MojAndroid

Systém – najväčšie úskalie

Xiaomi Mi5 ponúka systém Android 6.0 Marshmallow s nadstavbou MIUI 7.0. Musíme ale skonštatovať, že systém v telefóne bol pre nás najväčšou prekážkou k tomu, aby bola práca so zariadením skutočne taká dokonalá, ako sme si predstavovali. Obmedzení je tu hneď niekoľko – ak nepatríte medzi zručných majstrov v inštalovaní ROM, budete musieť využívať predinštalovaný systém v angličtine (prípadne čínštine). To by ešte taký problém nebol, no musíte sa pripraviť aj na množstvo predinštalovaných aplikácií, ktoré kvôli zameraniu na čínsky trh zrejme nikdy nevyužijete. Čerešničkou na torte bol fakt, že v telefóne neboli nainštalované služby Google, a tak sme si ich museli stiahnuť z jedného z čínskych obchodov s aplikáciami. Následne už bolo ale používanie zariadenia oveľa prijateľnejšie.

Xiaomi Mi5 screenshot 24 Xiaomi Mi5 screenshot 20 Xiaomi Mi5 screenshot 10

Pri nadstavbe MIUI 7 môžete zabudnúť na akékoľvek prvky Material dizajnu z čistého Androidu Marshmallow. Systém ale ponúka pekný flat dizajn, ktorý vyznáva minimalizmus a farebnosť, čo chválime. Jednoduchosť sa už ale nepreniesla do menu s nastaveniami, ktoré patrí medzi tie najzložitejšie na trhu a aj my sme mali problémy vyznať sa tu. V mnohých ďalších smeroch ale ide o klasické Xiaomi – uzamykacia obrazovka, lišta s upozorneniami a panel s rýchlym spustením či klasické domovské obrazovky bez menu s aplikáciami sa veľmi nezmenili a ponúkajú veľké množstvo funkcií pre prispôsobenie celého prostredia. K tomu dopomáha aj bohatý obchod s témami, ktoré môžu celý zážitok posunúť na ďalšiu úroveň.

Xiaomi Mi5 screenshot 11 Xiaomi Mi5 screenshot 25 Xiaomi Mi5 screenshot 22

Ak ale máte radi skutočne prispôsobené prostredie, tu si prídete na svoje. Nastaviť môžete lištu s rýchlym spustením, prístup k upozorneniam a zobrazovanie notifikácií pre každú aplikáciu a nechýba ani správca oprávnení pre všetky aplikácie. Ostatné výhody Androidu Marshmallow ale zostávajú nevyužité. Síce je možné aktivovať Google Now, funkciu Now on Tap sa nám aktivovať nepodarilo.

Xiaomi Mi5 screenshot 6 Xiaomi Mi5 screenshot 7 Xiaomi Mi5 screenshot 9

Celkovo na nás systém v telefóne pôsobil trochu neprehľadne a je skutočne preplnený funkciami. Najviac nás ale mrzeli také nedostatky, ako napríklad nemožnosť vymazania notifikácií s uzamknutej obrazovky či fakt, že mnohé upozornenia sa nám ani nezobrazili. Ako sme už spomínali pri hodnotení výkonu, máme podozrenie, že systém je zodpovedný aj za zaváhania a sekania, s ktorými sme sa stretli. Po grafickej stránke je na tom systém skutočne veľmi dobre, no na naše pomery je preplnený funkciami, ktoré nie vždy fungujú na 100 %.

Multimédiá – pre každú príležitosť

Vlajková loď v roku 2016 musí spĺňať náročné multimediálne požiadavky používateľov. Musí zvládnuť prácu s veľkým množstvom rôznych multimediálnych súborov a musí pritom poskytnúť optimálny zážitok. Xiaomi Mi5 plní tieto požiadavky bez väčších problémov. Základom pre to je veľmi dobrá hardvérová výbava, ktorá sa postará o to, že telefón nebude mať problém pri práci s akýmkoľvek druhom multimediálneho súboru.

Xiaomi Mi5 screenshot 27

Pekný displej sa postará o to, že si môžete naplno užiť pozeranie videí, seriálov či filmov. Hoci nájdeme na trhu aj zariadenia s väčšou obrazovkou, pri 5,15“ paneli je už možné užiť si video obsah bez väčších problémov a skrátiť si tak čas vo vlaku či v mestskej doprave. Okrem toho ponúka Xiaomi Mi5 aj celkom schopný reproduktor na pravej strane spodnej hrany. Reproduktor ponúka slušnú hlasitosť a veľmi dobrú reprodukciu. Jeho najväčšou nevýhodou je, že aj obyčajné položenie (nie pritlačenie prsta) ho zablokuje natoľko, že ani v rušnejšej miestnosti by ste neboli schopní identifikovať vychádzajúci zvuk. Ak si na to ale dáte pozor, budete si môcť pozrieť aj video v rušnejšej krčme či bare, no pri hraní hier v režime na šírku budete zrejme chcieť použiť slúchadlá.

Pre tie má Xiaomi Mi5 k dispozícii viacero nastavení, vrátane ekvalizéru, priradenia funkcií k tlačidlám na slúchadlách či k aktivovaniu špeciálneho vylepšeného zvuku pre slúchadlá. Ak radi počúvate hudbu cez slúchadlá, môžete si tu nastaviť niektoré možnosti a prispôsobiť tak výslednú zvuk vlastným predstavám.

Po softvérovej stránke je na tom zariadenie určite veľmi dobre pre čínskych používateľov, no Európania sa budú musieť zrejme spoľahnúť na obchod Play a vlastné multimediálne aplikácie. To ale nie je problém, keďže alternatívnych titulov je v obchode Play veľké množstvo a je oveľa jednoduchšie nahradiť aplikáciu nejakou inou, ako keby bol problém ukrytý v hardvéri zariadenia. To určite nie je prípad nového Xiaomi Mi5, ktorý je po hardvérovej stránke vybavený veľmi dobre aj pre používateľov náročných na multimédiá.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

18.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+