MojAndroid

Protimonopolná sťažnosť spoločnosti Epic odhalila nové podrobnosti o tom, ako sa technologický gigant Google snaží podkopať iné obchody s aplikáciami pre systém Android. Podľa portálu The Verge Google v roku 2019 spustil program s názvom Premier Device, cez ktorý výrobcom smartfónom poskytol vyšší podiel na príjmoch z vyhľadávania. Jedinou podmienkou bolo do zariadenia predinštalovať len obchod Google Play a žiadny iný obchod s aplikáciami.

Niektorí výrobcovia do programu Google Premier zapojili takmer všetky svoje zariadenia

Zo zariadení, ktoré boli súčasťou programu Premier, získali výrobcovia až 12 % podiel na príjmoch z vyhľadávania Google. Pred tým dostali podiel len 8 %. Niektoré spoločnosti ako LG či Motorola navyše dostali aj 3 až 6 % podiel z toho, čo používatelia ich smartfónov minuli v obchode Play. Práve tieto dve spoločnosti zapojili do programu takmer všetky svoje zariadenia.

Obrovský čínsky konglomerát BBK, ktorý okrem iného vyrába a predáva smartfóny s Androidom pod značkami Oppo, Vivo a OnePlus, zapojil do programu približne 70 % svojich zariadení. Iní výrobcovia to zobrali viac zľahka, Sony napríklad zaregistrovalo len 50 % svojich smartfónov a Xiaomi len 40 %.

Googlu sa pomocou tohto programu podarilo upevniť monopol obchodu Play

Spoločnosť Epic tvrdí, že Google sa program snažil pred verejnosťou utajiť. Z hľadiska upevnenia dominancie obchodu Play medzi obchodmi s aplikáciami na Androide však tento program považuje za veľký úspech. V skratke, Googlu sa pomocou tohto programu podarilo dosiahnuť to, čo chcel.

Ďalšia časť sťažnosti ukázala, že používatelia zriedkavo sťahujú aplikácie mimo obchodu Google Play. Interná správa spoločnosti Google z roku 2017 uvádza, že len 4,4 % aplikácií bolo v USA nainštalovaných z iného zdroja.

Náš tip
Fotoaparát Google Pixel 6 využije snímač od spoločnosti Samsung

23.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+