MojAndroid

Do rúk sa mi konečne dostala jedna z trojice vlajkových lodí pre rok 2022. Xiaomi 12 zaujme hneď niekoľkými vlastnosťami. Má výkonný procesor, kompaktné rozmery, 120 Hz displej a zaujímavé fotoaparáty. Bude to stačiť? Sú toto dostatočné dôvody na prechod napríklad zo Xiaomi Mi 11? Toto je recenzia smartfónu Xiaomi 12.

Recenzia Xiaomi 12 je rozdelená na niekoľko častí:

▶️  Xiaomi 12: Cena a dostupnosť na Slovensku
▶️  Xiaomi 12: Balenie
▶️  Xiaomi 12: Konštrukcia a dizajn
▶️  Xiaomi 12: Displej
▶️  Xiaomi 12: Výkon a pamäť
▶️  Xiaomi 12: Systém, konektivita a zvuk
▶️  Xiaomi 12: Fotoaparát a video
▶️  Xiaomi 12: Batéria a nabíjanie
▶️  Xiaomi 12: Záverečné hodnotenie
▶️  Xiaomi 12: Konkurencia

Xiaomi 12: Cena a dostupnosť na Slovensku

Xiaomi 12 v základnej verzii s 8 GB RAM a 128 GB úložiskom sa na Slovensku predáva za oficiálnych 799 eur. K dispozícii je v sivej, purpurovej a modrej farbe. Ak si ho kúpite, získate predplatné služby YouTube Premium na 3 mesiace zadarmo a benefit v podobe bezplatnej výmeny displeja v období 180 dní od kúpy. V predpredaji výrobca k tomuto zariadeniu dokonca dával ďalší bonus – smart hodinky Xiaomi Watch S1.

Xiaomi 12
Xiaomi 12 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ja som testoval variant s 8 GB RAM a 256 GB úložiskom. Jeho slovenská cena zatiaľ nebola stanovená.

Recenzia Xiaomi 12 Pro: Bohaté predajné balenie

Xiaomi sa v tomto smere drží minulosti a stále k svojim vlajkovým lodiam balí aj nabíjačky. V prípade Xiaomi 12 nejde len tak o nejaký hocijaký adaptér, má totiž výkon až 67 W. Z 0 na 100 % dokáže zariadenie nabiť za približne 40 minút.

Trochu zamrzí použitie klasického veľkého USB konektora, USB-C by vyzeral lepšie. Dodávaný kábel má teda z jednej strany USB-C konektor, z druhej strany klasické USB. Okrem toho sa v balení nachádzajú štandardné náležitosti, ako nástroj na vyberanie SIM karty a dokumentácia.

Xiaomi vám ale k svojej vlajkovej lodi pridá aj základnú ochranu v podobe gumeného obalu. Ten mimochodom nevyzerá vôbec zle, na telefóne sedí vynikajúco a disponuje vyvýšenou hranou okolo fotoaparátu, takže sa nemusíte obávať o jeho poškriabanie.

Recenzia Xiaomi 12: Konštrukcia a dizajn

Až na to, že novinka stratila certifikáciu vodoodolnosti, ide pre mňa o konštrukčne dokonalý smartfón. Nejaká zvýšená odolnosť voči vode tu pravdepodobne je, napríklad zásuvka na SIM kartu je vnútri pogumovaná, čo značí, že výrobca na vodu určite myslel. Pre niekoho bude ale absencia certifikácie problémom a vlajková loď v roku 2022 by ju rozhodne mala mať.

Xiaomi 12
Xiaomi 12 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

A týmto sa kritika ku konštrukcii skončila. Xiaomi 12 je jedným z najkrajších smartfónov súčasnosti. V prvom rade chválim kompaktné telo. Kompaktných vlajkových lodí dnes na trhu veľa nemáme. Nie je to síce iPhone 13 Mini, ale aj tak poteší.

Pozitívne na mňa vplýva zadná strana. Bez ohľadu na farebné prevedenie, je matná, čo je pre mňa takmer nutnosťou. Naozaj mám dosť tých naleštených a nonstop zacapkaných telefónov. Odtlačky prstov sa tu nezachytávajú a nezachytáva sa ani mastnota či iné vizuálne nepríjemné aspekty.

Xiaomi 12
Xiaomi 12 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Oblasť fotoaparátu vystupuje nad okolitý povrch pomerne výrazne, no teší ma, že samotné objektívy sú s ňou prakticky zarovnané. Práve som si spomenul na Samsung Galaxy S22 Ultra, ktorému vystupujú len objektívy, čo je síce skvelé, no veľmi ľahko sa medzi ne dostane prach a veľmi ťažko sa čistí. Toto riešenie je teda pre mňa vhodnejšie a dokonca sa mi to páči aj vizuálne.

Čo sa týka kvality konštrukčného spracovania, nemám žiadne výhrady. Smartfón v ruke pôsobí naozaj prémiovým a akýmsi plným dojmom. Určite k tomu prispieva aj fakt, že rám je kovový, zatiaľ čo predná aj zadná strana sklenené. Mimochodom, vzadu je použité krycie sklo Corning Gorilla Glass 5. generácie, vpredu máme novšie Gorilla Glass Victus.

Xiaomi 12
Xiaomi 12 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Všetky hardvérové ovládacie prvky sa nachádzajú vpravo, čo je ideálnym riešením. S tlačidlami hlasitosti aj so zapínacím tlačidlom sa pracuje veľmi pohodlne. Ľavá strana je prázdna, teda až na dva plastové predely antén. Na vrchu sa nachádza jeden z dvojice stereo reproduktorov, infračervený port a informácia o tom, že reproduktory sú od Harman Kardon. Spodná strana obsahuje druhý reproduktor, zásuvku so slotmi na dve SIM karty a USB-C konektor.

Recenzia Xiaomi 12: Špičkový displej

Displej je pekne roztiahnutý takmer na celej prednej strane zariadenia. Okraje okolo neho sú zrkadlovo rovnako hrubé, čo pôsobí pozitívne. Hore v strede sa nachádza objektív selfie fotoaparátu, v spodnej časti je umiestnený optický snímač odtlačkov prstov. Ten je mimochodom veľmi rýchly a presný. Nie je to síce úroveň ultrasonických snímačov vo vlajkových Samsungoch, ale ďaleko od nich svojou spoľahlivosťou nemá. Výhodou optického snímača je, že mu nevadí akékoľvek ochranné sklo.

Xiaomi 12
Xiaomi 12 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na displeji je už od výroby nalepená základná fólia. Tá sa síce veľmi rýchlo poškriabe, no displej pred škrabancami ochráni účinne. Keďže je displej zahnutý, zohnať dobré ochranné sklo nebude najľahšie. Áno, vyzerá to naozaj dobre a moderne, ale z pohľadu praktickosti zahnuté displeje skôr strácajú.

Xiaomi mi dokonca dá možnosť zvoliť si hrúbku okraja, kde nebude registrovať náhodné dotyky. Super funkcia. Avšak počas testovania sa mi stávalo, že pri fotení zariadenie nezareagovalo na spúšť, pretože som si na displej ťukal dlaňou. Očividne v tomto smere má Xiaomi ešte čo po sotvérovej stránke čo vylepšiť.

Xiaomi 12
Xiaomi 12 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Vráťme sa ale späť k displeju. Ten spĺňa všetky požiadavky moderného zobrazovača. Má uhlopriečku 6,28″, rozlíšenie 2400 x 1080 pixelov a je typu AMOLED. Nechýba 120 Hz obnovovacia frekvencia, nejde ale o LTPO panel, takže frekvenciu nedokáže dynamicky meniť. Prepína len medzi 120 Hz a 60 Hz.

Maximálny jas 1100 nitov neláme žiadne rekordy, ale s čitateľnosťou na priamo slnečnom svetle som nemal absolútne žiadny problém. Farby sú pekne sýte a ostré a ako už býva zvykom, nadstavba ponúka široké možnosti nastavenia.

Zmeniť si môžem kompletne štýl farieb buď podľa troch prednastavených možností alebo si farebné podanie upravím do detailov podľa seba. Nechýba tu ani always on režim, na ktorý si môžem okrem základných informácií dať napríklad aj svoj vlastný text. Always on môže byť aktívne neustále, v určitom čase alebo 5 sekúnd po každom ťuknutí na zhasnutý displej.

Recenzia Xiaomi 12: Vysoký výkon, ktorý nezvláda

Po stránke výkonu tu máme presne to, čo by sme od vlajkovej lode očakávali. Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, čiže najvýkonnejší procesor pre Androidy. Vyrobený je moderným 4 nm výrobným procesom a bohužiaľ, trpí aj niekoľkými nedostatkami, ktoré sa prejavujú aj pri Xiaomi 12.

V prvom rade ide o jeho prehrievanie. Malé telo smartfónu toľko tepla jednoducho nedokáže spracovať a zvykne sa zahrievať aj pri menej náročných činnostiach. Stačí pár minút surfovania po internete či prezeranie sociálnych sietí a je cítiť teplo. Nie je to nič extrémne, ale je to tu a je dôležité to spomenúť.

Xiaomi 12
Xiaomi 12 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Zahrievanie je samozrejme cítiť aj pri práci s fotoaparátom, ale to je na dnešné pomery bežné. Vzhľadom na to, že som telefón testoval v pomerne chladnom počasí, celkom by ma zaujímalo, ako to bude v lete, kedy sa problémy môžu prejaviť naplno.

V každom prípade, Xiaomi 12 je extrémne rýchly smartfón s extrémnym výkonom. Bez problémov zvláda aj tie najnáročnejšie činnosti, no raz za čas som predsalen nejaké trhnutie spozoroval. Napríklad pri otváraní aplikácií a podobne. Toto však pripisujem skôr softvéru a očakávam, že aktualizácie tieto mini neduhy napraví.

Pri AnTuTu teste sa potvrdili informácie o tom, že Xiaomi 12 veľmi dobre nezvláda extrémnu záťaž. Pri testovaní smartfónov už tradične skúšam ich výkon tým, že spustím AnTuTu test viackrát za sebou. Po prvom teste zariadenie ukázalo skvelých 942 425 bodov. Druhý test sa mi však dokončiť nepodarilo, skončil som s hláškou, že telefón sa prehrieva. A na dotyk bol naozaj poriadne horúci.

Na druhý deň som sa pokúsil test zopakovať, tentokrát smartfón dosiahol ešte vyššie skóre – 986 344 bodov, avšak pri pokuse o opätovné spustenie testu som opäť skončil s hláškou o prehrievaní. Testoval som pri nastavení režimu maximálneho výkonu. Pre istotu som teda vyskúšal zvoliť vyvážený režim. Prvý pokus ukázal skóre 903 619 bodov, no pri druhom to zariadenie nezvládlo a zobrazila sa už dobre známa hláška o prehriatí.

Xiaomi 12
Xiaomi 12 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Čo sa týka bežného používania, prehrievanie také extrémne samozrejme nebolo. Výkon zvyknem testovať hraním PUBG Mobile počas jednej hodiny, pričom v tomto prípade som nezaznamenal žiadne sekanie či zníženie výkonu. Zariadenie sa však celkom slušne zohrialo, no na dotyk to nebolo nepríjemné.

Operačná pamäť má kapacitu 8 GB a v porovnaní s konkurenciou nijako nevybočuje. Ale napríklad Motorola edge 30 Pro môže mať až 12 GB RAM. Samsung aj Xiaomi zostávajú na 8 GB, čo je z môjho pohľadu absolútne postačujúce.

Aj napriek tomu, že systém pomerne agresívne zvykne zatvárať nepoužívané aplikácie, s nedostatkom RAM som problém počas testovania nemal. Samotné prechody medzi naposledy spustenými aplikáciami boli vždy plynulé a bezproblémové.

Do pozornosti dávam, že novinka nepodporuje pamäťové karty. Ako som už viackrát spomínal, absolútne mi to neprekáža. Radšej dám prednosť rýchlemu úložisku. No sú používatelia, ktorí slot na pamäťové karty potrebujú a tí by mohli mať problém.

128 GB v základe by malo bežnému používateľovi stačiť, minimálne v dnešnom svete cloudových riešení. Ja som testoval variant s 256 GB úložiskom, ktorého cenu zatiaľ Xiaomi nepovedalo. Pokiaľ je pre vás dostatok úložného priestoru prioritou, určite odporúčam siahnuť po 256 GB variante.

Systém, konektivita a zvuk

Operačným systémom je samozrejme najnovší Android 12 spoločne s nadstavbou MIUI 13. Veľmi pozitívne hodnotím rozhodnutie výrobcu o predĺžení softvérovej podpory. To znamená, že Xiaomi 12 by mal dostať 3 veľké aktualizácie operačného systému (až na Android 15) a štyri roky bezpečnostných aktualizácií. Po Samsungu tak ide o najdlhšiu podporu Android smartfónu, porovnateľnú napríklad s Pixelmi od Googlu. Tie však aktualizácie určite dostanú rýchlejšie.

Xiaomi 12
Domovská obrazovka | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nadstavba sama o sebe je poriadne robustná a obsahuje množstvo rôznych nastavení, vylepšení a podobne. Sám som síce zástancom čistého Androidu, no sťažovať sa nemôžem ani v tomto prípade. Všetko je pekne optimalizované, graficky uhladené, rôzne efekty a animácie nijako nerušia a vyzerajú pekne.

Chválim aj pomerne malé množstvo predinštalovaných aplikácií, ktoré nikdy nevyužijem. Xiaomi totiž bolo v minulosti totiž známe množstvom bloatvéru.

V rámci konektivity tu nechýba prakticky nič. Od podpory 5G sietí až po infračervený port. Prepojenie s počítačom zabezpečí USB-C konektor, chýba snáď len 3,5 mm audio jack. No máme tu celkom slušne hrajúce stereo reproduktory od Harman Kardon.

Xiaomi 12
Xiaomi 12 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Počas testovania som sa nevedel zbaviť problémov pri telefonovaní, konkrétne toho, že displej nechcel zhasnúť. Často sa mi stávalo, že som hovor nechtiac zložil, prípadne som niečo naťukal na klávesnici. Práve z dôvodu, že displej bol počas telefonovania aktívny. Verím, že najbližšia softvérová aktualizácia tento problém opraví, pretože je to dosť nepríjemné.

Multitasking je s 8 GB RAM bezproblémový, no ako sme si už u Xiaomi či Huawei zvykli, existuje tu akési častejšie nútené zatváranie aplikácií. Našťastie nie tých dôležitých a v konečnom dôsledku mi to vôbec neprekážalo a môj zážitok z používania tým neutrpel.

Xiaomi 12
Xiaomi 12 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Počas testovania som k smartfónu mal pripojené hodinky Huawei Watch GT 3, ktoré sa však často odpájali a aj aplikácia Huawei Zdravie sa zvykla vypnúť. A to aj napriek tomu, že som ju mal v multitaskingu zamknutú, zrušil som pre ňu optimalizáciu batérie a povolil automatické spúšťanie.

Teší ma, že Xiaomi myslí aj na používateľov so smart domácnosťou. Už v notifikačnej lište umožní ovládanie smart zariadení buď vlastnej výroby, Google Home alebo Samsung SmartThings. Stačí si len vybrať v nastaveniach.

Fotoaparát: Veľa snímačov, no chýba teleobjektív

Pri pohľade na parametre sa môže práve absencia teleobjektívu zdať ako najväčší nedostatok Xiaomi 12. Pokiaľ potrebujete seriózne približovať, toto nebude tá správna voľba. Avšak takéto správanie badáme aj u konkurencie. Napríklad Motorola edge 30 pro za rovnakú cenu taktiež teleobjektívom nedisponuje. Ak si priplatíte 50 eur, Samsung Galaxy S22 ponúka trojnásobné optické priblíženie. V prípade Xiaomi by ste museli zvoliť model Pro, ktorý je podstatne drahší a jeho teleobjektív vie priblížiť len dvakrát.

Xiaomi 12
Xiaomi 12 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Hlavný snímač má v tomto prípade rozlíšenie 50 megapixelov, svetelnosť f/1.9 a optickú stabilizáciu obrazu. Doplnený je o 13 MP ultra-širokouhlý snímač a namiesto teleobjektívu tu máme päťmegapixelový makro objektív. Ten vie našťastie aj zaostrovať, takže fotografie z neho sú podstatne kvalitnejšie ako tie zo zbytočných dvojmegapixelových makro fotoaparátov, ktoré výrobcovia pridávajú len preto, aby tam nejaké boli. Takže takéto makro je určite lepšie ako nič.

Fotografie vytvorené hlavným snímačom nevyzerajú vôbec zle. Trochu ma trápili menej reálne farby, no na druhú stranu verím, že práve takéto podanie sa môže používateľom páčiť. Fotky vyzerajú pekne a živo. Pre istotu som ich skúsil porovnať s iPhonom 13 Pro a je to presne tak. Zatiaľ čo iPhone mal fotku farebne reálnejšiu, fotka zo Xiaomi sa väčšine ľudí z okolia páčila viac.

Fotky sú inak detailné a s dobrým, aj keď nie najlepším dynamickým rozsahom. Ultra-širokouhlý snímač sa môže pochváliť uhlom záberu až 123 stupňov, avšak jeho kvalita je v porovnaní s tým hlavným podstatne nižšia. Dynamický rozsah je horší, horšia je aj ostrosť a farby sú trochu vyblednuté. Avšak za dobrých svetelných podmienok s ním urobíte slušné zábery.

To sa ale nedá povedať v noci, kedy sú rozdiely medzi snímačmi najväčšie. Menšie pixely, absencia optickej stabilizácie obrazu a horšia svetelnosť sa tu jasne prejavia a v noci ho hlavný snímač doslova rozdrví. To je ale celkom bežný jav aj v prípade konkurencie, no tu mi to príde ako ešte väčší rozdiel. S použitím nočného režimu je síce možné dosiahnuť schopný ultra-širokouhlý záber, no hlavný snímač je na tom podstatne lepšie aj bez použitia nočného režimu.

Nočné fotky vytvorené hlavným fotoaparátom sú veľmi slušné. Nočný režim tu nie je extrémne agresívny a nesnaží sa z noci vytvoriť deň, no dokáže celkom dobre opraviť nedostatky. Napríklad prepaly či úplne tmavé miesta a taktiež ponúkne o niečo vernejšie farby.

Video

Xiaomi 12 dokáže natáčať až 8K video pri 24 snímkach za sekundu, no to stále považujem za zbytočne vysoké rozlíšenie. K dispozícii je aj 4K@60fps video, ktoré vyzerá podstatne lepšie. Video s týmto rozlíšením a snímkovacou frekvenciou je možné natáčať len hlavným snímačom, čo je trochu škoda. Ultra-širokouhlý síce 4K vie, ale len pri 30 fps.

Pri znížení rozlíšenia na FullHD je už k dispozícii 60 fps aj pre ultra-širokouhlý snímač. Čo sa týka kvality videa, tá je počas dňa skvelá. Hovorím samozrejme o hlavnom snímači. Ponúka dobrý dynamický rozsah, video je krásne plynulé a stabilizácia obrazu je zvládnutá na jednotku. Video vytvorené hlavným snímačom patrí podľa mňa medzi absolútnu špičku.

Pri ultra-širokouhlom videu to ale povedať nemôžem. Citeľne tu chýbajú detaily a dynamický rozsah je oveľa horší. Je tiež podstatne viac roztrasené a osobne nevidím dôvod týmto objektívom natáčať, pretože rozdiel v kvalite je doslova priepastný. A v noci je tento rozdiel ešte vyšší.

Avšak ani hlavný snímač sa v noci extra nepredviedol a práve tu je vidieť, že na najlepšie videosmartfóny stráca. Video síce nie je vyslovene zlé, no strácajú sa detaily a obraz je už podstatne roztrasenejší.

Pri natáčaní videa sa nedalo video stopnúť, asi som si zakrýval inú časť displeja. Síce sa to dá nastaviť, ale nepomohlo. Xiaomi 12 ponúka aj funkciu automatického sledovania a ostrenia na pohybujúci sa objekt, ktorá funguje veľmi dobre.

Recenzia Xiaomi 12: Výdrž netrhá rekordy, no nabije sa rýchlo

Xiaomi 12 je vybavený batériou s kapacitou 4500 mAh, čo je na vlajkovú loď podpriemer. Zároveň ale musím dodať, že toto je naozaj kompaktný smartfón so 6,28″ displejom, takže by to až také zlé byť nemuselo.

A pravda je taká, že ani nie je. Teda ak svoj smartfón používate bežne. Pokiaľ patríte medzi náročných používateľov, ktorí denne prekračujú hranicu 5 hodín SOT, toto nebude zariadene pre vás.  Práve 5 hodín je maximom, ktoré som počas testovania dosiahol. Pripomínam, že to bolo počas nenáročného dňa, kedy som veľa nefotil.

Náročnejšie používanie si vypýta viac batérie. Bežne som tak mával okolo 3,5 – 4 hodiny SOT, ale batéria už bola takmer úplne vybitá. Xiaomi 12 teda vo výdrži batérie veľmi nepotešil, ale deň sa s ním zvládnuť dá. Pripomínam, že smartfón som testoval v 120 Hz režime displeja a s bielou témou prostredia. Výkon bol stále nastavený na režim Vyvážené.

Xiaomi 12 usb-c
Xiaomi 12 – USB-C konektor | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Keď už som pri režimoch, tie sa nachádzajú v nastaveniach batérie. K dispozícii je šetrenie batérie, ktoré nejaké to percento ušetrí, ale aj maximálny výkon, kde bude výdrž ešte o niečo slabšia. K dispozícii je aj ultra šetrenie batérie, ktoré používateľovi povolí používať len základné funkcie a dokáže výrazne predĺžiť výdrž.

V nastaveniach batérie tiež vidím jej aktuálnu teplotu, môžem aktivovať reverzné bezdrôtové nabíjanie a nastaviť aj jeho limit, čiže percento batérie, pod ktorým reverzné bezdrôtové nabíjanie už nebude možné. Tradičnou funkciou je optimalizované nabíjanie. V noci sa v tomto režime batéria nabije len do 80 %, následne smartfón čaká a tesne pred vstávaním ju dobije doplna. Z dlhodobého hľadiska je to pre batériu dobre, vydrží dlhšie.

Môj tradičný nočný test, počas ktorého som zariadenie vôbec nepoužíval, bola v ňom vložená SIM karta, avšak s vypnutými dátami a Wi-Fi, dopadol podľa očakávaní. Počas ôsmich hodín v batérii ubudlo 7 percent. To nie je zlý výsledok.

xiaomi 12 nabijacka
67 W nabíjačka | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nabíjanie je už iná káva. Relatívne slabšiu výdrž Xiaomi 12 kompenzuje príjemne rýchlym nabíjaním. Z 0 na 100 % sa mi podarilo dostať len za 42 minút, no medzičasy sú ešte zaujímavejšie. Len 10 minút na nabíjačke stačilo na nabitie 38 % a za polhodinu som mal dostatok energie na celý menej náročný deň používania.

Konkrétne som nameral tieto hodnoty:

  • 10 min: 38 %
  • 20 min: 64 %
  • 30 min: 86 %
  • 40 min: 98 %
  • Celkové nabitie: 42 min.

Recenzia Xiaomi 12: Záverečné hodnotenie

Xiaomi 12 je vydarenou vlajkovou loďou a cenovo sa radí medzi tie základné, cenovo dostupné. Chýbajú mu síce niektoré funkcie z “ultra” modelov, no vzhľadom na cenu, je to očakávané. Najväčším nedostatkom môže byť absencia teleobjektívu. Ten síce nemá ani Motorola edge 30, ale disponuje ním napríklad podobne drahý Samsung Galaxy S22.

Na Xiaomi 12 sa mi najviac páčil dizajn a jeho kompaktnosť v kombinácii s matným vyhotovením, veľmi dobrým fotoaparátom a vysokým výkonom. Stereo reproduktory od Harman Kardon hrajú tiež veľmi dobre.

Xiaomi 12
Xiaomi 12 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ocenil som veľmi rýchle nabíjanie, avšak výdrž nepatrí medzi silné stránky tohto smartfónu. Niekomu by mohla chýbať podpora pamäťových kariet, no väčším problémom je chýbajúca certifikácia zvýšenej odolnosti voči vode.

V každom prípade, testovanie Xiaomi 12 som si užil a ak rozmýšľate nad novým smartfónom v cene okolo 800 eur, určite by sa mal dostať do vášho užšieho výberu. Napríklad aj kvôli sľúbeným trom aktualizáciám Androidu a štyrom rokom softvérovej podpory.

Recenzia Xiaomi 12: Parametre

Rozmery 152,7 x 69,9 x 8,16 mm
Hmotnosť 180 gramov
Displej AMOLED, 6,28″, 120 Hz, maximálny jas 110 nitov, 2400 x 1080p, Gorilla Glass Victus
Operačný systém a nadstavba Android 12 + MIUI 13
Procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
RAM 8 GB
Úložisko 128/256 GB
Fotoaparát Hlavný snímač:
50 MP, f/1.9, OISUltra-širokouhlý snímač:
13 MP, f/2.4, uhol záberu 123˚Makro:
5 MP, f/2.4, automatické zaostrovanie
Selfie fotoaparát 32 MP, f/2.5
Batéria 4500 mAh
Nabíjanie Káblové:
67 W, nabíjačka v baleníBezdrôtové:
50 W, nutná špeciálna nabíjačka+ reverzné bezdrôtové nabíjanie
Cena od 799 €

Recenzia Xiaomi 12: Konkurencia

V cene okolo 800 eur je konkurencia naozaj silná. Spomenúť musím určite smartfón Motorola edge 30 Pro za 799 eur so 4800 mAh batériou, 6,7″ 144 Hz displejom, 68 W nabíjaním a rovnako výkonným procesorom.

Ak si priplatíte 50 eur, kúpiť môžete Samsung Galaxy S22 s pekným 120 Hz displejom, taktiež kompaktným telom a hlavne teleobjektívom, avšak s menšou batériou a pomalším nabíjaním. Zaujímavou alternatívou môže byť iPhone 13 Mini za 799 eur so špičkovým výkonom, dlhou podporou, ale aj malou batériou a len 60 Hz displejom.

Xiaomi 12 vs Samsung Galaxy S22
Xiaomi 12 a Samsung Galaxy S22 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Aj kompaktný Asus ZenFone 8 má čo ponúknuť, pričom jeho cena je v porovnaní so Xiaomi o niečo nižšia. V tomto prípade by som sa však obával dĺžky softvérovej podpory. No a zaujímavou alternatívou môže byť aj lacnejší Google Pixel 6, ktorý bohužiaľ stále trápia softvérové problémy. Inak ide o smartfón s pekným 90 Hz displejom (a hrubšími rámikmi), procesorom Google Tensor a najmä kvalitným fotoaparátom, ktorému tiež chýba teleobjektív.

8

Xiaomi 12

Xiaomi 12 je podarená kompaktná vlajková loď za zaujímavú cenu. Medzi najväčšie nedostatky patrí absencia vodoodolnosti a teleobjektívu. Vyvažuje to však atraktívnym dizajnom s matným prevedením, vysokým výkonom, rýchlym nabíjaním a kvalitným fotoaparátom. Poteší aj dlhá softvérová podpora či veľmi dobré video vytvorené hlavným snímačom. Medzi ďalšie nedostatky patrí absencia podpory pamäťových kariet a problém s prehrievaním.

zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
90 %
Výkon
70 %
Výdrž batérie
80 %
Cena
80 %
Fotoaparát

  • Kompaktné rozmery
  • Zaujímavá cena
  • Kvalitné spracovanie
  • Dlhá softvérová podpora
  • Veľmi dobrý fotoaparát
  • Rýchle nabíjanie a nabíjačka v balení
  • Výborné video z hlavného snímača
  • Infračervený port
  • Slušné stereo reproduktory

  • Len priemerná výdrž
  • Chýba teleobjektív
  • Problémy so zhasínaním displeja pri telefonovaní
  • Chýba vodoodolnosť
  • Bez podpory microSD
  • Prehrievanie pri maximálnej záťaži
20.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+