MojAndroid

Viber oznámil, že preruší všetky obchodné vzťahy s Facebookom. Pre niekoho môže byť informácia o spolupráci týchto služieb prekvapením, pretože Facebook je vlastníkom aplikácie WhatsApp a tvorcom Facebook Messengeru. Práve tieto dve aplikácie sú hlavnými konkurentmi služby Viber. Za rozhodnutím zrušenia spolupráce stojí hlavne množstvo necenzurovaných nenávistných príspevkoch na sociálnej sieti Facebook.

Viber a ďalšie organizácie zareagovali na protesty a problém šírenia nenávisti v USA

Viber odstránil zo svojej aplikácie obsah z Facebooku, Facebook SDK a GIPHY. Taktiež ukončil všetky kampane na Facebooku a pripojil sa tak k hnutiu #StopHateForProfit. Pokiaľ sa pýtate, čo je cieľom tohto hnutia, tak hlavne bojkot Facebooku. Počas protestov, ktoré sa v posledných týždňoch odohrávajú v USA, sa spojilo šesť organizácií, medzi nimi Anti-Defamation League a NAACP. Tie vyzvali na zastavenie reklamných kampaní na Facebooku v priebehu celého júla, pretože Facebook stále nie je schopný obmedziť šírenie nenávistnej rétoriky.

Po kauze s únikom používateľských dát zažíva Facebook ďalší problém

Neschopnosť zamedziť šíreniu nenávistných a dezinformačných príspevkov je po škandále Cambridge Analytica ďalším problémom služby Facebooku. Zatiaľ čo kauza Cambridge Analytica bola bezpečnostným problémom Facebook, tak množstvo nenávistných príspevkov je morálnym a u mladých ľudí aj výchovným problémom.

Facebook naďalej ukazuje, že nerozumie svojej úlohe v dnešnom svete. Od zneužitia osobných dát, cez nedostatočnú bezpečnosť komunikácie, až po neschopnosť pristúpiť k potrebným krokom, ktoré by ochránili verejnosť od nenávistnej rétoriky, zašiel Facebook príliš ďaleko. Nie sme ten, kto rozhoduje o pravde, ale to, že ľudia trpia kvôli šíreniu nebezpečného obsahu, je skutočnosť a spoločnosti k tomu musia zaujať jasné stanovisko. 

Djamel Agaoua, CEO Viber

Kroky potrebné na odstránenie všetkého obsahu Facebooku budú podľa očakávania dokončené na začiatku júla 2020. Propagácia alebo akékoľvek ďalšie aktivity na Facebooku boli zastavené s okamžitou platnosťou.

Viber Messenger
Viber Messenger
Price: Free
 • Viber Messenger Screenshot
 • Viber Messenger Screenshot
 • Viber Messenger Screenshot
 • Viber Messenger Screenshot
 • Viber Messenger Screenshot
 • Viber Messenger Screenshot
Náš tip
Pozor! Tieto Android aplikácie si do svojho telefónu neinštalujte, obsahujú vírus
27.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • eMKejx

  Spravna reakcia.

  • KLDR-Viber-tzv-demokracia

   Spravne? Viber bude cenzurovat, to je fasa dobre sudruh eMKejx… !

   • eMKejx

    tak ja si myslim ze sirenie dezinformacii a nenavisti nie je good

    • Laco

     Hmm, a kto rozhoduje o tom ze co je sirenie nenavisti a dezinformacia? Ja som este zazil dobu ked boli komisie ktore rozhofovali co sa moze a co nie. Nerad by som sa k tomu vracial.

     • Altaaar

      To sú také Kotlebovské handrkovania sa o slovíčka. Keď niekto povie, že slnko je modré a tráva červená – nepotrebujem k tomu “vyššiu moc” aby som vedel že dotyčný trepe. Ale dnes ešte kopec ľudí verí, že Zem je plochá a fotografie z vesmíru sú podvrhom NASA.

     • eMKejx

      ja mam za to ze dezinformacia cize hoax by mal byt trestny, lebo jeho sila je rovnaka ako ked novinar/ media podaju nespravnu informaciu o comkolvek, ved potom sa za to ospravedlnuju. Ale vaznost tej informacie je pre niekoho velmi dolezita, niekedy ma aj cenu zivota a myslim si ze hoax by mal byt trestany, pokial ho siri nejake informacne medium. Ono potom sa pomerne casto stava ze sa ludia aj na ulici bavia k debilite co vlastne ani nie je pravda… Uz niekolko krat som sa stym stretol aj u nas na Slovensku.

+