MojAndroid

Michal Štencl vo svojich 25 rokoch založil spoločnosť Sygic, ktorej pôvodnou strátegiou bol vývoj navigačného softvéru pre mobilné zariadenia, pretože veril, že mobilný telefón bude hrať v navigácii prím. Od jej vzniku vedie spoločnosť, ktorá sa stala vďaka celému tímu najrýchlejšie rastúcou spoločnosťou podľa rebríčku Deloitte Fast 50 za roky 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 v strednej Európe s rastom 1000% za posledných 5 rokov. Sygic sa stal prvou spoločnosťou na svete, ktorá uviedla navigáciu pre iPhone. Michal vyštudoval Ekonomickú univerzitu – Business computing a absolvoval Stanford Executive Program for Growing compa- nies. Má 2 deti a medzi jeho hobby patrí tvorba nových produktov, ktoré môžu zmeniť svet. Verí, že život je len jeden a preto ho treba žiť tak, aby sme nikdy nemohli zapochybovať, či sme urobili všetko pre naplnenie svojich snov.

Michal Štencl
Michal Štencl, Sygic

 

Family by Sygic nie je nástroj na špehovanie detí, podnecuje diskusie o dôvere

Spoločnosť Sygic spustila začiatkom januára novú aplikáciu s názvom Family by Sygic. Čo je hlavná myšlienka aplikácie?

Základná myšlienka je rodina, tzn. aby jednotliví členovia rodiny vedeli spolu komunikovať a zároveň môžu zdieľať aj svoju polohu. V podstate vychádza to z obmedzeného kruhu, kde si jednotliví členovia vrámci rodiny sú ochotní medzi sebou zdieľať svoju polohu, resp. majú vlastný kanál, cez ktorý spolu komunikujú. Majú svoju privátnu zónu. A o tom celý Family by Sygic je.

Pre koho je táto aplikácia dostupná, ktoré platformy podporujete?

Rozhodli sme sa pre dve najväčšie platformy na trhu – iOS a Android. S tým, že v budúcnosti nebude chýbať ani podpora pre Windows Phone. Zatiaľ tomu ale čísla nenasvedčujú. Ak sa to zmení, určite pôjdeme aj smerom k Windows Phone. Android a iOS sme si vybrali, pretože tam je priestor. Jedna rodina nikdy nie je vybavená telefónmi s jedným operačným systémom. Môžu mať aj iPhone aj Android smartfóny a my im chceme umožniť komunikovať spoločne, bez rozdielu operačného systému.

Akým spôsobom funguje zdieľanie presnej polohy a ktoré sú základné funkcie aplikácie?

Od začiatku sme sa snažili zjednodušiť celý systém. Chceli sme produkt, ktorý prinesie 95% užitočnosti samotnému používateľovi. Samozrejme, v budúcnosti aplikáciu plánujeme rozširovať na základe spätnej väzby od používateľov a roadmapy, ktorú máme k dispozícii.  Momentálne sme sa zamerali na to, aby sme išli cez základné zdieľanie polohy – keď je na jeden klik možné vidieť, kde sú polohy ostatných členov rodiny. Takto môžete mať celú rodinu pohromade – doslova na dlani.

Určite si obľúbite jednu zo základných funkcií aplikácie – geofence. Umožní vám vedieť kde sa člen rodiny práve dostal. Uvediem príklad z praxe – moje dieťa ide do školy v prírode. Keď príde na miesto, aplikácia mi odošle notifikáciu a ja viem, že tam prišlo bez toho, aby mi muselo telefonovať. Ďalšia základná funkcia je location sharing, ktorá vám umožní na vyžiadanie zistiť zmenu polohy používateľa. Ak napríklad viem, že moje dieťa je práve u babičky a ide od nej na zastávku, môžem si nastaviť upozornenie. Keď dieťa zmení svoju polohu, príde mi push notifikácia – upozornenie že moje dieťa práve odišlo od babičky. Okrem toho máme ešte dve dalšie kategórie – bezpečné a nebezpečné zóny.

Ako vznikli pojmy bezpečné a nebezpečné zóny a prečo sú tieto funkcie dôležité?

Celý svet je pre nás neutrálna zóna. Rodičia si však v našej aplikácii môžu nastaviť bezpečnú zónu, napríklad škola, ale aj nebezpečnú zónu – napríklad park, o ktorom viem, že tam je búranisko, či prietok Dunaja. Keď sa tam dieťa dostane, aplikácia ma upozorní alarmom.

Momentálne máme bezpečné a nebezpečné zóny nastavené ako privátne. Do budúcnosti uvažujeme, že nebezpečné zóny budú zdieľané Fungovalo by to nasledovne – rodina si vytvorí nebezpečné zóny a ak si praje, môže ich zdieľať s inými rodinami. Takto sa môže vytvoriť komunita nebezpečných zón. Ak mojedieťa pôjde okolo, tak bude informované “Pozor, ideš cez okolie, ktoré nie je príliž bezpečné” a notifikáciu o jeho pohybe v nebezpečnej zóne dostanú aj rodičiaBratislava je dosť bezpečné mesto, ale sú určite zóny ako Sad Janka Kráľa, ktoré by mohol niekto zaznačiť. A taký Londýn alebo Paríž má určite viac takých nebezpečných zón, kde by bolo vhodné povedať „tadiaľto radšej nechoďte“.

Nebezpečné zóny sú teda pre rodičov, ktorí dostávajú notifikácie hlavne vtedy, ak sa dieťa blíži do nebezpečenstva.

Nebezpečné zóny by sme mohli ešte rozdeliť podľa veku dieťaťa: do 10 rokov, nad 15 rokov. Vychádzame z reality – také jazero asi nie je nebezpečné pre 15-ročné dieťa, ale ak máte do 10 rokov, tak naopak áno. Zóny vieme rozdeliť aj podľa ročných období: napríklad nebezpečná zóna v zime nemusí byť nebezpečná v lete.

Má teda aplikácia za účelom nahradiť kontakt rodičov s deťmi?

Povedal by som, že je to skôr doplnok. Jedna vec je nahradiť to pravidelné volanie – nemusím byť stále vystresovaný, kde sa moje dieťa nachádza.. Teraz sa to rieši väčšinou tak, že zavoláme svojmu dieťaťu a ono mi buď zdvíha alebo nezdvíha telefón. Je nervózne, prečo ho ruším, keď je práve so svojimi kamarátmi a častým volaním ho strapňujem. Cez appku naopak viem že je v poriadku atiež vidím kde sa nachádza bez toho, aby som mu vyvolával. A keď bude opúšťať miesto, kde práve teraz je, nastavím si upozornenie a viem, že už je na ceste domov.

Nevyhnutné predpoklady pre používanie aplikácie sú smartfón + internet + GPS. Momentálne na Slovensku asi nie je až taký veľký potenciál pre splnenie týchto troch podmienok. Ako to vníma Sygic?

Pri príprave produktov sa vždy pozeráme dopredu. Dva, tri, štyri roky. Podľa mňa je lepšie vytvoriť produkt, keď ten trh iba vzniká, ako o päť rokov, keď už bude nasýtený. Takže snažíme sa pozerať do budúcnosti. Ako povedal Wayne Gretzky “Korčuľujeme tam, kde puk bude a nie tam, kde je, resp. bol” – v preklade – snažíme sa dostať tam, kde bude trh o 2-3 roky. Vtedy už bude samozrejmosťou, že všetky smartfóny budú mať internetové pripojenie. Pretože Facebook a ďalšie sociálne aplikácie budú doslova nevyhnutnosťou v komunikácii v budúcnosti, tak každý smartfón bude vybavený internetom. Navyše, plánujeme vytvoriť atraktívnu propozíciu pre mobilných operátorov, ktorý môžu cez 3G siete lokalizovať ľudí bez nutnosti zapnutého GPS.

Ako spustená aplikácia ovplyvňuje výdrž batérie. A koľko spotrebuje dát?

Z našich posledných testovaní sme dospeli k číslu 1,8 – 2 MB prenesených dát mesačne. Samozrejme, ak používam aplikáciu pravidelne, odber dát môže byť vyšší. Čo sa týka batérie, vytvorili sme taký systém, ktorý je dostatočne inteligentný a snaží sa minimalizovať jej spotrebu. GPS sa zapína iba vtedy, ak človek zmení svoju polohu. GPS, narozdiel od WiFi a 3G, ma presnú pozíciu. Triangulácia cez WiFi a 3G sieť umožňuje zníženie záťaže na batériu, pretože GPS je v tom momente vypnutý. Akonáhle aplikácia zistí, že telefón sa vychýlil zo svojej polohy, zapne sa GPS a poloha sa zmerá presnejšie.

Ak teda človek vojde do budovy, aplikácia si zapamätá jeho poslednú pozíciu vonku? Alebo sa vyráta jeho poloha aj vo vnútri?

Akonáhle je vnútri budovy WiFi, aplikácia komunikuje pomocou nej. Funguje to skôr opačne. Keď som v tejto kancelárii a nemením polohu, GPS sa zbytočne nezapína. Ak opustím kanceláriu a aplikácia zistí, že som v inej WIFi sieti, zapne sa GPS a zmerá moju polohu presnejšie.

Praktické skúsenosti z nášho testovania priniesli tieto výsledky: za jeden deň som precestoval po Slovensku 500 km a mal som zapnutú aplikáciu. Family by Sygic preniesla viac ako 3 MB dát.

Naše testy naznačujú spotrebu približne 1,8 MB. Vychádzame z paketov potrebných na komunikáciu medzi appkou a serverom. Aplikácia slúži ako nástroj pre rodiča, ktorý vždy prenesie viac dát, pretože sa mu vykresľuje mapa pohybu dieťaťa. Ako dieťa aplikáciu nemám aktívne zapnutú, väčšinou odosielam len informácie o svojej polohe.

Pri testovaní nám aplikácia za jeden deň spotrebovala 7-13% z výdrže batérie, čo predstavuje viac ako jednu hodinu. Nie je to veľa?

Pri takomto aktívnom pohybe je to možné. Ak človek neustále mení polohu, tak sa GPS musí neustále zapínať. Ak sanachádzate na jednom mieste, je to menej.

Je pravda, že mne osobne vydrží batéria na iPhone približne 1,5 dňa, zo začiatku keď sme testovali to bolo šesť až osem hodín. (smiech) Potom sme aplikáciu vylaďovali a určite v tom ešte budeme pokračovať. Chceli by sme, aby sa výdrž smartfónu pohybovala na úrovni dvoch dní.

 

Akým spôsobom optimalizujete aplikáciu pre zníženie zaťaženia batérie?

Filozofia aplikácie teda je bezpečnosť rodiny, no mnohým to určite prípomína skôr sledovanie, či špehovanie detí. Je to kontroverzná téma.

Budeme si vrámci rodiny viac dôverovať?

Ako by si sa vcítil do role dieťaťa vo veku, keby ti rodičia odporučili nainštalovať si a používať takúto aplikáciu?

Máte už aj konkrétny príklad využitia aplikácie z praxe?

Akú budúcnosť možme očakávať v prepojení sociálne médiá a rodina?

V zahraničí však mám problém s roamingovými dátami.  Do budúcna teda plánujete zdieľanie polohy aj cez sms správy?

 

 

Prečítajte si celý rozhovor v Android Magazine
Prečítajte si celý rozhovor v Android Magazine

 

Odpovede na ďalšie otázky a celý rozhovor nájdete vo februárovom čísle nového mesačníka Android Magazín. Stiahnite si zadarmo aplikáciu pre tablety alebo PDF verziu.

>>> Stiahnite druhé číslo v PDF <<<

 

13.2.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+