MojAndroid

O používaní silných hesiel sa toho popísalo naozaj veľa. Najideálnejšie je, keď je heslo dostatočne dlhé, obsahuje malé aj veľké písmená, čísla aj nejaký špeciálny znak. Pri vytváraní nového hesla by ste mali dbať aj na to, aby bolo ľahko zapamätateľné.

Nemali by ste prehliadnuť:

✅ Dávajte si pozor. Cez Messenger sa šíri nebezpečný podvod
✅ Toto sú najbežnejšie internetové heslá medzi slovenskými používateľmi
✅ Nebezpečný malvér Escobar útočí na bankové aplikácie

Portál PhoneArena teraz informoval o tom, ako dlho v priemere trvá prelomenie hesiel s rôznou dĺžkou. Pokiaľ používate heslo, ktoré je kratšie ako 6 znakov, prelomené môže byť okamžite. A to bez ohľadu na to, či sú v ňom čísla, znaky alebo veľké písmená. Ani kombinácia tohto všetkého vám nepomôže.

Heslo má byť dostatočne dlhé a silné

Tabuľka ukazuje, že pokiaľ sa máme baviť o bezpečnom hesle, začínať by sme mali minimálne na ôsmich znakoch. Ak sa takto dlhé heslo skladá len z čísiel, prelomené môže byť okamžite. To isté platí aj o písmenách. Avšak ak použijete osemznakové heslo, ktoré obsahuje veľké aj malé písmená, nejaké čísla a symboly, prelomiť ho je možné v priemere za 39 minút.

Zdroj: Hivesystems.io

V zásade platí, že čím dlhšie heslo používate, tým lepšie. Napríklad heslo, ktoré sa skladá len z 18 čísiel, sa dá prelomiť v priemere za 3 týždne. Ak k číslam pridáte aj veľké a malé písmená splu so symbolmi, prelomenie by trvalo 438 triliónov rokov.

Bezpečnostná firma Hive Systems odporúča, aby vaše heslo bolo dlhé minimálne 8 znakov, pričom má kombinovať všetky spomínané znaky. Veľké aj malé písmená, čísla aj špeciálne znaky. Čím je heslo dlhšie, tým samozrejme lepšie.

Využívajte aj dvojfaktorovú autentifikáciu

Ak máte možnosť využiť aj dvojfaktorovú autentifikáciu, určite si ju zriaďte. Tá je účinná aj v prípadoch, kedy sa hacker dostane k vášmu heslu. Na kompletné prelomenie však v tomto prípade potrebuje aj špeciálne jednorazové heslo (či už zaslané formou SMS, e-mailom alebo podobne), ktoré vám príde pri každom novom pokuse o prihlásenie neznámeho zariadenia do účtu.

A práve kombinácia silného hesla a dvojfaktorovej autentifkácie je najlepším spôsobom, ako uchrániť vaše citlivé údaje.

Náš tip
Rusko kritizuje YouTube. Zakáže jeho používanie?
21.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+