MojAndroid

Motorola edge 30 pro bola posledný štvrťrok jedným z najočakávanejších smartfónov a vedelo sa o nej, že bude jeden z prvých modelov s čipsetom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. Novinka Motoroly je teraz konečne realitou a ukazuje sa, že výkonný čipset nie je to jediné, čím zákazníka zaujme. Bude to však stačiť na tohtoročné vlajkové lode konkurenčných výrobcov? Toto je začíníajúca recenzia smartfónu Motorola edge 30 pro.

Recenzia Motorola edge 30 pro je rozdelená na niekoľko častí:

Motorola edge 30 pro: Tabuľka parametrov:

Displej 6,7 palcov, pOLED, 2400 x 1080 pixelov, 144 Hz
Čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, 4 nm
RAM 12 GB
Vnútorná pamäť 256 GB, UFS 3.1
Zadný fotoaparát
 • 50 MP, f/1.9, , 1/1.55″, 1.0µm, Dual Pixel PDAF, OIS
 • 50 MP, f/2.2, 114˚, ultraširokouhlý/makro, 1/2.76″, 0.64µm
 • 2 MP, f/2.4, hĺbkový
Selfie fotoaparát 60 MP, f/2.2, 1/2.8″, 0.61µm
Konektivita 5G, LTE, Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.2, GPS, NFC, USB-C
Batéria 4800 mAh, rýchle nabíjanie s výkonom 68 W, 15 W bezdrôtové nabíjanie, reverzné nabíjanie
Rozmery 163,6 x 75,6 x 8,5 milimetrov
Hmotnosť 194 gramov

Motorola edge 30 pro: Cena a dostupnosť na Slovensku

Motorola edge 30 pro sa dá predobjednať už od jej predstavenia 24. februára. Smartfón bude oficiálne dostupný začiatkom marca. Cena novinky je na Slovensku stanovená na rozumných 799 eur. Konkurencia totiž ponúka svoje vlajkové lode často s cenovkou o stovky eur vyššou.

Recenzia Motorola edge 30 pro: Balenie

V roku 2022 nie je neobvyklé, ak v balení vlajkového smartfónu nenájde majiteľ takmer nič. Viacerí výrobcovia do balenia už nedávajú slúchadlá a ani nabíjací adaptér. Obhajujú to ekologickými dôvodmi, pretože väčšina ľudí má doma viacero adaptérov a slúchadiel z balení starších smartfónov. Tento argument však nepočíta so stále rýchlejším nabíjaním v nových modeloch, kvôli ktorému si musí zákazník nový adaptér s vyšším výkonom aj tak kúpiť.

Motorola edge 30 pro nabijacka
Motorola edge 30 pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Určite preto poteší, že aj keď Motorola do balenia novinky nedala slúchadlá, tak na nabíjací adaptér s výkonom 68 W nezabudla. Je uložený v jednoduchej tmavomodrej krabici spolu s obojstranným nabíjacím USB-C káblom, manuálom a nástrojom na výmenu SIM karty. Ako bonus je tu aj ochranný priehľadný kryt, za čo si výrobca zaslúži pochvalu.

Recenzia Motorola edge 30 pro: Konštrukcia a dizajn

Motorola edge 30 pro nemá nijak zahnuté predné sklo, tak ako to mali prvé modely tejto série. Je teda úplne rovné. Zahnuté sú však boky zariadenia smerom k zadnej strane. Vďaka tomu a tiež matnej tmavej farbe pôsobí zadná strana ako plochý kameň. Takáto konštrukcia tiež pomáha pohodlnému držaniu. Samotný dizajn je však objektívne podstatne jednoduchší než v prípade konkurenčných vlajkových lodí.

Motorola edge 30 pro
Motorola edge 30 pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nešťastným sa dá nazvať umiestnenie snímača odtlačkov a tlačidiel hlasitosti na pravej strane. Sú dosť vysoko, čo pocítite hlavne pri odomykaní zariadenia pomocou odtlačku palca. Na spodnej strane sa nachádza slot na SIM karty, USB-C konektor, jeden z mikrofónov a reproduktor. Na vrchnej je potom druhý mikrofón kombinovaný s reproduktorom. Na ľavej je už potom len názov výrobcu.

Motorola edge 30 pro konektor
Motorola edge 30 pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Zadná strana je určite najzaujímavejšia a to hlavne kvôli modulu fotoaparátu s tromi snímačmi v ľavom hornom rohu. Má oblý tvar a lesklý povrch, čo pekne kontrastuje s matnou zadnou stranou. V jej strede je potom logo výrobcu a na spodku jeho názov. Smartfón nie je s rozmermi 163,6 x 75,6 x 8,5 milimetrov a váhou 194 gramov najmenší. Pri 6,7-palcovom displej však ani nemôže byť. Telo by tiež malo mať nešpecifikovanú ochranu proti vode.

Motorola edge 30 pro tlacidla
Motorola edge 30 pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Recenzia Motorola edge 30 pro: Displej

Motoroly zo série edge ponúkali vždy kvalitné displeje s vyššou obnovovacou frekvenciou. Je to aj prípad najnovšieho prírastku do tejto série. Motorola edge 30 pro má pOLED displej s uhlopriečkou 6,7 palcov, rozlíšením 2400 x 1080 pixelov a obnovovacou frekvenciou 144 Hz. Práve vďaka nej sa na neho veľmi príjemne pozerá a to hlavne pri hraní hier, kedy tak vysokú obnovovaciu frekvenciu oceníte asi najviac.

Motorola edge 30 pro displej
Motorola edge 30 pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Výborné je tiež podanie farieb a výrobca nezabudol ani na podporu ich vysokého dynamického rozsahu HDR10+. Odozva na dotyk je okamžitá. Svietivosť displeja je podľa výrobcu štandardne 500 nitov a 700 nitov pri využití technológie HBM (High Bandwidth Memory). Počas testovanie nebol ani jediný krát problém s viditeľnosťou displeja a to ani na priamom slnku.

Motorola edge 30 pro frekvencia displeja
Motorola edge 30 pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Asi najzaujímavejšou vlastnosťou displeja je podpora externého aktívneho stylusu, ktorý je funkciami podobný peru S Pen od Samsungu. Obsahuje tlačidlo, ktoré umožňuje napríklad fotiť na diaľku alebo prepínať medzi predným a zadným fotoaparátom. Stylus príde na trh neskôr spolu so špeciálnym puzdrom (Folio Stylus Case), takže bohužiaľ nebol k dispozícii ani pre účely testovania.

Recenzia Motorola edge 30 pro: Výkon a pamäť

Podobne ako Samsung Galaxy S22 (na juhokórejskom trhu) alebo Xiaomi 12 využíva nová Motorola najnovší čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. Ten je jedným z  najvýkonnejších riešení pre smartfóny a tento rok by ho mala mať väčšina vlajkových lodí. Spolu s 12 GB RAM, ktoré sa dajú rozšíriť o ďalších 3 GB virtuálnej operačnej pamäte, má smartfón viac než dostatok výkonu a je bez úplne plynulý.

Smartfón si bez problémov poradil so všetkými testovanými hrami (PUBG Mobile, Wild Rift, Runescape, Marvel Revolution), ktorých vykresľovanie bolo plynulé a vďaka displeju aj príjemné pre oči. Editácia videí bola rýchla, prehrávanie 8K videí plynule a smartfón sa  pri hardvérovo náročnejších úlohách ani výrazne neprehrieval. Ako dopadol v známych benchmarkoch, môžete vidieť v tabuľke.

3DMark Wild Life Extreme 2588 bodov
3DMark Wild Life 7847 bodov
3DMark Wild Life Stress test 7388 bodov
GeekBench jednojadrový test 1186 bodov
GeekBench viacjadrový test 3446 bodov
PCMark Work 3.0 Performance 15006 bodov

Systém, zabezpečenie a konektivita

Predinštalovaným systémom je najnovší Android 12 s nadstavbou  MYUI 3.0, ktorá mierne upravuje jeho vzhľad a pridáva pár funkcií a aplikácií navyše. Aplikácia Moto ponúka kompletné prispôsobenie vzhľadu zariadenia, či už ide o rozloženie prvkov, písmo alebo gestá. Nastaviť si môžete aj bočný panel s rýchlymi skratkami k vybraným aplikáciám, ktorý aktivujte dvojitým klepnutím na bočné tlačidlo.

Vlastnú aplikáciu má aj nastavenie priestorového zvuku Dolby Atmos. Mobilných hráčov určite poteší herný režim Gametime. Asi najzaujímavejšia je však funkcia Ready For. Umožní zrkadliť obraz alebo spúšťať desktopový režim, Google TV a herný režim na televízore respektíve PC. S televízorom sa prepojí cez DLNA. Do PC je nutné nainštalovať dodatočný softvér a následne pripojiť smartfón cez USB-C kábel alebo bezdrôtové pripojenie.

Zdroj: Milan Menšík

Z ponúkaných možnosti Ready For je určite najzaujímavejší desktopový režim, ktorý bol pri prepojení k televízoru plynulejší než Samsung DeX na Samsungu Galaxy Note 10. Ako trackpad a klávesnica slúži pre ovládanie systému displej smartfón. Spustiť si môžete všetky aplikácie, ktoré máte nainštalované aj v smartfóne. Štandardne sa zobrazia s rozhraním pre tablety, pokiaľ ho teda majú k dispozícii.

Motorola edge 30 pro menu
Motorola edge 30 pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Systém ponúka viacero možnosti svojho uzamknutia. Okrem klasického PINu, hesla alebo vzoru, je tu aj možnosť odomknutia pomocou tváre a snímača odtlačkov. V obidvoch prípadoch je odomykanie presne a pomerne rýchle. Snímač odtlačkov sa však bohužiaľ nenachádza v displeji, ale na boku a navyše pre palec dosť vysoko. Odomykanie pomocou snímača preto nie je až tak pohodlné.

Vďaka čipsetu Snapdragon 8 Gen 1 má smartfónu tú najrýchlejšiu konektivitu, akú môže momentálne mobilné zariadenie mať. Je tu samozrejme prítomná podpora 5G.sietí, ktorá však stále nie sú rozšírené na celom území Slovenska. Ako záloha je tu potom LTE poslednej generácie. Na lokálne siete sa pripojíte pomocou najnovšieho rozhrania Wi-Fi 6E, ktoré funguje aj režime zdieľania siete cez Wi-Fi hotspot.

Zdieľanie mobilného pripojenia do notebooku bolo vďaka tomu pri testovaní podstatne rýchlejšie než pri štandardnom Wi-Fi 6. Notebook sa pripojil na sieť okamžite a ani raz sa nestalo, že by Wi-Fi spojenie vypadlo. Podobne výborné spojenie bolo aj s bluetooth slúchadlami Niceboy Hive Pods 3 Pro cez rozhranie Bluetooth 5.2. A to aj v prípade, že sa smartfón nachádzal vo vedľajšej miestnosti.

Bezkontaktné platby Google Pay cez NFC čip boli taktiež bezproblémové. Navigačné aplikácie môžu využívať systémy A-GPS, GLONASS, BDS aj GALILEO. Chýba však 3,5 mm jack pre slúchadlá a tým pádom aj FM rádio. Poteší funkcia Ready For, s ktorou môžete zrkadliť obraz na smart televízor alebo počítač, spustiť na ňom desktopový režim, Google TV alebo použiť selfie fotoaparát ako webkameru pre PC.

Recenzia Motorola edge 30 pro: Zvuk a reproduktory

Ako už bolo povedaná, tak smartfónu chýba 3,5 mm jack pre slúchadlá. Tie musíte pripojiť buď cez USB-C konektor alebo Bluetooth rozhranie. Vďaka tomu, že je Bluetooth vo verzii 5.2, tak nie je problém mať pripojených viacero audio zariadení a prepínať medzi nimi. Smartfón vyhľadal bluetooth slúchadlá okamžite, spojenie urobil za menej ako sekundu a prenos zvuku bol stabilný, aj keď smartfón nachádzal vo vedľajšej miestnosti.

Zvukový výstup ďalej zabezpečujú stereo reproduktory. Jeden reproduktor sa nachádza na spodnej starne vedľa USB-C konektora a druhý kombinovaný s mikrofónom je nad displejom na vrchnej strane nad displejom. Zvuk reproduktora je kvalitný, neskreslený a dostatočne hlasitý, aby ozvučil aj bežnú miestnosť. Musím pochváliť aj nastavenia jednotlivých úrovni hlasitosti, ktoré je presnejšie než napríklad v prípade Samsungu Galaxy Note 10.

Fotoaparáty

Parametre fotoaparátov Motoroly edge 30 pro zákazníka okamžite záujmu vysokým rozlíšením ich snímačov. Zadný fotoaparát má tri snímače. Hlavný 50-megapixelový snímač so svetelnosťou f/1.9 a optickou stabilizáciou dopĺňa 50-megapixelový ultraširokouhlý snímač a 2-megapixelový hĺbkový snímač. V noci môžete využiť aj duálny blesk.

Motorola edge 30 pro fotoaparat
Fotoaparát Motorola edge 30 pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Zadný fotoaparát má tiež podporu Dual Pixel PDAF a širokého dynamického rozsahu HDR. Mínusom je absencia akéhokoľvek optického zoomu, ktorý mi často pri fotení chýbal. Digitálny zoom s maximálne 10x zväčšením ho bohužiaľ nenahradí. Natáčané videá môžu mať až 8K rozlíšenie. Na prednej strane je potom 50-megapixelový selfie fotoaparát so svetelnosťou f/2.2. Maximálne rozlíšenie selfie videa môže byť až 4K pri frekvencii 30 fps.

Všetko to sú veľmi pekné čísla, ale odpovedá tomu aj kvalita výsledných fotografií? Za denného svetla určite áno. Fotografie zo zadného a aj selfie fotoaparátu sú príjemne ostré a bez rušivých artefaktov. Farby sú prirodzené a majú dostatočné široký dynamicky rozsah. Za denného svetla zvláda dobre svoju úlohu aj ultraširokouhlý snímač, ktorý zároveň slúži aj ako makro snímač pre fotenie objektov z veľmi blízkej vzdialenosti.

Primárny vs ultraširokouhlý snímač

Iná situácia je v noci, kedy sú pri nedostatku svetla značne neostré a s viditeľným šumom. Farby sú často skreslené do modrého alebo žltého odtieňa. Samozrejme je v aplikácii fotoaparátu prítomný aj nočný režim, ktorý s pomocou algoritmov umelej inteligencie vylepší ostrosť a zníži šum. Napríklad nočný režim vo vlajkových lodiach Samsungu však poskytuje o niečo lepšie výsledky.

Zdroj: Milan Menšík

Natáčané videá sú za denného svetla pekne ostré, s realistickými farbami a vďaka elektronickej stabilizácii s pomocou gyroskopu (pri nižšom rozlíšení) aj stabilné. Nočné zábery sú už však dosť neostré a plné šumu. S nočným videom však majú často problém aj konkurenčné vlajkové lode, ktoré inak produkujú slušné nočné fotografie.

Denné video

Nočné video

Batéria a nabíjanie

Počas testovania som bol veľmi spokojný hlavne s výdržou zariadenia. Batéria s kapacitou 5000 mAh dokázala aj pri náročnejšom používaní udržať smartfón v chode do druhého večera. Pri bežnom používaní je výdrž zhruba dva a pol dňa. Hodina sledovania HD videí na službe YouTube si ukrojí zhruba 3 až 4 % z kapacity batérie.

Výborná je tiež rýchlosť nabíjania pomocou rýchleho nabíjania s výkonom 68 W. Výrobca narozdiel od konkurencie pribalil do balenia nabíjací adaptér s týmto výkonom, takže nie je nutné ho dokupovať zvlášť. Malým mínusom je pomalší štart nabíjania pri úplne vybitej batérii, ale následne ju je adaptér schopný nabiť za 51 minút.

Čas nabíjania Percento nabitia
15 minút 45 %
30 minút 89 %
45 minút 99 %
51 minút 100 %

Recenzia Motorola edge 30 pro: Záverečné hodnotenie

Motorola edge x30 pro je skutočná vlajková loď hodná roku 2022. Nielen, že ponúka obrovský výkon vďaka čipsetu Snapdragon 8 Gen 1, ale má aj fantastický displej s vysokou obnovovacou frekvenciou a podporou aktívneho stylusu. Systém ponúka funkciu Ready For, ktorá premení smartfón na desktopový počítač.

Motorola edge 30 pro
Motorola edge 30 pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Výborná je tiež výdrž batérie a hlavne veľmi rýchle nabíjanie s výkonom 68 W. Pochvalu si zaslúži aj nabíjací adaptér s týmto výkonom priamo v balení, čo v roku 2022 nie je vôbec obvyklé. Oficiálna cena zariadenia v sume 799 eur je tiež rozumná, pretože dnešné ceny vlajkových modelov s čipsetom Snapdragon 8 Gen 1 bežne presahujú aj cenu 1000 eur.

Motorola edge 30 pro displej
Motorola edge 30 pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samozrejme má smartfón aj nejaké negatíva. Jeho dizajn mohol byť napríklad nápaditejší. Umiestnenie snímača odtlačkov na boku prístroja nie je práve najpohodlnejšie. Fotoaparát, ktorý síce za denného svetla produkuje kvalitné fotografie, pri nočných snímkach nestačí na konkurenčné vlajkové modely. Chýba mu tiež akýkoľvek optický zoom.

Recenzia Motorola edge 30 pro: Konkurencia

Konkurenciou pre Motorolu edge 30 Pro budú hlavne vlajkové modely spoločnosti Samsung. Okrem nedávno predstavených smartfónov Samsung Galaxy S22+ a Galaxy S22 Ultra, je to aj minuloročný model Samsung Galaxy S21 Ultra.  Ten rovnako ako Motorola ponúka možnosť externého aktívneho stylusu (S Pen).

Samsung Galaxy S21 Ultra pero S Pen
Samsung Galaxy S21 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

 

Ďalším konkurentom bude určite Google Pixel 6 Pro, ktorý ponúka jeden z najlepších fotoaparátov na trhu a okamžité aktualizácie systému Android.

Google Pixel 6 Pro
Google Pixel 6 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Silnou konkurenciou je aj Huawei P50 Pro so skvelým fotoaparátom, rýchlym nabíjaním a výbornou výbavou, avšak bez 5G, Google aplikácií a s vyššou cenou.

Huawei P50 Pro displej
Huawei P50 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

7.5

Motorola edge 30 Pro

Motorola edge x30 pro je skutočná vlajková loď hodná roku 2022. Nielen, že ponúka obrovský výkon vďaka čipsetu Snapdragon 8 Gen 1, ale má aj fantastický displej s vysokou obnovovacou frekvenciou a podporou aktívneho stylusu. Systém ponúka funkciu Ready For, ktorá premení smartfón na desktopový počítač.

Výborná je tiež výdrž batérie a hlavne veľmi rýchle nabíjanie s výkonom 68 W. Pochvalu si zaslúži aj nabíjací adaptér s týmto výkonom priamo v balení, čo v roku 2022 nie je vôbec obvyklé. Oficiálna cena zariadenia v sume 799 eur je tiež rozumná, pretože dnešné ceny vlajkových modelov s čipsetom Snapdragon 8 Gen 1 bežne presahujú aj cenu 1000 eur.

Samozrejme má smartfón aj nejaké negatíva. Jeho dizajn mohol byť napríklad nápaditejší. Umiestnenie snímača odtlačkov na boku prístroja nie je práve najpohodlnejšie. Fotoaparát, ktorý síce za denného svetla produkuje kvalitné fotografie, pri nočných snímkach nestačí na konkurenčné vlajkové modely. Chýba mu tiež akýkoľvek optický zoom.

zobraziť celú recenziu
70 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
90 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
80 %
Cena
70 %
Fotoaparát

 • Kvalitný displej s obnovovacou frekvenciou 144 Hz
 • Výborná výdrž a rýchle nabíjanie
 • Výkonný čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
 • Podpora aktívneho stylusu
 • funkcia Ready For
 • 68 nabíjací adaptér v balení

 • Slabšie nočné snímky fotoaparátu
 • Absencia optického zoomu
 • Dizajn smartfónu
 • absencia 3,5 mm jacku
 • rozmery
24.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+