MojAndroid

Rôzne úpravy smartfónov nie sú na službe YouTube ničím neobvyklé, ale najnovší prípad si určite zaslúži väčšiu pozornosť.  YouTuber Geekerwan sa pustil do domácej výroby herného smartfónu. Podľa portálu AndroidAuthority mu k tomu stačilo pretaktovať čipset, upraviť displej, pridať chladenie, gamepad a zvýšiť kapacitu batérie.

Ako základ poslúžil tri roky starý smartfón Xiaomi Mi 9

Smartfón, ktorý sa stal základom tohto projektu, bol Xiaomi Mi 9 z roku 2019. Vo vnútri má čipset Qualcomm Snapdragon 855, ktorého grafické jadro Adreno 640 na súčasné herné smartfóny nestačí. Avšak stále ponúka veľmi slušný výkon. YouTuber preto pretaktoval frekvenciu jadra z 585 MHz na 840 MHz pomocou aplikácie KonaBess a root oprávnení.

Pretaktovaním prešiel aj čipset, ktorého najvýkonnejšie jadro Cortex-A76 má síce maximálny takt 2,84 GHz, ale pri bežnom používaní sa nedostane ani na 2 GHz. YouTuber preto využil nástroj Kernel Manager, ktorý dokáže nastaviť minimálnu a maximálnu frekvenciu jednotlivých jadier a tiež výkonový režim. Napríklad režim Performance drží frekvenciu jadier vždy na maxime.

Xiaomi Mi 9
Pôvodný smartfón – Xiaomi Mi 9 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Veľkým mínusom je malá batéria s kapacitou 3300 mAh, čo je na účely herného smartfónu úplne nedostatočná. YouTuber preto pomocou spájkovania pridal dve ďalšie batérie, čoho výsledkom je celková kapacita 9 900 mAh. Trojica identických článkov je pripojená k jednej ochrannej doske, ktorá stráži prepätie a reguluje teplotu.

YouTuber vyrobil hernému smartfónu aj nový zadný kryt

Po inštalácii upraveného Kernelu sa tiež YouTuberovi podarilo zvýšiť obnovovaciu frekvenciu displeja zo 60 na 81 Hz. Kvôli horšej farebnej vernosti však bola nakoniec zvolená obnovovacia frekvencia 75 Hz. Kvôli pretaktovaniu čipsetu bolo tiež potrebné vymyslieť účinné chladenie.

Nové chladenie herného smartfónu | Zdroj: AndroidAuthority.com

Zo základnej dosky preto YouTuber odstránil fotoaparáty a k strednému dielu v oblasti čipsetu bol pripevnený hliníkový chladič (4 × 4 cm) s ventilátorom. Napája ho samotná batéria cez DC prevodník (z 3,7 na 5V). O nový zadný kryt s prieduchmi na cirkuláciu vzduchu sa postarala 3D tlačiareň. Na kryt sa dokonca dá pripevniť gamepad.

Výsledky v benchmarku 3DMark | Zdroj: AndroidAuthority.com

Toto vylepšené herné “monštrum” má oproti pôvodnému modelu o 40 % vyšší výkon, takže sa  takmer dotiahol na Snapdragon 870. S ventilátorom spusteným na plný výkon bežala najpopulárnejšia 3D mobilná hra Genishin Impact na frekvencii 50 fps, čo je príjemná hodnota. V benchmarku 3DMark Wild Life Extreme dosiahol až 1207 bodov oproti 856 bodom pred úpravou.

Náš tip
Už žiadne aktualizácie. Toto je zoznam všetkých Xiaomi zariadení, ktorým skončila softvérová podpora
3.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+