MojAndroid

Dôležitosť používania silných hesiel sa na internete pripomína neustále. Už dávno platí, že heslo typu “12345” je prelomiteľné v priebehu mihnutia oka. To isté platí pre všetky jednoduché heslá. Aj preto je väčšina služieb nastavená tak, že pri vytváraní nového hesla musíte použiť čísla, veľké aj malé písmená, prípadne nejaký špeciálny znak. Portál Zdnet teraz informoval o tom, že pomocou umelej inteligencie je možné heslá prelomiť ešte rýchlejšie.

Nemali by ste prehliadnuť:

Portál informoval o tom, že viac ako polovicu bežných hesiel, ktoré experti bežne skúmajú, je možné pomocou umelej inteligencie prelomiť za menej ako minútu. Experti z Home Security Heroes vytvorili nástroj využívajúci umelú inteligenciu na to, aby zistili, ako dlho by trvalo prelomenie 15 600 000 bežných hesiel.

Niektoré heslá prelomí doslova za okamih

Nástroj sa nazýva PassGAN a vznikol ako kombinácia slov “password” a “GAN” (Generative Adversarial Netrwork). Tento nástroj pri prelomení hesiel nevyužíva štandardné postupy, ale analyzuje skutočné heslá zo skutočných únikov. Vďaka tomu je schopný heslá rozlúsknuť podstatne rýchlejšie, čo je dobrá správa pre kyberzločincov, no zlá pre používateľov.

Štatistiky sú jasné. Až 81 % z bežných hesiel je umelá inteligencia schopná prelomiť do mesiaca. 71 % do jedného dňa a 65 percent za menej ako hodinu. No a polovicu bežne používaných hesiel zvládne za menej ako minútu.

umela inteligencia prelomenie hesla
Čas potrebný na prelomenie hesla | Zdroj: Zdnet

Tabuľka vyššie hovorí jasne. Silné heslo by sa v prvom rade malo skladať z veľkých aj malých písmen, čísel a špeciálnych symbolov, no zároveň by malo byť aj dostatočne dlhé. Tak schválne, za aký dlhý čas by umelá inteligencia prelomila vaše heslo?

Veľmi zaujímavé je, že aj napriek tomu, ak je vaše heslo dlhé až 11 znakov, no skladá sa len z čísel, je prelomiteľné okamžite.

Náš tip
Google rozdával peniaze majiteľom Pixelov. Skontrolujte či nie ste medzi nimi

12.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+