MojAndroid

V poslednom čase sa objavilo niekoľko hlásení o vybuchujúcich telefónoch spoločnosti Xiaomi. Portál Xiaomiui však tvrdí, že za to nemôžu samotné smartfóny. Čo je teda príčinou problému?

Ktorých smartfónov značky Xiaomi sa týkal problém vzplanutia?

Vzplanutia sa mali týkať modelov Redmi Note 9 Pro, Poco X3, Poco C3 a Redmi 8. Oveľa väčší problém mala v minulosti vlajková loď Samsung Galaxy Note 7, ktorú výrobca nakoniec kompletne stiahol z trhu. Dôvodom vtedy bolo zlé umiestnenie batérie v tele. V dôsledku toho sa prehrievala a dochádzalo k častým vzplanutiam.

Spoločnosť Xiaomi na správy o výbuchoch okamžite zareagovala, problém vyriešila a v poškodených smartfónoch dokonca vymenila lítium-iónové batérie. V tomto prípade však nebude potrebné kompletne stiahnutie produktu z trhu. Batéria podľa portálu Xiaomiui totiž nebola dôvodom vzplanutia. Tým bol spôsob, aký so zariadeniami narábali používatelia.

Čo je skutočným dôvodom a aká je prevencia?

Prvým, a zároeň hlavným dôvodom bolo používanie nekvalitnej nabíjačky. Keď používate nekvalitnú a necertifikovanú nabíjačku, môže to mať za následok prehriatie batérie a dokonca aj výbuch. Ak už vaša originálna nabíjačka už nefunguje, mali by ste si zaobstarať nabíjačku kvalitnú nabíjačku od overeného výrobcu. Ideálne originálnu.

Xiaomi 12
Xiaomi 12 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ďalším dôvodom môže byť fyzické poškodenie smartfónu pádom na zem, stôl atď. Vtedy existuje možnosť vytečenia batérie, ktorá ďalej spôsobí výbuch v dôsledku vysoko horľavej látky. Nevyvíjajte tiež na svoj smartfón vysoký tlak a nenabíjajte ho nepretržite viac hodín, keď si to nevyžaduje nabíjanie alebo ho proste nenabíjajte neustále do plnej kapacity batérie. Takéto správanie ale nemá takmer žiadny vplyv na možnosť výbuchu.

Dlhodobé nabíjanie nad 80 % spôsobuje iné problémy, najmä rýchlejšie zníženie kapacity batérie, a tým aj jej životnosti. To isté ešte do väčšej miery platí aj pri úplnom vybíjaní.

Náš tip
Slováci sa opäť na internete ukázali. Výber dizajnu policajných áut spájajú s podporou Ukrajiny
10.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+