MojAndroid

Momentálne prebieha konferencia Google I/O, na ktorej americká spoločnosť každoročne predstavuje softvérové novinky. Google oznámil úplne nový operačný systém Wear OS 3 pre inteligentné hodinky, na ktorom spolupracoval s juhokórejským Samsungom, o čom informoval na svojom blogu.

Výsledkom spolupráce týchto dvoch spoločností vznikol nový operačný systém, ktorý spája výhody systému Wear a Tizen. Podľa Googlu prinesie vyššiu rýchlosť, lepšiu výdrž batérie  a všetky dôležité aplikácie.

wear os 3 aplikacie
Foto: blog.google.com

Aplikácia sa budú spúšťať o 30 % rýchlejšie a budúce hodinky by mali prísť aj s novými čipsetmi. Avšak zdroj konkrétne modely procesorov neuvádza. Zlepšenie výdrže zabezpečí vylepšená optimalizácia základných vrstiev operačného systému priamo na nové procesory, najmä na ich úsporné jadrá.

Optimalizáciou prejde prakticky každá dôležitá funkcia. Nepretržité meranie srdcového tepu, sledovanie spánku a ostatné činnosti si zoberú z batérie podstatne menej. Výsledkom by mala byť veľmi dobrá výdrž batérie. Nová zjednotená platforma tiež vývojárom uľahčí vývoj aplikácií pre hodinky.

Wear OS 3 nielen pre Google a Samsung

Operačný systém je samozrejme otvorený, a tak sa môžeme tešiť aj na smart hodinky iných výrobcov, ktoré ho budú môcť využívať. Nový operačný systém so sebou prináša aj množstvo praktických funkcií.

Skratky k obľúbeným či dôležitým funkciám budú dostupné odkiaľkoľvek, pribudnú nové možnosti úpravy domovských obrazoviek a samozrejme aj nové zaujímavé ciferníky. Používateľ si bude môcť jednoducho vybrať, ktoré informácie potrebuje vidieť okamžite.

Samsung Galaxy Watch3
Samsung Galaxy Watch3 | Foto: Redakcia


Vylepšená bola aplikácia Google Mapy a aj Google Assistant. Google Pay príde do 26 nových krajín, dúfame, že aj na Slovensko. Momentálne je podpora Google Pay pre hodinky dostupná v 11 krajinách.

Spoločnosť Google nedávno odkúpila obľúbeného výrobcu inteligentných nositeľných zariadení Fitbit. Najlepšie funkcie z týchto smart hodiniek tiež môžeme očakávať v novom operačnom systéme. Otázkou zostáva, ako to bude s podporou obľúbenej služby Fitbit Pay. Fitbit prispeje najmä vylepšenými funkciami na sledovanie zdravia.

Vývojári si tiež prídu na svoje

Pre vývojárov bude jednoduchšie vytvárať aplikácie pre novú platformu, ktoré môžu umiestniť do obchodu Google Play, odkiaľ si ich používatelia stiahnu. Pripravené sú pre nich nové nástroje, ako napríklad editor ciferníkov, ktorý vyvinul Samsung. Známe aplikácie, ako napríklad Strava, adidas Running, Bitmoji a ostatné budú tiež vylepšené.

Foto: blog.google.com

Všetky tieto novinky uvidíme už v rámci tohto roka, kedy by mali byť predstavené aj nové inteligentné hodinky s týmto operačným systémom. Presnejšie dátumy zatiaľ nepoznáme, vyzerá to na tretí alebo štvrtý štvrťrok 2021.

Náš tip
Nová éra Samsung hodiniek prichádza. Zmenia operačný systém a príde podpora Google Pay?
19.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+