MojAndroid

Len nedávno sme vám písali o tom, ako správne nabíjať batériu vo vašom smartfóne. Čo však máte urobiť v prípade, že ste niekde mimo domu, kancelárie alebo auta, váš smartfón je takmer vybitý a nemáte po ruke sieťovú nabíjačku? V najlepšom prípade môžete použiť externú batériu. Vy ešte žiadnu nemáte? Tak čítate ten správny článok! Dnes vám povieme, ako si vybrať novú powerbanku, po slovensky externú batériu. 

Náš tip
Veľký test Power Bánk od Xiaomi | RECENZIA

Šetrenie nie je riešením

V prípade kúpy novej externej batérie sa rozhodne treba pozerať na jej cenu. Nekupujte však za každú cenu lacnú powerbanku s extrémne veľkou kapacitou. Častokrát ide o klamlivé označenie kapacity, prípadne o podvod, kedy zaplatíte za nefunkčnú alebo pokazenú powerbanku. Externú batériu sa určite oplatí kúpiť v Číne, no značku batérie a firmu, od ktorej batériu kupujete, by ste mali poznať, prípadne si na ne prečítať aspoň recenzie.

Xiaomi Power Bank-3

V prípade kúpy novej batérie platí, že sa oplatí zainvestovať do batérie viac v prípade, že ponúka napríklad kovovú konštrukciu, kvalitné spracovanie, alebo ste v recenziách na ňu videli množstvo pozitívnych hodnotení. Pri kúpe vám odporúčame napríklad značky Powerseed, Xiaomi, Sony, A-DATA, Lenovo, LG, Samsung, Connect IT či Genius. Budeme radi, ak nám do komentárov napíšete, s akými značkami powerbánk máte skúsenosti vy a či by ste odporučili ich kúpu aj iným.

Nepočítajte s udávanou kapacitou batérie

Výrobcovia udávajú kapacitu externej batérie pri nominálnej hodnote napätia na úrovni 3,7V. Táto hodnota však nepočíta s energetickými stratami a svoj podiel na celkovej výmene energie medzi batériou a smartfónom má aj kvalita elektroniky vo vnútri powerbanky (pamätajte na našu predošlú radu – neoplatí sa šetriť). Nikdy preto neočakávajte, že s 12 000 mAh batériou nabijete váš smartfón s 3000 mAh batériou štyrikrát. Budete radi, ak z nej vyžmýkate 3 celé nabitia.

Xiaomi Power Bank-13

Pri výpočte toho, koľkokrát nabijete z vašej powerbanky smartfón musíte zarátať energetickú stratu, ktorá je na úrovni 10 – 20%, podľa kvality batériových článkov. Povedzme tak, že si kúpite lacnú 10 000 mAh batériu s 20% energetickou stratou. V tom prípade máte k dispozícii reálne kapacitu približne 7500 – 8000 mAh, pričom počas nabíjania nedobíjate len batériu, ale energiou živíte aj samotný chod zariadenia. Reálne tak s 10 000 mAh batériou nabijete svoj smartfón doplna len dvakrát s tým, že vám možno zostane v powerbanke energia ešte na 20-30% dobitie batérie v prípade núdze.

TIP: Pri nabíjaní zariadenia z externej batérie zapnite letecký režim, prípadne vypnite všetky pripojenia – zariadenie sa nabije rýchlejšie a spotrebuje menej energie z powerbanky!

Dôležitý je výstupný prúd

Keď sa už rozhodnete, akú kapacitu externej batérie potrebujete, sú na rade ďalšie parametre. Jedným z najdôležitejších z nich je hodnota výstupného prúdu. Lacné batérie ponúkajú výstup na úrovni 1A, no ak svoje zariadenie nechcete nabíjať celú večnosť, vy si vyberte takú batériu, ktorá má (aspoň jeden) USB port s výstupným prúdom 2 alebo 2,1A. Túto hodnotu nájdete zvyčajne napísanú hneď vedľa nabíjacieho portu na batérii.

Xiaomi Power Bank-6

Ak vaše zariadenie podporuje aj technológiu rýchleho nabíjania (Quick Charge alebo inú), mali by ste prehodnotiť kúpu externej batérie s touto certifikáciou. Svoje zariadenie si s ňou dokážete na cestách dobiť niekoľkonásobne rýchlejšie. Počítajte však s tým, že si za takúto externú batériu poriadne priplatíte. Dôležitým parametrom je aj rýchlosť nabíjania samotnej externej batérie. To, že váš smartfón dokáže nabiť pomerne rýchlo neznamená, že sa aj ona samotná nabije rovnako rýchlo. Niektoré batérie treba nabíjať aj 10-12 hodín.

Dizajn je vec subjektívneho názoru

To, akú veľkú batériu a s akými parametrami potrebujete, už viete. Teraz ostáva už len na vás, aby ste si správne zvolili dizajn a ďalšie vlastnosti powebanky. Určite vám odporúčame externú batériu s indikátorom zostatku (nie len jednou LED-kou, ktorá svieti na zeleno alebo červeno) a zabudnúť by ste nemali ani na rozmery a hmotnosť, ktoré sú v prípade batérií s väčšou kapacitou už dostatočne značné na to, aby ste ich cítili pri nosení v batohu či kabelke.

xiaomi-mi-nabijacka

A čo na externé batérie hovoríte vy? Používate powerbanky? Ak áno, tak pri akej príležitosti a ako veľkú powerbanku vlastníte? Napíšte nám vaše skúsenosti v komentároch pod článkom.

11.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+