MojAndroid

Drony sú dnes veľkou vecou a postupne sa stávajú bežnou súčasťou nielen bežných ľudí, ale aj profesionálov. Využívajú sa v rôznych oblastiach, ale aj len tak na zábavu. Ich hlavnou nevýhodou je však výdrž na jedno nabitie, ktorá sa pohybuje v jednotkách až desiatkách minút. To v prípade natáčanie videí alebo dokonca doručovania balíkov nie je skutočne veľa. S riešením tohto problému však prichádza spoločnosť Horizon Unmanned Systems (HUS), ktorá prednedávnom predstavila Hycopter dron, bežiaci na ľahkom vodíkovom palive. Vďaka nemu dokáže dron energiou zásobovať aj na 4 hodiny letu, so záťažou 1 kg približne po dobu 2,5 hodiny. Oproti iným riešeniam ide teda o veľký krok vpred, ktorý umožní drony používať efektívnejšie aj bez výmeny batérií. Vhod to príde napríklad pri kontrole štrukturálnej pevnosti stavieb a mostov, na ktorých by bola prítomnosť ľudí veľmi nebezpečná a riziková, ale v podstate aj v ktorejkoľvek inej oblasti, v ktorej sa používajú drony.

hycopter-fuel-cell-drone

Samotný dron je postavený veľmi šikovným spôsobom. Neobsahuje žiadne dodatočné nádrže na palivo, tie totiž v podobe túb tvoria priamo konštrukciu drona. Vodíkový plyn je prevedený na elektrinu ľahkým lítium-polymérovým palivovým článkom. Dron by mal vážiť celkom 5 kg a bude schopný niesť užitočný náklad do hmotnosti 1 kg. Cena takéhoto drona nebola zatiaľ stanovená, spoločnosť musí o nej ešte rozhodnúť. Momentálne je údajne pripravená testovať funkčný prototyp.

Zdroj: gizmag

21.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+