MojAndroid

Aplikácia ZostaňZdravý sa objavila pred týždňom v Obchode Play a zaujala nás. Nainštaloval som si ju aj ja a skúšal som ju pár dní, aby som vám mohol priniesť svoje postrehy.

Pozor na nastavenie povolenia

Aplikácia potrebuje na správne fungovanie povolenie zaznamenávať vašu polohu. Pri novšom Androide 10 si dajte pozor na to, aby ste jej udelili toto povolenie správne. Nový Android totiž má novú možnosť Povoliť len počas používania aplikácie. Toto povolenie je dobré pre aplikácie, ktoré nemusia bežať na pozadí a zbierať údaje o polohe. Lenže princíp tejto aplikácie je založený na tom, že bude monitorovať polohu používateľa neustále. Preto je správne nastavenie Povoliť neustále.

Moderný dizajn s príjemnými možnosťami

Aplikácia využíva OpenStreet mapy, takže sa vám možno nebude páčiť mapový podklad, keďže je iný ako väčšina. Na ňom vám vie ukázať, kde a kedy ste mohli prísť do blízkeho stretnutia s osobou nakazenou koronavírusom. Taktiež vás upozorní na osobu, ktorá zaškrtla v aplikácii položky ako Pociťujete príznaky? alebo Boli ste posledných 23 dní v zahraničí? Viete si v aplikácii nastaviť aj rádius, na aký vás ma aplikácia upozorniť.

Skvelé tipy na prevenciu

Aplikácia vám radí čo robiť, ak prídete do blízkeho kontaktu s niekým nakazeným, či podozrivým. Umožní vám prípadne sa nechať otestovať, ak máte príznaky. Lekárovi, ktorý vás otestuje, potom dá možnosť pridať vás do databázy, kde budete figurovať ako podozrivý na koronavírus. Aplikácia vám ukáže, kedy približne budete mať výsledky testu. Ak sa podozrenie potvrdí, aplikácia varuje používateľov, ktorí s vami boli nedávno v blízkom kontakte.

Aplikáciu by museli používať všetci

Aby aplikácia zobrazovala správne údaje nakazených a ich polohu, museli by ju používať všetci nakazení. A to sa zrejme nestane. Preto nemusí ukazovať spoľahlivo údaje a ak by aj ukazovala zrejme by strašila až príliš. Ukazovala by údaje aj keby nakazený prešiel okolo autom aj niekoľko hodín po danej udalosti.

Zostaň Zdravý
Zostaň Zdravý
Developer: Marek Gogoľ
Price: Free
  • Zostaň Zdravý Screenshot
  • Zostaň Zdravý Screenshot
  • Zostaň Zdravý Screenshot
  • Zostaň Zdravý Screenshot
  • Zostaň Zdravý Screenshot
  • Zostaň Zdravý Screenshot

Aplikáciu som testoval v Košiciach počas niekoľkých dní. Navštívil som dve košické nemocnice a aplikácia ma na nikoho neupozornila. Je to z toho dôvodu, že nakazení zrejme nemajú nainštalovanú aplikáciu. Taktiež som jazdil po viacerých miestach po Košiciach a tiež ma nikdy neupozornila na nejaké blízke stretnutie. V súčasnosti je v tomto meste potvrdených 11 prípadov. Možno ak by sa celoplošne rozšírila, tak by určite stála za to. Nateraz zakončujem mini test so zmiešanými pocitmi.

V príprave sú ešte dve podobné aplikácie – jednu chystá Sygic spolu s WHO, druhú Polícia SR.

Náš tip
Polícia SR chystá aplikáciu na monitorovanie šírenia koronavírusu

23.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+