spoločnosti Sygic odovzdal vláde novú aplikáciu, za ktorú si nenechá zaplatiť. Toto dobrovoľnícke dielo by malo pomôcť širokej verejnosti neprísť do styku s nakazenými osobami. Kombinuje hneď dve technológie, vďaka ktorým bude aplikácia mimoriadne presná. Podobný princíp fungovania má aj aplikácia Zostaň doma.

Zverejnený je aj zdrojový kód pre vývojárov

Aplikácia od vývojárov populárnej navigácie Sygic vznikla v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Jej cieľom je zamedziť šíreniu koronavírusu a upozorniť vás v prípade, že ste za posledných 14 dní prišli do styku s nakazenou osobou. Využívať na to bude nielen GPS, ale aj Bluetooth. Na základe toho bol zverejnený aj zdrojový kód.

„Bluetooth sme sa rozhodli využiť práve pre to, lebo funguje aj v uzavretých priestoroch. GPS je síce spoľahlivé vonku na otvorenom priestranstve, no tam dochádza ku prenosom iba minimálne. GPS je vhodné na ľahší záchyt ohnísk pre štát a hygienikov, preto oba senzory kombinujeme,“ uviedol Michal Štencl, člen predstavenstva spoločnosti Sygic.

 

Nejde o kópiu aplikácie ZostaňZdravý

V nedávnej dobe vznikla aplikácia ZostaňZdravý s veľmi podobným účelom. Vývojári však upozorňujú, že ich aplikácia ju nechce kopírovať a obe vznikali v rovnakom čase. Rozdiel je aj v tom, že ZostaňZdravý používa len GPS, nová aplikácia pridáva aj Bluetooth.

“Celú aktivitu robíme pro-bono, pretože veríme, že existujú technológie, ktoré by mohli pomôcť celému Slovensku a svetu. Aplikáciu, vrátane zdrojových kódov zdieľame s inými krajinami a komunikujeme aj so Svetovou zdravotnou organizáciou (WHO), aby sme odovzdali čas, ktorý nám bol venovaný vďaka Taliansku a Číne. V tejto chvíli potrebujeme všetci spolupracovať a spojiť sa, bez ohľadu na krajinu, etnikum, profesiu, či vek,” dodal Štencl.

Náš tip
Pomôžte slovenským zdravotníckym zariadeniam v boji s koronavírusom
22.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+