MojAndroid

Najnovšie v súdnom spore Apple a Epic Games dochádza k útoku od Apple. Ten žiada odškodné za porušenie dohody, ktorá umožňovala Epic Games pridať Fortnite do App Store, píše GSMArena. Nie je známe, koľko Apple žiada za porušenie zmluvy.

Apple a Epic Games
Fortnite už v App Store neuvidíte

Apple a Epic Games – Epic Games nechce platiť za výhody App Store

V sťažnosti sa spomína názor Apple, že Epic Games ide len o peniaze. Taktiež sa spomína zmienka, že: “Stavajú sa do pozície moderného Robina Hooda, pritom sú len multimiliardová spoločnosť, ktorá nechce nič platiť za neskutočnú hodnotu, ktorú získava vďaka App Store.”

Náš tip
Fortnite: Hra bola odstránená z Google Play, takto si ju stiahnete | Návod
Náš tip
Fortnite bol odstránený z Obchodu Play kvôli porušeniu zmluvy. Apple sa vyhráža súdom

Apple žiada súd, aby uznal Epic Games vinný z porušenia kontraktu a náhradu za peniaze, ktoré Fortnite zarobilo cez vlastný systém platieb. Apple taktiež žiada zákaz vlastných platobných mechanizmov vo všetkých aplikáciách vrátane Fortnite. V žalobe sa uvádza, že Epic Games získal vďaka App Store viac než 600 miliónov dolárov.

“Bez vedomia firmy Apple, Epic bol zaneprázdnený naháňaním hordou právnikov, novinárov a technikov, aby pripravili tichý útok na App Store. Krátko po 02:00, 13. augusta, to ráno, kedy Epic aktivoval svoj tajný platobný systém, pán Sweeney znova napísal email, v ktorom deklaroval, že Epic už sa viac nebude podraďovať platobným reštrikciám Apple.”

Náš tip
Android 11 oficiálne tu: Sťahujte teraz pre tieto smartfóny

Minulý mesiac Epic pripravil platobný systém, ktorým vyprovokoval Apple, aby jeho aplikácie odstránil z App Store. Nepáčilo sa im, že Apple si pýta 30 % poplatok z každej platby, ktorá sa udeje v aplikácii na platforme iOS. Epic okamžite na to podal žalobu, v ktorej sa odvoláva na neférovú monopolizáciu zo strany Apple.

Výsledkom bola vyhrážka od Apple, že odstráni nie len Fortnite z App Store, ale aj zablokuje Unreal Engine (engine, na ktorom beží veľa hier v App Store) z vývojárskej konzoly Apple. To by ochromilo kopec ďalších hier, ktoré bežia na Unreal Engine a nemajú nič dočinenia s Epic Games.

Obvodný súd v Severnej Karolíne rozhodol veľmi ústretovo. Apple nemôže odstrániť Unreal Engine z vývojárskej konzoly, ale môže odstrániť Fortnite z App Store. Z toho dôvodu sa najnovšie zariadenia Apple nenachádzajú medzi podporovanými v najnovšej sezóne Fortnite, ktorá začala ešte v minulom mesiaci.

Súdny proces sa nekončí, ďalšie vypočúvanie prebehne na budúci mesiac.

Náš tip
Radosť: Nový slovenský operátor láka na neobmedzené dáta za 20 eur
10.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+