MojAndroid

Čítanie obchodných podmienok či podmienok používania určitej služby je často krát veľmi dôležitým krokom a prevenciou pred neočakávanými situáciami, ktoré vám môžu skomplikovať život. Priznajte si však úprimne, koľkokrát ste si prečítali podmienky verejnej Wi-Fi siete pred pripojením?

Mnoho používateľov odsúhlasí podmienky používania bez čítania

V súčasnosti spoločnosť, ktorá prevádzkuje verejnú WiFi ukázala, aké nebezpečné môžu byť tieto komplikované podmienky vložením absurdných požiadaviek, ktoré tisíce ľudí nevedomky odsúhlasili. Purple je spoločnosť so sídlom v Manchestri, ktorá sa špecializuje na prevádzku hotspotov WiFi pre značky ako Legoland, Outback Steakhouse a Pizza Express. Teraz zverejnili výsledky svojho dvojtýždňového experimentu.

Náš tip
Facebook prináša celosvetovo novú funkciu “Nájsť Wi-Fi”

Výsledky prekvapili, 22 000 ľudí v podmienkach používania bez problémov prijalo verejno-prospešné práce

V rámci výsledkov spoločnosť zverejnila, že až viac ako 22 000 ľudí súhlasilo s verejno-prospešnými prácami rôznych druhov. Potvrdili to práve nevedome v rámci podmienok používania verejného Wi-Fi hotspotu od Purple. Hovorca spoločnosti vysvetlil v blogovom príspevku, aké druhy prác dostali používatelia na výber.

  • Čistenie miestnych parkov od živočíšneho odpadu
  • Objímanie túlavým či strateným psom a mačkám 
  • Manuálne uvoľnenie zablokovaných kanalizácií
  • Čistenie prenosných záchodov na festivaloch a iných miestnych podujatiach
  • Škrabanie žuvačiek z ulíc
  • Bola tu taktiež uvedená cena pre každú osobu, ktorá kontaktuje spoločnosť a poukáže na tieto položky v rámci podmienok používania. Z celkových viac ako 22 000 používateľov kontaktoval spoločnosť len jeden jediný používateľ verejnej Wi-Fi od spoločnosti Purple

Nie je aktuálne jasné, či bude môcť spoločnosť legálne vymáhať splnenie týchto odsúhlasených požiadaviek. Spoločnosť Purple sa o to však ani nebude pokúšať. Táto aktivita bola totiž súčasťou kampane o zvýšení povedomia a potreby čítania obchodných podmienok a podmienok používania. Purple je tiež prvým poskytovateľom verejnej Wi-Fi siete, ktorého podmienky sú v súlade s novým nariadením o všeobecnej ochrane osobných údajov (GDPR).

Náš tip
EÚ chce do roku 2020 zaviesť minimálne 6000 verejných Wi-Fi hotspotov

Smernice GDPR nadobudnú platnosť v krajinách Európskej únie 25. mája 2018. Cieľom nových nariadení je zjednodušiť podmienky používania a poskytnúť spotrebiteľom väčšiu transparentnosť, aby pochopili, ako sa budú používať a spracovávať ich osobné údaje.

Zdroj: gizmodo

18.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+