MojAndroid

Čím viac svoje mobilné zariadenia používame, tým je väčšia šanca, že doň stiahneme malvér. Už dávno je známe, že zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS sú stredobodom pozornosti hackerov, ktorí sa do našich zariadení snažia dostať, keďže tieto operačné systémy používa drvivá väčšina z nás – informuje web darkreadings.com

A práve na svojich mobilných zariadeniach udržiavame údaje ako napríklad heslá, fotky alebo čísla účtov.

Adam Meyers, viceprezident inteligencie spoločnosti CrowdStrike dodal k danej téme:

„Z hľadiska útoku … existuje veľa rôznych spôsobov, ako sa malware dostane do mobilného zariadenia“

Hackeri používajú rôzne typy malvérov, ktoré sa podľa spoločnosti CrowdStrike delia na 5 kategórii:

  • Nástroje na vzdialané ovládanie (RATs)
  • Trójske kone
  • Ransomware
  • Malvér na ťažbu kryptomien
  • Reklamný spam

Jedným z najznámejších spôsobov ako hackeri dostanú malvér do vášho zariadenia, je aplikácia, ktorá beží na pozadí a povoľuje hackerom prístup k osobným údajom alebo k sťahovaniu ďalších nepotrebných súborov, aplikácii alebo podobne.

Tú je veľmi ľahké stiahnuť aj nechtiac, ked kliknete na link, ktorý vám prišiel v maili od hackerov alebo od stránky, ktorá sa správa ako známe webstránky ako napríklad Facebook – tento spôsob sa nazýva Phishing.

Phishing link malver
Príklad podozrivej a najmä lákavej správy s odkazom na malvér.

Ako teda zistiť či už mám malvér vo svojom zariadení?

Spôsobov je viac, stačí byť pozorný a sledovať svoje zariadenie ak sa chová podozrivo alebo inak ako obvykle. No teraz si ukážeme 5 príznakov, ktoré často vidieť v tomto prípade, že máte malvér vo svojom zariadení alebo je snaha ho dostať do vášho zariadenia.

Nezvyčajne rýchle vybíjanie batérie

Asi najjednoduchšie si všimnuteľný príznak, ak sa vám teda zdá, že vaše zariadenie vydrží oveľa menej ako dajme tomu pred týždňom, treba si skontrolovať spotrebu batérie v nastaveniach vášho zariadenia. Tam je podrobný prehľad o tom, koľko energie aplikácia spotrebúva za daný čas. Taktiež aj koľko % času beží na pozadí.

Podozrivé žiadosti o pristúp k údajom

Novo stiahnuté aplikácie, často žiadajú o prístup k fotkám v galérii alebo o povolenie používať kameru či mikrofón. Avšak určite nám príde podozrivé, keď aplikácia ako kalendár či kalkulačka začne žiadať o povolenie k používaniu kamery alebo spomenutému mikrofónu.

V tomto prípade doporučujeme vyhnúť sa tejto aplikácii a nepovoliť jej tieto práva. Pri najlepšom nájsť alternatívu.

Váš účet rozposiela správy, ktorých autorom nie ste vy

Riešenie tohoto prípadu je o niečo zložitejšie, keďže prístup k vášmu účtu ma niekto iný. No dá sa to riešiť, stačí ak požiadate o zmenu hesla na danom webe alebo sociálnej sieti. Následne by vám mali poslať mail, v ktorom je napísaný další postup pre zmenu hesla. Horšie to je v tom prípade, ak nemáte prístup už ani k mailu.

Ak máte prístup k mailovej adrese, odporúčame heslo zmeniť tak, aby sa nepodobalo na to staré.

Malvér zapríčiní vysokú spotrebu mobilných dát

Tento problém je ako pri vyššej spotrebe batérie ľahko riešiteľný a ľahko pozorovateľný. Aplikácia, ktorá spotrebúva najviac mobilných dát sa bude nachádzať na úplnom vrchole, čiže v nastaveniach mobilných dát ju bude veľmi jednoduché nájsť medzi ostatnými.

Ak je to aplikácia o ktorej ste nevedeli, stačí ju len odinštalovať a to by malo celý problém vyriešiť.

Vaše heslá nefungujú na vašich účtoch

V tomto prípade je asi každému jasné, že účet je pod útokom hackerov. Rovnako ako pri rozposielaní správ, ktorých autorom ste neboli vy, stačí požiadať o zmenu hesla. Avšak doporučujeme skontrolovať účet, či na ňom iná osoba medzičasom nepridala nejaké fotky alebo videá.

Treba skontrolovať aj to, či nemáte v zariadení malvér, ktorý by vaše heslo posielal tretím stranám. V tom prípade by ste prišli o svoje heslá a účty znova.

Ako sa teda chrániť ?

Možností je viacero, stačí si nainštalovať antivírus a skontrolovať si svoje zariadenia. Prípadne prejsť si všetky možnosti, ktoré sme vyššie spomenuli.

No asi najjednoduchšie bude dávať si oveľa väčší pozor pri klikaní na cudzie linky a pri sťahovaní aplikácii, ktoré žiadajú o nezmyselné povolenia. To by malo zariadiť bezproblémové fungovanie zariadenia. Držíme sa teda vetou  povoľuj ale overuj!

Náš tip
Americká vláda firmám: Chcete od nás kontrakty? Tak zabudnite na Huawei

20.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+