MojAndroid

Jedného z najúspešnejších Slovákov si v zahraničí všimla aj televízia BBC. Michal Štencl, zakladateľ spoločnosti Sygic, hovoril o svojich začiatkoch a o tom, ako vytvoril jednu z najviac sťahovaných navigácií na svete. Sygic bol doposiaľ nainštalovaný na viac ako 50 miliónoch mobilných zariadení a toto číslo neustále rastie. Sygic má však ambiciózny plán a toto číslo chce do konca roka zdvojnásobiť.

Michal Štencl už ako malý chcel vytvárať produkty pre ľudí a tak začal s programovaním. S počítačmi sa po prvýkrát zoznámil vo ôsmich rokoch, kedy mal tu česť pracovať na Commodore 128. Už vtedy si uvedomil, čo chce v budúcnosti robiť so svojím životom. “Ako 13-ročný som chcel naprogramovať vlastný operačný systém. Všetci sa mi smiali, pretože to bola tak veľká výzva,” spomína 35-ročný Michal.

S odhodlaním v dvadsiatich rokoch naprogramoval svoj prvý operačný systém Qube OS, vďaka ktorému sa pracovné ponuky len tak hrnuli, jedna dokonca aj priamo zo Silicon Valley. Všetky nakoniec odmietol a ostal na Slovensku. Prielom prišiel v roku 2004, kedy vycítil veľkú príležitosť na poli navigácií. “Hľadal som novú výzvu a cítil som, že navigácia by mohla byť budúcnosť. Bolo dosť náročné s tým začať, pretože v tejto oblasti som nemal žiadne skúsenosti, ale práve to ma poháňalo vpred. Uvedomil som si, že vybudovať niečo zložité je konkurenčná výhoda.”

unnamed

Sygic bola prvá GPS navigácia, ktorá fungovala na niekoľkých platformách, vo svojich začiatkoch ste ju mohli nainštalovať na iPhone a neskôr aj na Androide. To bola jedna z najväčších výhod Sygicu, ktorý postupom času rozširoval portfólio svojich aplikácií. Momentálne majú zákazníci okrem navigácie pre osobné automobily na výber aj navigáciu pre nákladné autá alebo taxíky, či aplikáciu Speedometer, ktorá upozorňuje na policajné hliadky a radary na cestách. V portfóliu spoločnosti nájdete aj aplikácie Sygic Job Dispatch, či Family Locator, vo vývoji má byť aj navigácia pre cyklistov.

Úspešná slovenská firma momentálne zamestnáva 110 ľudí. Najväčšou starosťou Michala Štencla je samozrejme udržať rast v neustále narastajúcej konkurencii. Na trhu sa objavujú nové navigácie, či už zadarmo alebo platené, v režime offline alebo online. Michal verí, že v budúcnosti bude mať navigácia v smartfónoch čoraz väčší význam. Mobilné zariadenia sa čoraz viac stávajú osobnejšími a používame ich doslova všade. V najbližších rokoch by však malo dojsť k ich bližšiemu prepojeniu s vybavením automobilov. Používať budú ich reproduktory, senzory, prípadne obrazovku na palubnej doske. Akou cestou by sa v budúcnosti mohli vydať mobilné navigácie, sme mohli vidieť aj na Google I/O 2014, kedy Google ukázal Android určený pre automobily.

Náš tip
Michal Štencl – Family by Sygic nie je nástroj na špehovanie detí, podnecuje diskusie o dôvere

Sygic momentálne ponúka svoju navigáciu v 7 dňovej trial verzii. Po uplynutí tejto doby môžete navigáciu aj naďalej používať, budete však ukrátení o hlasové pokyny, 3D náhľad, či navigáciu v jazdných pruhoch.

Celý rozhovor s Michalom Štenclom nájdete na stránkach BBC. Video s rozhovorom prikladáme nižšie.

23.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

8 odpovedí na “Úspech slovenskej navigácie Sygic si všimla aj zahraničná televízia BBC”

  1. Sygicu fandím, ale zatím u mě vede česká konkurence z Brna, která mě o víkendu vedla po cestě, tam kde Sygic měl jen zelenou plochu (aktuální mapy v obou, okolí Trhové Kamenice, ČR). Navíc mi u Sygicu rve uši přízvuk (asi slovenský) českého hlasu, který mi Sygic zprotivil tak, že po něm sáhnu jen tak pro zajímavost (nic proti slovenčině nemám). Je to ale subjektivní pocit, třeba to není přízvuk, ale vadné uši ;). Jinak těch peněz za navigaci (po slevě 70 % v nedávné akci) nelituju.

    • Sygic funguje velmi dobre s mapami Navteq,ktore pouziva len vo verzii Truck,teda pre kamiony,kde sa vsak daju parametre nakl.auta vypnut a naviguje ako osobne auto. Je to jediny dovod,preco nepouzivam Sygic,kedze preferuju len TomTom (TeleAtlas) mapy,ktore su nevyhovujuce. Aby som to upresnil,Navteq je uz prepracovany v takmer celej EU okrem zopar balkanskych statov,kde je lepsie pouzivat lokalne mapy providera TopMap,no a TomTom pouzivat len v pripade,kto potrebuje caste nahlady krizovatiek ale malo popisnych cisiel domov,teda nieco pre deticky. Stacilo by naprogramovat Sygic pre pouzitie akychkolvek map,a bola by to rozhodne top navi na svete,pretoze funkcnost,design,spolahlivost je na vysokej urovni.

  2. Pouzival som viac ako rok crack verziu a teraz som sa odvdacil za moju drzost a kupil som licenciu na cely svet! Bez zlavy! Jazdim po celej europe a zu som ju pouzil aj v Kanade v Toronte a USA v Las Vegas! Drzim palce a prajem Slovakom aby boli uspesni! A to hlavne Slovac, nezavidme si!

  3. “Sygic bola prvá GPS navigácia, ktorá fungovala na niekoľkých platformách, vo svojich začiatkoch ste ju mohli nainštalovať na iPhone a neskôr aj na Androide. ”

    Co je to za kravinu?
    Sygic ve svých začátcích šlo nainstalovat na Windows Mobile a Symbian. Je pravda, že nevím jak to bylo v té době s iOS, ale Android, Android byl jako poslední!!!

Pridaj komentár

+