MojAndroid

Dodržiavanie autorských práv je jednou z priorít najväčšej služby na zdieľanie video súborov YouTube. Spoločnosť Google teraz na svojom blogu zverejnila prvú transparentnú správu, ktorá približuje, ako sú tieto práva v tomto ekosystéme vymáhané.

Tri typy nástrojov YouTube pre ochranu autorských práv

Správa autorských práv na YouTube sa dnes skladá z troch hlavných nástrojov, ktoré služba priraďuje držiteľom práv na základe ich konkrétnych potrieb a zdrojov:

  • Nástroj pre verejný webový formulár (webform tool) je dostupný všetkým a zvyčajne k nemu majú prístup držitelia práv, ktorí vlastnia obmedzené autorské práva a žiadosti o zastavenie porušovania práv tým pádom podávajú len zriedkavo.
  • Copyright Match Tool podporuje viac ako dva milióny YouTube kanálov, ktoré vďaka nemu môžu nájsť ich opätovne zverejnený obsah na cudzích kanáloch a tým pádom často odosielajú žiadosti o zastavenie jeho šírenia.
  • Content ID systém potom podporuje držiteľov práv v najzložitejších prostrediach správy práv. Sú nimi napríklad filmové štúdiá a hudobné vydavateľstvá, ktoré sa na službe stretávajú s veľkým zneužívaním materiálov chránených autorskými právami.

    Pomer využívania jednotlivých nástrojov autorských práv | Zdroj: blog.google.com

V prvej polovici roku 2021 bolo prostredníctvom systému Content ID podaných viac ako 722 miliónov žiadosti o odstránenie autorského obsahu, čo predstavuje viac ako 99 % všetkých akcií týkajúcich sa autorských práv na YouTube. V prvej polovici roka 2021 bolo pomocou nástroja Copyright Match Tool podaných viac ako 1,6 milióna žiadostí o odstránenie. Viac ako 60 % sporov sa však vyriešilo v prospech používateľa, ktorý video odovzdal.

Ekosystém YouTube zarobil autorom viac ako 30 miliárd dolárov

Vďaka týmto nástrojom potom služba vytvára fungujúci ekosystém, ktorý sa snaží dohliadať zároveň na potreby autorov, držiteľov práv a divákov. Vďaka tomu v službe funguje ekonomika, ktorá za posledné tri roky zaplatila viac ako 30 miliárd dolárov tvorcom, umelcom a mediálnym spoločnostiam. Viac ako 4 miliardy dolárov išlo od marca 2020 pre hudobný priemysel, z ktorých viac ako 30 % pochádza z obsahu vytváraného používateľmi.

Náš tip
Séria OnePlus 9 dostáva aktualizáciu na Android 12 a OxygenOS 12
7.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+