MojAndroid

Známy tvorca hier, Epic Games sa rozhodol podstúpiť najťažšie ťaženie. Vybral si za súpera Google a jeho údajné nezákonné obmedzovanie iných obchodov s aplikáciami.

Epic Games a ich tvrdenia

Celý príbeh sa vlastne oficiálne spustil po tom, ako Google Epic Games zakázal ich hru Fortnite v rámci Google Play. Od tohto momentu sa spustila vlna tvrdení od Epic, ktoré obviňujú Google z nezákonného správania, ktoré ma znaky monopolu. Ide to až tak ďaleko, že Epic Games uvádza ako základný problém to, že Google platí výrobcom za to, ak dajú do svojich zariadení predinštalovaný Google Play, ako vstupnú bránu pre inštaláciu aplikácií. Samozrejme, takéto konanie je zakázané, tak v rámci priestoru Európskej únie, ako aj v USA, kde sa spor rozhorel.

Nateraz je najväčším problémom Epic Games fakt, že mnohé dáta, ktoré majú správanie Google potvrdzovať, sú k dispozícii iba v náznakoch. Ide o zabezpečené dokumenty, ktoré v celosti k dispozícii zatiaľ nie sú. A podľa všetkého ich nemá ani Epic. Tvorca hier stavia svoje obvinenia aj na fakte, že jeho hra Fortnite neprešla ani cez Samsung Galaxy Store, v čom sa mala angažovať tiež spoločnosť Google. Jej dôverné vzťahy so spoločnosťou Samsung sú totiž už predmetom anti-monopolného vyšetrovania. Aj v rámci tohto vyšetrovania vyťahuje Epic podrobnosti, ktoré majú ich argumenty na správanie Googlu potvrdiť.

ako stiahnut fortnite
Foto: Redakcia

Jedným z hlavných je, že obchod od Samsungu sa má redizajnovať a prejsť pod Google Play. Epic Games stále bojuje a neustále opakuje, že Android od Google nie je otvorený, ako sa to často deklaruje. Je plne pod kontrolou a ovládaním Google a je najmä bránené, aby sa iné aplikácie dostávali do telefónov inak, ako cez Google Play.

Celý prípad Epic verzus Google bude mať v USA verejné vypočutie 14. októbra tohto roka. Samozrejme, ak sa do tohto času nenájde riešenie na skludnenie situácie.

A čo tvrdí Google? Ich argument je už dobre známy a cez hovorcu obhajuje otvorenosť Androidu:

„Otvorený ekosystém Androidu umožňuje vývojárom distribuovať aplikácie prostredníctvom viacerých obchodov s aplikáciami. Pre vývojárov hier, ktorí sa rozhodnú používať Obchod Play, máme konzistentné zásady, ktoré sú voči vývojárom spravodlivé a zaisťujú bezpečnosť obchodu pre používateľov. Aj keď je Fortnite k dispozícii pre Android, v službe Play ho už nemôžeme sprístupniť, pretože porušuje naše pravidlá. Proti týmto bezvýznamným tvrdeniam sa budeme naďalej brániť.“

Zaujímavé je, že akonáhle sa potrebuje spoločnosť ako je Google a podobne veľké korporácie vysporiadať s niečím nepohodlným, vždy sa objavuje čarovné spojenie „porušenie našich pravidiel“. Čo sa však presne za tým ukrýva, snáď vie aspoň Google samotný.

Náš tip
Apple a Epic Games – Porušili ste kontrakt, vynahraďte nám to

2.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+